Historia Mniej Znana z... ciekawości |15 kwietnia

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych. 

Ciekawość nas napędza, pcha w oceaniczne otchłanie i na wysokogórskie szczyty. Sto miliardów neuronów w naszym mózgu przetwarza setki megabajtów informacji ale nie zawsze znajduje odpowiedź na nurtujące nas pytania. Może właśnie odpowiedzią na nie będą historie tegorocznej Historii mniej znanej.

Najbliższe spacery:

• 15 kwietnia 2018 r.Do czego to służyło? – o  (nie) oczywistych przedmiotach w pałacu

Piękne, kunsztowne, drogocenne – tak zazwyczaj określamy przedmioty znajdujące się w zbiorach muzealnych. Jednak wśród nich możemy znaleźć również takie, o których wiemy niewiele, a funkcji jedynie możemy się domyślać. Podczas spaceru pochylimy się nad gablotami, zajrzymy w głąb szaf muzealnych i zanurkujemy do szuflad magazynowych, aby odkrywać tajemnice mniej oczywistych przedmiotów.

 20 maja 2018 r.:  Barokowe teatrum mundi

• 17 czerwca 2018 r.:  Ciekawość – klucz do dworskiego sukcesu, czyli o intrygach i etykiecie w XVII wieku

Poprzednio:

• 18 lutego 2018 r.: Ciekawość to pierwszy stopień do piekła? O Rzeczypospolitej widzianej okiem Innego

Fascynująca podróż z Innymi: artystami, dyplomatami, lekarzami, których ciekawość zaprowadziła do dalekiego i egzotycznego kraju nad Wisłą. Poznaliśmy sekrety nadwornego lekarza króla Sobieskiego, dowiedzieliśmy się też, dlaczego duńskie damy uważały polskich kawalerów za nieśmiałych. Przekonaliśmy się, jak ciekawość stała się pierwszym krokiem prowadzącym do spotkania wielu kultur i narodów, dla których Rzeczpospolita stała się domem. 

• 18 marca 2018 r.Z ciekawości świata – czyli królewskie (i nie tylko) podróże w czasach Jana III i Marii Kazimiery

W jakich celach 300 lat temu w Polsce podróżowano? Jak wyglądały podróże edukacyjne Jana Sobieskiego i jego synów? Gdzie Marysieńka ratowała swoje zdrowie i na czym polegała turystyka zdrowotna? Jak wyglądały wyjazdy służbowe? Czy odwiedziny u rodziny zawsze były mile widziane? Czy w XVII wieku podróżowanie było bezpieczne i wygodne?


__________________________________________________________________________

Godzina: spacery zaczynają się o godz. 13.30.
Rezerwacja: nie obowiązuje, ale grupa może liczyć do 25 osób.
Miejsce zbiórki:
 szatnia w pałacu lub w przypadku spaceru po parku – przy kasie muzeum na przedpolu. 
Bilet: obowiązuje bilet wstępu do pałacu lub do parku. Przed spacerem należy pobrać przypinkę uprawniającą do wzięcia udziału w spacerze (przypinki rozdaje prowadzący spacer).

__________________________________________________________________________

Dodatkowych informacji na temat programu udziela:
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

Polecane