(...)

Konkurs „Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku”

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza miłośników dawnego krawiectwa do udziału w konkursie „Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku”.

Synowie króla Jana Sobieskiego: Aleksander, Konstanty i Jan, malarz nieokreślony 1685; Muzeum Narodowe w Krakowie

Konkurs jest integralną częścią IV edycji programu „Wilanów dla Młodych Talentów”, która skupia się właśnie na temacie dzieci i ich ubiorów od XVII do XIX wieku.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapewnia uczestnikom programu możliwość korzystania z bazy edukacyjnej pod okiem wybitnych specjalistów, pracowników placówek badawczych i muzeów. Podczas wykładów i warsztatów uczestnicy z uwagą przyjrzą się strojom na portretach dzieci królewskich, rodów arystokratycznych i zamożnych rodzin mieszczańskich, a także zachowanym ubiorom i akcesoriom, dowiedzą się też, jaki wpływ na sposób ubierania dzieci miały panujące w danej epoce prądy filozoficzne, kulturowe i obyczajowe oraz wydarzenia polityczne.

Istotnym elementem edukacyjnym będą działania praktyczne, umożliwiające odkrywanie tajników dawnego krawiectwa przez naśladowanie dawnych technik szycia, kroju, haftu i sposoby wytwarzania pasmanterii. Mamy nadzieję, że doświadczenia zdobyte podczas naszych działań edukacyjnych staną się ważnym etapem na drodze rozwoju kariery zawodowej młodych talentów.

Portret Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej w wieku 8–10 lat, Louis François Marteau?, ok. 1748; Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Dla uczestników programu przygotowaliśmy specjalną stronę internetową – wirtualne repozytorium specjalistycznej i praktycznej wiedzy z zakresu mody dziecięcej na przestrzeni trzech wieków: www.konkursmoda.wilanow-palac.pl. Na niej także znaleźć można szczegółowe informacje o konkursie, jego regulaminie, organizacji i przebiegu.

Na zgłoszenia do konkursu czekamy do 30 kwietnia 2018 r. Szczegóły w regulaminie.

Zapraszamy do udziału!

Kurator programu
Maria Zielińska
e-mail: mzielinska@muzeum-wilanow.pl
tel. 785 905 734

Polecane