Staropolska kolacja na cztery ręce | pokaz historycznej rekonstrukcji kulinarnej | 14 października

Jesienią zapraszamy na nietuzinkowe wydarzenie kulinarne przygotowane z myślą o wymagających koneserach zdarzeń wykwintnych i wyśmienitych. Staropolska kolacja na cztery ręce! Dania inspirowane kuchnią historyczną i regionalną przyrządzą wilanowski mistrz kuchni Maciej Nowicki oraz ceniony warszawski restaurator Aleksander Baron. Zapraszamy 14 października!


fot. Kama Trojak

Dwaj szefowie kuchni połączą siły i zmierzą się ze staropolskimi przepisami z pierwszych polskich książek kucharskich. Zaproszą swoich gości w podróż do czasów, gdy życie potrafiono celebrować, a pozornie zwykłe wydarzenia przeradzały się w niebywałe spektakle artystyczne. Do czasów, gdy uczta nie tylko zaspokajała apetyt, ale też stanowiła przeżycie intelektualne i estetyczne. Sięgając do źródeł, przybliżą zapomniane smaki, obyczaje i tradycje z XVII–XVIII wieku. Do przygotowania potraw użyją starannie dobranych, niekiedy już powszechnie zapomnianych składników. Zasiądźcie przy wilanowskim stole i poznajcie szlachetne smaki kulinarnego baroku.


MACIEJ NOWICKI – szef kuchni w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Specjalizuje się w historycznej rekonstrukcji kulinarnej opartej głównie na kuchni XVIII i XIX wieku. Na co dzień pracuje z przepisami pochodzącymi z najstarszych polskich książek kucharskich. Z zamiłowania – historyk i ogrodnik. Autor wydarzeń rekonstruktorskich, podczas których przekłada świat zapomnianego smaku na język współczesnej wrażliwości kulinarnej. Orędownik starych odmian warzyw, owoców oraz dzikich roślin jadalnych. W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie współtworzy program Ogród – Kuchnia – Stół, którego celem jest edukacja kulinarna dzieci i młodzieży.

ALEKSANDER BARON – jeden z lepszych szefów kuchni młodego pokolenia, restaurator, publicysta kulinarny. Z wykształcenia artysta rzeźbiarz, ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Artystą pozostał, ale z pracowni rzeźbiarskiej przeniósł się do kuchni. Jego znakiem rozpoznawczym są autorskie kiszonki, które stanowią podstawę jego kuchni. Niepowtarzalny styl Barona jest rozpoznawany zarówno w Polsce, jak i na świecie – dzięki licznym pokazom, w których uczestniczył. Jest również współwłaścicielem i head chefem warszawskiej restauracji Solec 44, w której eksploruje granice kuchni polskiej, odświeża dawne przepisy i redefiniuje klasyki.


ODBIORCY: dorośli
MIEJSCE: Villa Intrata | ul. Stanisława Kostki Potockiego 23
TERMIN: 14 października, godz. 18.00
KOSZT: 200 zł
BILETY: www.bilety.wilanow-palac.pl oraz w kasie muzeum

KONTAKT:
Paulina Szulist-Płuciniczak
e-mail: pszulist@muzeum-wilanow.pl
tel.: 22 544 27 87


Polecane