(...)

Słowo, obraz, gest | warsztaty artystyczne | 7 sierpnia

Historia pałacu w Wilanowie nierozerwalnie wiąże się z najsłynniejszą w polskich dziejach parą królewską, którą łączyły wielka miłość i oddanie. Świadectwem tej miłości są listy, które przesyłali sobie małżonkowie. Korespondencja Jana III i Marii Kazimiery odsłania zawiłości sprawowania rządów oraz troskę monarchy o kraj. Ukazuje także obraz wspaniałego, niezwykle wyrazistego uczucia.

Projekt „Słowo, obraz, gest”  obejmuje cztery trzygodzinne warsztaty artystyczne, adresowane do młodzieży i studentów, którzy interesują się historią, chcą rozpoznać swoje możliwości artystyczne, a także przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi. W programie warsztatów znajdą się ćwiczenia praktyczne – manualne, głosowe, wokalne i taneczne. Zaprezentowane zostaną dobre praktyki wystąpień publicznych, a uczestnicy warsztatów będą mogli sprawdzić się w różnorodnych zadaniach aktorskich, inspirowanych królewską korespondencją. Warsztaty poprowadzą specjaliści: aktorzy pedagodzy i tancerze.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie, aby w niecodzienny sposób odkryć historię zapisaną w królewskich listach, przełamać nieśmiałość i nauczyć się za pomocą słowa, gestu oraz obrazu wyrażać swoje emocje, marzenia i tęsknoty.

Finał projektu odbędzie się we wrześniu w Teatrze Polskim.
Do udziału w spektaklu zaprosimy wybranych uczestników warsztatów.

HARMONOGRAM: 

7 sierpnia:  Słowo pisane

Na spotkaniu, uczestnicy przyjrzą się pismu króla Jana, poznają jego charakter, temperament i odkryją tęsknotę i inne uczucia, które zapisywał w listach przesyłanych do ukochanej Marysieńki. Pod opieką nadwornego skryby będzie można także wziąć pióra w dłoń i spróbować własnoręcznie przelać na papier myśli warte zapisania.

Prowadzenie: Grzegorz Jach i Janusz Korzeniowski

Grzegorz Jach – reżyser teatralny, pedagog, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka, wieloletni policjant, który jest twórcą, inicjatorem i autorem ogólnopolskiego programu „Profilaktyka a Teatr – Profilaktyka a Ty”. Program PaT, adresowany do młodzieży szkolnej, zbudowany został na idei promowania mody na życie wolne od przemocy i uzależnień. Całoroczna działalność młodzieżowych grup PaT oparta jest na metodzie twórczej profilaktyki rówieśniczej. Grzegorz Jach to także edukator, lektor, prezenter i konferansjer. Jubileuszową Galę X-lecia programu PaT dla uczestników z kraju i zagranicznych obserwatorów przygotował i poprowadził na Stadionie Narodowym. Przez 18 lat prowadził teatr środowiskowy Scena 07 (wystawiono 26 premier) oraz Centralne Artystyczne Akcje Letnie. Twórca filmów edukacyjnych, a głównie widowisk patriotycznych i historycznych. Współtworzył m. in. widowisko „Uczta króla Jana”, którego premiera odbyła się w 2016 roku na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Obecnie reżyseruje spektakle Teatru Wilanów oraz teatru XXXVIII LO im. St. K. Potockiego w Warszawie, a także angażuje się twórczo w projekty Stowarzyszenia Akademia Wilanowska. Kawaler Orderu Uśmiechu.

Fot. Mateusz Włosek

Janusz Korzeniowski – rekonstruktor. Od 2008 roku współpracuje z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przy realizacji projektów: Drukarnia Królewska (w tym: wykonana rekonstrukcja XVII-wiecznej prasy drukarskiej oraz tzw. „latającej prasy”) oraz Scriptorium Villa Nova (współrealizacja kursów kaligrafii dla rodzin z dziećmi, młodzieży oraz dorosłych). Współautor wydawnictw poświęconych nauce pisma angielskiego wydanych przez muzeum. Uczestnik wielu certyfikowanych kursów kaligrafii i iluminacji. Specjalizuje się w wykonywaniu opraw książkowych z okresu średniowiecza i renesansu. Wykonuje repliki dawnych podkładów i przyborów piśmienniczych. 

