Scriptorium Villa Nova | otwarte warsztaty kaligrafii | środy, soboty, niedziele | do 29 września

Pióra w dłoń! W środy, soboty i niedziele zapraszamy na warsztaty kaligrafii dla małych i dużych!

Fot. Paweł Czarnecki

Warsztaty są adresowane zarówno do miłośników kaligrafii, jak i do osób, które chcą, aby ich pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze.

Za wzór stawiamy sobie pismo angielskie, którego wielką zaletą była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania i łatwość odczytywania. Pismo angielskie, w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca, stało się krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III, który przez ponad 20 lat rezydował w pałacu w Wilanowie. W piśmie angielskim poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają fantazyjne kształty. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się po dziś dzień w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy już swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, który wynosi w przypadku tego kroju pisma 55°, o owalności i ozdobności itd.

Warsztaty mają formułę otwartą (nie obowiązuje rezerwacja), a ich uczestnicy sami decydują o intensywności i rodzaju wykonywanych ćwiczeń, których celem jest doskonalenie umiejętności starannego kreślenia liter o fantazyjnych kształtach.

Zagadnienia omawiane w trakcie warsztatów

Od A do Z, czyli kaligrafia bez tajemnic – zanim zasiądziecie przed pulpitami, udzielimy kilku cennych wskazówek, które z pewnością pomogą w krótkim czasie stać się mistrzami kaligrafii. Podpowiemy, w jaki sposób należy trzymać obsadkę, pokażemy, jak kreśli się różnej grubości linie, przypomnimy o właściwej pozycji ciała w trakcie pisania.

Fot. Marcin Mastykarz

W Scriptorium Villa Nova – co każdy skryba zawsze miał w zasięgu ręki, kiedy zasiadał przed pulpitem? W czasie warsztatów poznamy pilnie strzeżoną przez wiele dziesiątek lat recepturę atramentu, który zwał się niegdyś inkaustem. Dlaczego gęsie pióro zasłużyło na miano najpopularniejszego przyboru do pisania? Dlaczego niektórzy skrybowie podpisywali swoje kałamarze własnym imieniem? Tego wszystkiego dowiemy się
w Scriptorium Villa Nova.

Na usługach Jego królewskiej Mości w roli skryby spod pióra sekretarza królewskiego wychodziło wiele ważnych dokumentów. Aby zostać sekretarzem królewskim, należało bardzo dużo ćwiczyć, aby wyrobić sobie rękę w kreśleniu kształtnych liter. A jeśliby król Jan III zechciał powołać nowych sekretarzy – przed Wami okres próbny, w czasie którego warto się wprawić w piśmie angielskim!

Ornamentowy zawrót głowy w pracowni iluminatora – wprowadzimy Was w świat dawnych ozdobników tekstów. Dowiemy się, co to jest bordiura, rubryka, iluminacja, ornament. Podpowiemy, jak można je wykorzystać w tekście, aby zadziwiał on swoją kunsztownością i artyzmem.

Dodatkowe atrakcje w postaci warsztatów tematycznych

W trakcie warsztatów tematycznych wykorzystujemy rysunki do obrysu tuszem z naszych wydawnictw. W skład serii wchodzą następujące tytuły:

Skrzydlate stwory w pałacu w Wilanowie

Fot. Paweł Czarnecki

W trakcie warsztatów opowiemy o stworach zamieszkujących wnętrza pałacu w Wilanowie. Właściciele królewskiej rezydencji musieli się z nimi zaprzyjaźnić, bo próby ich przepędzenia raz i na zawsze kończyły się najczęściej niepowodzeniem. O opuszczeniu pałacu bynajmniej nie myśli ani smok, ani sfinks, ani satyr, ani gryf.

Wilanów – rezydencja króla zwycięzcy

Przeglądając karty z książeczki, odkryjemy wiele faktów z życia Jana Sobieskiego. Będziemy mogli wsłuchać się w opowieści snute przez maszkarona, parę kozłów… Jakie tajemnice skrywają panoplia, festony, fryzy, sztukaterie? Czy tylko sławią naszego króla za zwycięstwo pod Wiedniem 1683 roku? Na kartach znajdziemy wiele detali z elewacji letniej rezydencji króla zwycięzcy.

Scriptorium Villa Nova, fot. K. Pietrzak

Putto – motyw dekoracyjny na usługach króla Jana III

Co nagi chłopiec robi na fasadzie pałacu w Wilanowie? Putto, bo o nim mowa, to element dekoracyjny, który pojawia się wielokrotnie w dekoracji letniej rezydencji króla Jana III. Dowiemy się, że putta bywają strażnikami znaków herbowych znamionujących brać szlachecką, czasem zrywają liście wawrzynu, innym razem muszą wdrapywać się na palmę daktylową. Zawsze jednak służą królowi Janowi III, sławiąc jego charakter, pochodzenie, czyny.

Kartusze herbowe na elewacji pałacu w Wilanowie

Jakie tajemnice skrywają kartusze herbowe na elewacji pałacu w Wilanowie? Co je łączy? Czy tylko przywołują na myśl znamienite rody, których członkowie przez pewien okres czasu byli w posiadaniu królewskiej rezydencji? Odkryjemy historię ośmiu wizerunków herbowych, które widnieją na elewacji pałacowej. 

Zielnik kaligraficzny. Róże historyczne

W trakcie warsztatów wyjaśnimy, co kryje się pod pojęciem „róże historyczne, zdradzimy, które gatunki pachną najintensywniej. Miłą pamiątką z warsztatów będzie z pewnością wyjątkowa karta zielnikowa z rysunkiem historycznej odmiany róży, którą będzie można pokolorować kredkami akwarelowymi, a jej kontury obrysować tuszem przy użyciu pióra ze stalówką. Nazwę gatunkową róży zaś wykaligrafujemy XVII-wiecznym krojem pisma.

Scriptorium Villa Nova, fot. M. Kawka

Zielnik kaligraficzny: Tulipanowy ogród

Tym razem opowiemy o niezwykłym zjawisku, które przeszło do historii jako tulipomania. Zdradzimy, które odmiany tulipana były wówczas najcenniejsze i najpilniej strzeżone
w ogrodach monarchów, arystokratów i mieszczan. Na rysunkach przeznaczonych do obrysu tuszem zaprezentowane zostały tulipanowe motywy, stanowiące dekoracje pałacowych wnętrz lub zdobienia przedmiotów codziennego użytku z kolekcji wilanowskiej.

_______________________________________________________________________

TERMIN: od 4 maja do 29 września; w weekendy w godz. 13–17 oraz w środy w godz. 14–18.

MIEJSCE: pergola

KOSZT: bilet wstępu do parku (5 zł – bilet normalny, 3 zł – bilet ulgowy)

Koordynatorzy:

Katarzyna Pietrzak, kpietrzak@muzeum-wilanow.pl

Janusz Korzeniowski, jkorzeniowski@muzeum-wilanow.pl 

_______________________________________________________________________

Patroni medialni:

 

Polecane