Przyrodnicze warsztaty dla rodzin | 8 grudnia

Zapraszamy na tematyczne warsztaty przyrodniczo-plastyczne.

Podczas spotkań poznamy ciekawostki na temat roślin i zwierząt żyjących w królewskich ogrodach, zobaczymy interesujące przyrodnicze eksponaty oraz spróbujemy swoich sił w pracach plastycznych i manualnych. Spotkania prowadzone są w zabytkowym budynku dawnej Pompowni, obecnie przyrodniczej pracowni edukacyjnej.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ NA ROK 2019

Zimowe spotkania z ptakami

niedziela 8 grudnia, godz. 13.00–16.00

Bogatki i modraszki to najczęściej spotykane w wilanowskich ogrodach sikory – ale nie jedyne. Jakie jeszcze sikory zobaczyć można w polskich parkach, lasach, zadrzewieniach? Jakie mają cechy wspólne, a co je różni? Zapraszamy na spotkanie z jednymi z najczęstszych gości ptasich karmników. W czasie spotkania poznamy różne krajowe gatunki sikor, a także wcielimy się w rolę badacza ornitologa opisującego zupełnie nowy, nieznany nauce, gatunek sikory.

________________________________________________________________________

Minione:

Zimowe spotkania ze zwierzętami

13 i 27 stycznia, godz. 11.00–14.00

W czasie warsztatów dowiemy się, czym są tropy, a czym ślady zwierząt. Spróbujemy swoich sił w rozpoznawaniu odcisków łap różnych parkowych gatunków. Przekonamy się, co jeszcze świadczy o obecności zwierząt na terenie ogrodów. W części plastycznej spotkania stworzymy rysunkowe historie pisane tropami.

Wzory natury

niedziela 10 lutego, godz. 13.00–16.00

W czasie warsztatów odkrywać będziemy fascynujący świat barw i struktur kory drzew. Uczestnicy dowiedzą się, jak zbudowany jest pień drzewa, jakie funkcje pełni kora, jakie są cechy charakterystyczne kory różnych gatunków drzew, a także jakie organizmy związane są z wierzchnią warstwą pni i gałęzi. Szczególną uwagę zwrócimy na porosty. Za pomocą lup i binokularów oglądać będziemy najdrobniejsze elementy ich budowy, a w części warsztatowej będzie można samodzielnie wykonać porostowe breloczki.

Przyroda budzi się z zimowego snu

niedziela 10 marca, godz. 13.00–16.00

Ruszamy szukać zwiastunów wiosny! W czasie spotkania poznamy zwierzęta, które wczesną wiosną można zaobserwować na terenie wilanowskich ogrodów. Szczególną uwagę poświęcimy ptakom oraz ich gniazdom. Dowiemy się, gdzie różne gatunki ptaków zamieszkujące wilanowskie ogrody wiją gniazda, co to są dziuplaki, gniazdowniki i zagniazdowniki. A może i nam uda się uwić gniazdo?

Kobierzec utkany z kwiatów

niedziela 14 kwietnia, godz. 13.00–16.00

Wiosenne kwiaty już kwitną! Podczas warsztatów dowiemy się, jakie rośliny rozkwitają wiosną w parkowym runie. Za pomocą lup i binokularów zajrzymy do wnętrza ich kwiatów. Dowiemy się, jak są zbudowane i jakie funkcje pełnią poszczególne ich części. Na koniec z krepiny i kolorowego papieru wykonamy własne kwietne kobierce.

W poszukiwaniu kwiatów i motyli

niedziela 19 maja, godz. 13.00–16.00

Jakie kwiaty kwitną w maju? Które owady przywabiają? Zapraszamy na spotkanie z owadami, które zapylają kwiaty w wilanowskich ogrodach. W czasie spotkania poznamy także inne zależności między światem owadów i roślin. Dowiemy się także, jak wygląda cykl życiowy różnych gatunków owadów i czy rośliny pełnią w nim jakieś role. W części  warsztatowej wykonamy wielobarwne motyle.