Fot. Rafał Pudło

9 sierpnia: Gest

Na warsztatach będzie można spróbować swoich sił w przekazaniu treści i wyrażaniu emocji wyłącznie za pomocą gestów.

Poprowadzenie: Bartłomiej Ostapczuk 

Bartłomiej Ostapczuk – aktor mim, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor mimoografii, ruchu scenicznego, konsultacji ruchowych i działań pantomimicznych w przedstawieniach teatrów dramatycznych i filmach, nauczyciel.

Fot. Katarzyna Chmura

Od 2005 roku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu odbywającego się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pomysłodawca i założyciel Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Teatru Pantomimy Mimo. Współzałożyciel Europejskiej Federacji Pantomimy (PL/CZ/D). Współtwórca projektów i produkcji artystycznych w zakresie teatru pantomimy oraz teatru ruchu. Od 2005 roku prowadzi w Warszawie własne Studio Pantomimy.

Prowadzi również warsztaty teatralne dla Mazowieckiego Instytutu Kultury. Swoją wiedzą dzielił się również ze studentami szkół teatralnych w Czechach, Korei Płd. i USA. W latach 1998–2001 aktor Warszawskiego Teatru Pantomimy oraz Studia Mimów. Wielokrotny stypendysta „The School for Mime Theatre” w USA (lata 2001, 2003, 2004). Sztuki mimu uczył się również w Hiszpanii.

Występuje na scenach warszawskich teatrów repertuarowych, m.in. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Teatrze Na Woli, Teatrze Powszechnym, Och-Teatrze, Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy. Od 2005 roku gościnnie – aktor amerykańskiego teatru pantomimy „Alithea Mime Theatre”.

Występował w spektaklach i projektach reżyserowanych m.in. przez Roberta Wilsona, Lionela Menarda, Leszka Mądzika, Krzysztofa Warlikowskiego, Mariusza Trelińskiego, Petra Bochaca, Mikołaja Grabowskiego, Tomasza Koninę, Achima Freyera, Jana Buchwalta, Laco Adamika.

Występował na scenach teatralnych Japonii, Puerto Rico, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Chin, Litwy, Rosji, Francji, Izraela, Korei Południowej, Czech, Szwecji, Hiszpanii, Słowacji, Nowej Zelandii.

21 sierpnia: Obraz wyobraźni

Warsztat stanowi zaproszenie do podjęcia próby wyrażenia emocji poprzez taniec. Spotkanie będzie miało charakter kursu mistrzowskiego. Pod opieką profesjonalnych tancerzy baletowych uczestnicy warsztatu będą mogli doświadczyć, na czym polega sztuka przekładania wyobraźni na język obrazu za pomocą muzyki i tańca.

Prowadzenie: Grzegorz Jach, Carmen Mirano i Sergey Basalaev

23 sierpnia: Słowo mówione

Warsztat będzie okazją, aby poznać podstawowe informacje i ćwiczenia z zakresu intonacji, oddechu i tempa prezentacji tekstu. Uczestnicy spotkania wezmą udział w treningu budowania krótkich form wypowiedzi ustnej, a także będą mogli odczytać fragmenty listów królewskich na różne sposoby intonacyjne. 

Prowadzenie: Grzegorz Jach i Jarosław Gajewski

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kiedy: 7, 9, 21, 23 sierpnia 2017 r., godz. 15–18
Czas trwania: 180 minut
Wiek: od 16 r.ż.
Bilety: 20 zł – normalny, 15 zł – ulgowy, do nabycia w kasach Muzeum Pałacu w Wilanowie lub online (liczba miejsc ograniczona).

Program został tak opracowany, aby treści się wzajemnie uzupełniały, ale można wziąć udział w pojedynczych warsztatach. Zachęcamy jednak do udziału w całym projekcie.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kontakt:
Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) 
e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Więcej informacji:
Zofia Szlenkier
tel. 22 544 27 85
e-mail: zszlenkier@muzeum-wilanow.pl

Polecane