Słowo, obraz, gest | warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych | 21–22 października

Jeśli szukasz sposobu na rozpoznanie swoich możliwości artystycznych i interesujesz się historią, to weź udział w wilanowskich warsztatach artystycznych pt.  „Słowo, obraz, gest”. Sprawdź się w zadaniach aktorskich i poznaj wybrane listy z korespondencji Jana III i Marii Kazimiery. Warsztaty z retoryki, kaligrafii, emisji głosu, podstaw baletu i tańca odbędą się w zabytkowych wnętrzach pałacu wilanowskiego, a finał projektu – w Teatrze Polskim.  

Cztery posagi, fot. M. Klimowicz

HARMONOGRAM: 

30 września:  Słowo pisane

Przyjrzymy się pismu króla Jana III. Poznamy jego charakter i temperament. Odkryjemy uczucia, które zapisywał w listach przesyłanych do ukochanej Marysieńki. Pod okiem nadwornego skryby spróbujemy własnoręcznie przelać na papier myśli warte zapisania.

Prowadzenie: Grzegorz Jach i Janusz Korzeniowski.

1 października: Obraz wyobraźni

Spróbujemy wyrazić emocje poprzez taniec. Spotkanie będzie miało charakter warsztatu tanecznego, połączonego z mistrzowską pokazową lekcją baletową o charakterze master class. Pod opieką profesjonalnych tancerzy doświadczymy, na czym polega sztuka przekładania wyobraźni na język obrazu za pomocą muzyki i tańca.

Prowadzenie: Grzegorz Jach, Carmen Mirano [Kharima] i Sergey Basalaev.

21 października: Gest

Warsztat stanowi próbę odczytania listów w kontekście emocjonalności ciała, możliwych gestów, ruchów przynależących zarówno do autora, jak i odbiorcy. Punktem wyjścia będzie sztuka teatru pantomimy, jej główne założenia oraz szeroko pojęta mowa ciała.

Doświadczymy różnego podejścia do tej samej treści, jej interpretowania oraz operowania prostymi znakami i symbolami. Nie zabraknie komedii ciała czy luźnej improwizacji.

Prowadzenie: Bartłomiej Ostapczuk.

22 października: Słowo mówione

Poznamy podstawowe informacje i ćwiczenia z zakresu intonacji, oddechu oraz tempa prezentacji tekstu. Weźmiemy udział w treningu budowania krótkich form wypowiedzi ustnej, a także odczytamy fragmenty listów królewskich na różne sposoby intonacyjne. 

Warsztat z udziałem Mistrza Słowa  prof. Jarosława Gajewskiego.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kiedy: 30 września, 1, 21, 22 października 2017 r., godz. 15–18
Odbiorcy: młodzież powyżej 16. roku życia, studenci, osoby dorosłe
Bilety: 20 zł – normalny, 15 zł – ulgowy, do nabycia w kasach Muzeum Pałacu w Wilanowie lub online (liczba miejsc ograniczona).

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kontakt i rezerwacja:
Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) 
e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Więcej informacji:
Zofia Szlenkier
tel. 22 544 27 85
e-mail: zszlenkier@muzeum-wilanow.pl

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

O prowadzących:

Grzegorz Jach – reżyser teatralny, pedagog, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka, wieloletni policjant, który jest twórcą, inicjatorem i autorem ogólnopolskiego programu „Profilaktyka a Teatr – Profilaktyka a Ty”. Program PaT, adresowany do młodzieży szkolnej, zbudowany został na idei promowania mody na życie wolne od przemocy i uzależnień. Całoroczna działalność młodzieżowych grup PaT oparta jest na metodzie twórczej profilaktyki rówieśniczej. Grzegorz Jach to także edukator, lektor, prezenter i konferansjer. Jubileuszową Galę X-lecia programu PaT dla uczestników z kraju i zagranicznych obserwatorów przygotował i poprowadził na Stadionie Narodowym. Przez 18 lat prowadził teatr środowiskowy Scena 07 (wystawiono 26 premier) oraz Centralne Artystyczne Akcje Letnie. Twórca filmów edukacyjnych, a głównie widowisk patriotycznych i historycznych. Współtworzył m. in. widowisko „Uczta króla Jana”, którego premiera odbyła się w 2016 roku na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Obecnie reżyseruje spektakle Teatru Wilanów oraz teatru XXXVIII LO im. St. K. Potockiego w Warszawie, a także angażuje się twórczo w projekty Stowarzyszenia Akademia Wilanowska. Kawaler Orderu Uśmiechu.

Fot. Mateusz Włosek

Janusz Korzeniowski – rekonstruktor. Od 2008 roku współpracuje z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przy realizacji projektów: Drukarnia Królewska (w tym: wykonana rekonstrukcja XVII-wiecznej prasy drukarskiej oraz tzw. „latającej prasy”) oraz Scriptorium Villa Nova (współrealizacja kursów kaligrafii dla rodzin z dziećmi, młodzieży oraz dorosłych). Współautor wydawnictw poświęconych nauce pisma angielskiego wydanych przez muzeum. Uczestnik wielu certyfikowanych kursów kaligrafii i iluminacji. Specjalizuje się w wykonywaniu opraw książkowych z okresu średniowiecza i renesansu. Wykonuje repliki dawnych podkładów i przyborów piśmienniczych. 

