(...)

Wilanowski mikrokosmos – przedstawienia owadów na ceramice | wystawa | do 16 października

15 czerwca – 16 października 2019 r. 

Fantazyjny pasikonik – element dekoracyjny porcelanowego wazonu z pokrywką, ok. 1730,Niemcy (Miśnia), Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Na wystawie prezentowane są dzieła sztuki z wilanowskich zbiorów ceramicznych i archeologicznych, które łączy niezwykły motyw dekoracyjny: owady. Zanurzmy się w świat przenikającej się kultury i natury! W świecie tym drobne, delikatne, wielobarwne motyle, chrząszcze i pasikoniki zdobią równie kruche jak one same wazony, solniczki, półmiski, pucharki…

Owady to niezwykle różnorodna grupa zwierząt. Spotkać można je w parkach, w lesie, na łące, na polach, pod powierzchnią wody i ponad nią. Żyją także w miastach, w budynkach. Kroczą po ziemi, zagrzebują się w niej, wspinają po źdźbłach traw, pniach drzew, murach, ścianach, sufitach, latają, pływają, skaczą, budują niezwykłe konstrukcje. Niektóre żyją samotnie, inne tworzą społeczności. Czy bylibyśmy w stanie żyć bez owadów? Co wydarzyłoby się, gdyby zabrakło pszczół? Choć obecność niektórych insektów potrafi doskwierać, są one niezwykle ważnym elementem ekosystemów. Coraz częściej zwraca się uwagę, że nadmierna eksploatacja środowiska powoduje spadek bioróżnorodności, w tym także owadów. Jako istoty kruche i delikatne, owady są ważnym motywem w sztuce. Ich niezwykłe kształty wzbudzać mogą skrajne emocje: zachwyt, fascynację, strach, odrazę. Niektóre oczarowują nas wielością barw, inne zaskakują budową odnóży czy czułków.

Tak jak zadziwiające mogą być owadzie formy, tak też prezentowane na wystawie obiekty zaskakują nas swoim kształtem, a czasem i przeznaczeniem. Filigranowe solniczki, okazałe wazony, ażurowy, fajansowy taboret stanowią kunsztowne tło artystyczno-entomologicznych dekoracji. Na wystawie zobaczymy XVIII- i XIX-wieczne eksponaty, w tym te pochodzące z pierwszej europejskiej wytwórni porcelany w Miśni.

Wystawa jest prezentowana w Galerii Północnej pałacu. Ekspozycji towarzyszą nagrania owadów przygotowane w ramach projektu Ochrona kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej (Wislawarszawska.pl) dofinansowanego z Instrumentu Finansowego LIFE+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrealizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa we współpracy ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków.

Kiedy: 15 czerwca – 16 października 2019 r. 
Gdzie: pałac, Galeria Północna
Godz.: w godzinach otwarcia pałacu
Wstęp: bilet wstępu do pałacu na 1. trasę zwiedzania

Zapoznaj się z wydarzeniami towarzyszącymi!

Polecane