(...)

Historia Mniej Znana

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych. 

Antyczne opisy miłości, zapisane w słowach i obrazach historii w Wilanowie, pokazują jak różnorodne i niejednoznaczne jest to pojęcie i jak rozmaite oblicza może miłość przyjmować. W świecie Astei i Celadona, Amora i Psyche oraz Jana i Marysieński poznamy tegoroczną historię mniej znaną. Historię z miłością w tle.

Minione spacery:

17 września 2017 r.: Wolni z wolnymi, równi z równymi – sarmatyzmu blaski i cienie

ltura sarmacka jest pełna barwnych sprzeczności. Łączy niespotykaną nigdzie indziej wolność obywatelską i odpowiedzialność za dobro wspólne z anarchią, która stała się jedną z przyczyn upadku Rzeczypospolitej. Wspólnie przyjrzymy się narodzinom i rozkwitowi sarmatyzmu. Zobaczymy, jak przenikające się obyczaje i polityka tworzyły kulturę, która przetrwała wszystkie zawirowania dziejowe. Kulturę, która stale nam towarzyszy – na dobre i złe.

15 października 2017 r.: Z miłości do piękności – o kanonach urody i uwielbieniu dla piękna w XVII wieku 

Spacer poświęcony miłości do piękna w epoce baroku – od obowiązujących kanonów urody, przez środki do ich osiągnięcia, kończąc na pięknych przedmiotach, którymi lubiano się otaczać. Zgłębimy świat staropolskiej pielęgnacji, zdrowia oraz urody. Porozmawiamy o XVII-wiecznym ideale piękna, o tym, jak do niego dążono i z jakich środków korzystano. Czasami były to zabiegi całkiem niekonwencjonalne... Dowiemy się także, czym były bibeloty, które tak lubiano gromadzić, i jaką wartość pełniały w życiu polskich elit.

19 listopada 2017 r.: Za późno na sen – o nocnych zajęciach Sarmatów

Noc była dla szlachty Rzeczypospolitej czasem odpoczynku, ale też okresem, kiedy rodziły się wielkie plany bitew, strategie polityczne, intrygi. Dowiedz się, jak długo i na czym lubił spać Sarmata oraz jakie zwyczaje towarzyszyły zasypianiu. Poznaj tajemnice schowane przed naszymi oczami pod osłoną nocy. 

10 grudnia 2017 r.: Cicha noc, święta noc… w wilanowskim pałacu

Wśród nocnej ciszy: Czy jest możliwość, aby na chwilę zapomnieć o przedświątecznym zabieganiu, braku wytchnienia i przemęczeniu? Wilanowska kolekcja przychodzi z pomocą. Przedstawienia scen bożonarodzeniowych z minionych wieków mogą być okazją do kontemplacji, zachwytu i odpoczynku. 

***

Godzina: spacery zaczynają się o godz. 13.30.
Rezerwacja: nie obowiązuje, ale grupa może liczyć do 25 osób.
Miejsce zbiórki:
 szatnia w pałacu lub w przypadku spaceru po parku – przy kasie muzeum na przedpolu. 
Bilet: obowiązuje bilet wstępu do pałacu lub do parku. Przed spacerem należy pobrać przypinkę uprawniającą do wzięcia udziału w spacerze (przypinki rozdaje prowadzący spacer).

 ***

Dodatkowych informacji na temat programu udziela:
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

Polecane