Fot. Rafał Pudło

Bartłomiej Ostapczuk – aktor mim, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor mimoografii, ruchu scenicznego, konsultacji ruchowych i działań pantomimicznych w przedstawieniach teatrów dramatycznych i filmach, nauczyciel.

Fot. Katarzyna Chmura

Od 2005 roku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu odbywającego się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pomysłodawca i założyciel Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Teatru Pantomimy Mimo. Współzałożyciel Europejskiej Federacji Pantomimy (PL/CZ/D). Współtwórca projektów i produkcji artystycznych w zakresie teatru pantomimy oraz teatru ruchu. Od 2005 roku prowadzi w Warszawie własne Studio Pantomimy.

Prowadzi również warsztaty teatralne dla Mazowieckiego Instytutu Kultury. Swoją wiedzą dzielił się również ze studentami szkół teatralnych w Czechach, Korei Płd. i USA. W latach 1998–2001 aktor Warszawskiego Teatru Pantomimy oraz Studia Mimów. Wielokrotny stypendysta „The School for Mime Theatre” w USA (lata 2001, 2003, 2004). Sztuki mimu uczył się również w Hiszpanii.

Występuje na scenach warszawskich teatrów repertuarowych, m.in. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Teatrze Na Woli, Teatrze Powszechnym, Och-Teatrze, Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy. Od 2005 roku gościnnie – aktor amerykańskiego teatru pantomimy „Alithea Mime Theatre”.

Występował w spektaklach i projektach reżyserowanych m.in. przez Roberta Wilsona, Lionela Menarda, Leszka Mądzika, Krzysztofa Warlikowskiego, Mariusza Trelińskiego, Petra Bochaca, Mikołaja Grabowskiego, Tomasza Koninę, Achima Freyera, Jana Buchwalta, Laco Adamika.

Występował na scenach teatralnych Japonii, Puerto Rico, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Chin, Litwy, Rosji, Francji, Izraela, Korei Południowej, Czech, Szwecji, Hiszpanii, Słowacji, Nowej Zelandii.

Sergey Basalaev ­­ absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Nowosybirsku. Pierwszy solista  Teatru Michajłowskiego oraz Teatru Akademickiego Borysa Eifmana w Petersburgu, Słowackiej Opery Narodowej w Tallinie i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Występował na najznamienitszych scenach całego świata. Partnerował licznym prima balerinom oraz pierwszym solistom wielu renomowanych teatrów i grup baletowych.

Fot. Z archiwum prywatnego

Jako pedagog prowadzi warsztaty baletowe zarówno dla tancerzy zawodowych, jak i dla amatorów oraz uczniów prywatnych szkół baletowych w Belgii, Estonii, Finlandii, Grecji, Polsce i Hiszpanii. Przez wiele lat zajmował się nauką tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz w Polskim Balecie Narodowym.

Uczestnik wielu międzynarodowych konkursów, laureat licznych nagród, w tym m.in. prestiżowej Philip Morris Ballet Flower Award, jak również nagrody dla nauczyciela zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Baletowego „Złote Pointy” w Szczecinie. Odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP za szczególny wkład w twórczość artystyczną i działalność kulturalną.

Jarosław Gajewski – polski aktor teatralny i filmowy, profesor sztuk teatralnych (2008), profesor zwyczajny Akademii Teatralnej (2012) i jej wieloletni prorektor (1993–1999 oraz 2002–2008), zastępca dyrektora naczelnego oraz dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie (2011–2016). Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST im. Aleksandra Zelwerowicza. Pracował w zespołach artystycznych warszawskich teatrów – Polskiego (1984–1987), gdzie miał miejsce jego debiut zawodowy, Dramatycznego (1987–2003) i Narodowego (2003–2010). Jest wykładowcą Akademii Teatralnej. Od chwili otwarcia w roku 1999 do roku 2008 kierował Teatrem Collegium Nobilium – zespołem scen Akademii Teatralnej. Należy do ścisłego grona twórców Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie i realizatorów jego pierwszych czterech edycji (2002, 2003, 2005, 2007). W roku 1990 był stypendystą British Council. Jest trzykrotnym laureatem Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu (1990, 1998, 2005), laureatem festiwali teatrów jednego aktora w Toruniu (1986, 1989) i Wrocławiu (1986, 1989), laureatem Nagrody British Council na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (1997) oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne (2001). 

Fot. z archiwum prywatnego

Carmen Mirano (Kfarima) – tancerka, skrzypaczka, wokalistka. Solistka Terno Romani Musical Theatre. Pochodzi z wielokulturowej muzycznej rodziny. Jest uczennicą Lace’a Wiśniewskiego, muzyka i tancerza legendarnego folklorystycznego zespołu Roma. Współpracuje z twórcami etnicznymi z Polski, Rosji, Hiszpanii, Francji i USA. Stworzyła wędrowny teatr tańca i obrazu Inan. 

Fot. z archiwum prywatnego

Polecane