Naturalia, artificalia i sobiesciana z kolekcji gdańskiego anatoma i medyka Christopha Gottwalda (1636–1700) – seminarium „Monumentum Sobiescianum” | 9 maja

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza 9 maja 2019 r. o godz. 14.00 na seminarium z cyklu „Monumentum Sobiescianum”:

„U źródeł zbieractwa... Naturalia, artificalia i sobiesciana z kolekcji gdańskiego anatoma i medyka Christopha Gottwalda (1636–1700)

Temat zaprezentuje dr Katarzyna Pękacka-Falkowska.

W drugiej połowie XVII wieku w Gdańsku założono dwie słynne kolekcje przyrodnicze: muzeum Gottwaldów i muzeum Breyne’ów. Zbiory Christopha Gottwalda (1636–1700), wychowanka F. dela Boe Sylviusa i innych ważnych uczonych lejdejskich, dały – obok niderlandzkich kolekcji  F. Ruyscha i A. Seby – początek petersburskiej kunstkamerze cara Piotra Wielkiego. W skład kolekcji Gottwalda wchodziły rzadkie naturalia (przykładowo wielobarwne muszle mięczaków żyjących w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego), zaawansowane scientifica, przezabawne exotica  i wspaniałe dzieła sztuki – medalierskiej, rytowniczej czy gliptycznej. Wśród eksponatów związanych z rodem Sobieskich znalazły się natomiast – co ciekawe – nie tylko popiersia króla i królowej, rzeczy, których używali w trakcie swych pobytów w Gdańsku, lecz także, co może szokować współczesnych Polaków, kamienie nerkowe i trzustkowe władcy. 

Miejsce: Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23 – biały dworek na przedpolu pałacu wilanowskiego.

Termin: czwartek, 9 maja 2019 r., godz. 14.00.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Polecane