W ogrodach króla Jana III

niedziela 16 czerwca, godz. 13.00–16.00

Za czasów króla Jana III podobały się ogrody ozdabiane niskimi żywopłotami tworzącymi różnorakie figury geometryczne – prostokąty, trójkąty, kwadraty. W wyznaczonych kwaterach sadzono kwiaty lub równie dekoracyjne… warzywa. W czasie warsztatów odkryjemy powiązania między matematyką a sztuką ogrodową, wyliczając pola powierzchni i obwody poszczególnych rabat, klombów i kwater. Poznawać będziemy także cechy barokowych ogrodów, jak również rośliny, które w nich uprawiano. Każdy z uczestników będzie miał możliwość zaprojektowania własnego ogrodu w oparciu o zasady XVII-wiecznej sztuki ogrodowej. 

Nad wodę!

sobota 13 lipca, godz. 13.00–16.00

Letni czas chętnie spędzamy nad wodą. Podczas odpoczynku nad rzeką lub jeziorem warto przyjrzeć się otaczającej nas przyrodzie. Szuwary, strefa roślin podwodnych i tych o liściach pływających pełne są dzikiego życia. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których dowiemy się, czy tężnica wytworna rzeczywiście jest wytworna, po co chrust chruścikowi i dlaczego szczerzy się szczeżuja.

Folwark wilanowski

sobota 10 sierpnia, godz. 13.00–16.00

Dawno, dawno temu w Wilanowie znajdował się folwark, w którym żyły różnorodne zwierzęta. W czasie warsztatów opowiemy, gdzie dokładnie znajdowało się królewskie gospodarstwo, jakie zabudowania wchodziły w jego skład, jakie pełniły funkcje. Dowiemy się także, jakimi nazwami określa się potomstwo zwierząt gospodarskich, kim jest maciorka, knur, truteń, jak wyglądają tropy pozostawiane przez różne zwierzęta. Wcielimy się także w postać wybranego mieszkańca wilanowskiego folwarku, samodzielnie wykonując maskę. 

W drogę!

niedziela 8 września, godz. 13.00–16.00

Gdy my wracamy z letnich wojaży, wiele zwierząt szykuje się do wielkiej, corocznej wędrówki. Co widzą ptaki, udając się na południe? Jak wyglądają z lotu ptaka rzeki, góry, lasy, miasta, pustynie? Jakie zagrożenia czyhają na dzielnych, pierzastych lotników? W czasie spotkania będziemy rozmawiać także o krajobrazie. Czym jest? Jak go chronić? Zapraszamy na wyprawę palcem po mapie i globusie oraz zajęcia plastyczne.

Wśród spadających liści

niedziela 13 października, godz. 13.00–16.00

Dębowe, lipowe, klonowe, a także miłorzębowe, kasztanowcowe, gledicziowe – tak wiele różnych liści zobaczyć można w wilanowskich ogrodach. W czasie warsztatów poznamy różne gatunki drzew rosnące w przypałacowym parku, dowiemy się, jakie są ich cechy charakterystyczne i skąd pochodzą. Wykonamy również pracę plastyczną z wykorzystaniem zasuszonych liści.

Pudełko osobliwości

niedziela 17 listopada, godz. 13.00–16.00

Kolekcjonowanie to bardzo dawne hobby. Niektórzy chętnie kolekcjonowali dzieła sztuki, piękne obrazy, starożytne naczynia, inni woleli zbierać zaskakujące twory natury. Jakie przyrodnicze osobliwości zobaczyć można w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie? O czym należy pamiętać, tworząc przyrodniczą kolekcję? W czasie warsztatów opowiemy o różnych przyrodniczych ciekawostkach związanych z wilanowskim pałacem oraz ogrodami. W części plastycznej z papieru wykonamy osobliwe pudełka na osobliwe skarby.

________________________________________________________________________

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 3–12 lat

Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu biletu wstępu do parku. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc nie jest ograniczona. Można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania.

Bilety: bilet wstępu do parku: 5 zł regularny, 3 zł ulgowy, 1 zł „Muzeum za złotówkę”.

Miejsce: Pompownia (zabytkowy budynek nad Jeziorem Wilanowskim).

________________________________________________________________________

Więcej informacji
Biuro Rezerwacji
mejl: bilety@muzeum-wilanow.pl
tel.: 22 544 28 50 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00–16.00)

Szczegółowe informacje
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
mejl: jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
tel.: 22 544 28 38

________________________________________________________________________

Patroni medialni:

 

Polecane