(...)

Królewskie menu | kolacja rekonstrukcyjna oraz warsztaty | 7 kwietnia

W Muzeum Pałacu w Wilanowie odbywają się wyjątkowe wydarzenia kulinarne – wykwintne kolacje rekonstrukcyjne połączone z warsztatami kulinarnymi! To niebywała okazja dla miłośników dobrego jedzenia i pasjonatów historii, aby wziąć udział w uczcie, która nie tylko zaspokaja apetyt, ale też jest przeżyciem intelektualnym i estetycznym.

Fot. Kama Trojak

Sięgając do oryginalnego menu uczty wydanej 9 maja 1881 roku przez cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa oraz Elżbietę Bawarską, przygotujemy wykwintne dania i desery. Podczas kolacji w pałacu Hofburg zorganizowanej z okazji małżeństwa ich syna zaserwowano m.in. pouding a la Chipolata czy poulardes a la polanaise, czyli danie przyrządzone na sposób polski. Wychodząc od tej potrawy, podczas wilanowskiej kolacji przygotujemy drób po polsku.

Dania przygotujemy wspólnie podczas warsztatów kulinarnych pod okiem kuchmistrzów wilanowskich. Następnie zasiądziemy do uroczystej kolacji przy świecach, podczas której będziemy mogli wysłuchać barwnych opowieści z epoki.

Wydarzenie jest częścią cyklu, w którym poznajemy menu europejskich dworów królewskich i arystokratycznych z okresu XIX i pierwszej połowy XX w.

______________________________________________________________________________ 

ODBIORCY: osoby dorosłe
MIEJSCE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23
TERMIN: 7 kwietnia, godz. 16.00
WSTĘP: 200 zł

______________________________________________________________________________

KONTAKT
Adrian Ordakowski
t: 531 058 880
m: aordakowski@muzeum-wilanow.pl

Polecane