Koncert zespołu I Bassifondi | 27 października

Włoski zespół I Bassifondi zabierze Państwa w muzyczną podróż do XVII-wiecznego Rzymu.

Dźwięki barokowych instrumentów przywołają magiczny klimat ulic Wiecznego Miasta, gdzie w XVII wieku gromadzili się mieszkańcy, muzycy oraz gawędziarze, by improwizować proste tańce. Podczas koncertu usłyszymy również bardziej wyrafinowane kompozycje z tego okresu, które ówcześnie rozbrzmiewały jedynie w słynnym Palazzo Barberini.

To wyjątkowe wydarzenie na muzycznej mapie Warszawy jest współorganizowane przez Włoski Instytut Kultury i objęte patronatem honorowym Ambasadora Włoch.

Zespół I Bassifondi zagra w składzie:

  • Simone Vallerotonda
  • Gabriele Miracle
  • Stefano Todarello

Termin: 27 października 2019 r., godz. 17:00

Miejsce: Sala Biała Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

*** 

Simone Vallerotonda – założyciel zespołu I Bassifondi

Urodził się w Rzymie w 1983 roku. Jako dziecko rozpoczął naukę gry na gitarze klasycznej. W wieku 18 lat, z zamiłowania do muzyki dawnej, kupił lutnię, ale jak przyznaje, nie wiedział wtedy, jak grać na tym instrumencie. Dlatego rozpoczął naukę gry na lutni w Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie. Edukację tę zakończył z najwyższymi ocenami. Następnie uzyskał wyższe wykształcenie muzyczne w klasie teorbanu i gitary barokowej w Staatliche Hochschule für Musik w niemieckim Trossingen, pod kierunkiem Rolfa Lislevanda. Ukończył filozofię na uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie, przedstawiając rozprawę doktorską na temat związków muzyki XVIII-wiecznej z filozofiami francuskimi. W 2011 roku zajął pierwsze miejsce w klasie solistów Międzynarodowego Konkursu Lutniczego Maurizio Pratola, uzyskując dodatkowo pierwszą nagrodę w sekcji kameralistyki od REMA (Réseau Européen de Musique Ancienne). Występował w prestiżowych teatrach i salach koncertowych w Stanach Zjednoczonych, Australii, Ameryce Południowej, Azji i w Europie, w tym w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Teatro de la Ciudad w Meksyku, Teatro Municipal w Santiago de Chile, Singapore Lyric Opera, Amsterdam Concertgebouw, Wigmore Hall w Londynie, czy Theater de Champs Élysées w Paryżu. Simome Vallerotonda jest regularnie zapraszany na liczne festiwale, między innymi: Innsbrucker Festwochen der Alten Musik, Sferisterio Opera Festival, Lufthansa Festival of Baroque Music, Settimane Musicali di Stresa, Ravenna Festival, Beaune Festival, Ambronay Festival, Musikefestspiele Potsdam, Bruges Festival, Utrecht Festival, Festival Actus Humanus Gdańsk, OperaRara Kraków, Poznań Baroque Festival. Nagrywał dla największych nadawców radiowych i telewizyjnych na świecie, takich jak RAI, ABC, BBC, Mezzo, France Musique, Radio4, ARTE, Polskie Radio, Kulturradio, RSI, Radio Classica, Radio Watykańskie, a także dla wytwórni Naïve, Sony, Erato , EMI, Decca, Amadeus, Brilliant, Aparté, E Lucevan Le Stelle Records, Arcana Outhere Music. Występuje gościnnie z wieloma zespołami, w tym: Modo Antiquo, Les Ambassadeurs, Imaginarium Ensemble, Mare Nostrum, Il Pomo d’Oro, Narodowej Akademii Santa Cecilia w Rzymie. Jest otwarty na eksperymenty, współpracuje również z innowacyjnym zespołem Soqquadro Italiano. Simome Vallerotonda uczy gry na lutni w Konserwatorium Muzycznym im. Antonio Scontrino w Trapani. Jest też profesorem projektu gitary barokowej w Konserwatorium G. B. Martini w Bolonii i Konserwatorium L Refice w Frosinone. W 2014 roku Simome Vallerotonda założył zespół I Bassifondi, oferujący repertuar z XVII i XVIII wieku na gitarę, teorban i lutnię. Debiutancki album grupy „Alfabeto falso” był nominowany do nagrody ICMA 2018 (International Classical Music Award) wśród najlepszych barokowych płyt instrumentalnych.

Polecane