(...)

Wystawa „KrajOBRAZ – znak czasu i przestrzeni” | 5 kwietnia – 7 maja

5 kwietnia – 7 maja 2019 r.

Zapraszamy w niezwykłą i inspirującą artystyczną podróż z twórczością Jeremiego T. Królikowskiego. Wystawa malarstwa i rysunku „KrajOBRAZ – znak czasu i przestrzeni” czynna będzie w Oranżerii Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od 5 kwietnia do 7 maja 2019 r., codziennie w godzinach 12-18.

Jeremi T. Królikowski, artysta i architekt, od kilkudziesięciu lat prowadzi badania fenomenologiczne nad krajobrazem i jego wartościami przestrzennymi, nad zakodowaną w nich informacją, wykorzystując przy tym czynnik aleatoryzmu. W swojej twórczości wnikliwie analizuje i kontempluje wszechobecny krajobraz – zarówno naturalny, jak i miejski. Za pomocą formy, jaką jest obraz, wydobywa, odkrywa i przedstawia ducha miejsc, w których się znalazł, tworzy znaki czasu i przestrzeni.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z różnych okresów twórczości, powstały podczas podróży w różne kierunki świata, np. we włoskim Ascoli Piceno, norweskim Verdens Ende, Abruzji, Francji, Vence, Chicago, na Maderze, a także w Polsce, np. w Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Lublinie, Sopocie, Warszawie i Wilanowie. Różnorodność stosowanych technik – tusz, gwasz, pastele, olej, monotypia – potęguje wielość znaczeń i wartości. Niezwykle silne i charakterystyczne cechy malarstwa Jeremiego T. Królikowskiego to kolor i światło, które podczas indywidualnego spotkania budują nastrój, wywołują emocje i pozostawiają trwały ślad w duszy odbiorcy, dzięki czemu artysta porównywany jest do samego mistrza El Greco.

Wystawie będą towarzyszyły debaty i wydarzenia.

Jeremi T. Królikowski, Kazimierz Dolny, widok spod klasztoru, 1999

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

5 kwietnia, godz. 19, wernisaż

9 kwietnia, godz. 17, debata „Sztuka piękna – piękno sztuki”
Prowadzenie – Jacek Lilpop, artysta malarz, poeta, publicysta. Goście – m.in.: Jerzy Kalina, scenograf, plastyk, twórca instalacji, Jarosław Kossakowski, dziennikarz, krytyk sztuki, Jeremi T. Królikowski, architekt, krytyk, artysta.

11 kwietnia, godz. 16, debata „Krajobraz Kazimierza Dolnego – nieustanna walka o dobro wspólne”
Prowadzenie – członkowie stowarzyszenia „Genius Loci”: dr Romana Rupiewicz, społecznik, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UKSW w Warszawie, i Krzysztof Wawer, społecznik i przyrodnik, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

14 kwietnia, godz. 16, koncert chóru Kulturalny Komorów
Dyryguje – Witold Błaszczyk, doktor nauk muzycznych, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, próba generalna pieśni staropolskich

7 maja godz. 13.0019.00
13.00 „Krajobraz pamięci – narzędzia zapisu i działania” (wydarzenie przeniesione z 26 kwietnia)
Prezentacja i prowadzenie – prof. Monika Bogdanowska, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, historyk sztuki, społecznik, profesor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, i Andrzej Madej, ekonomista, przedsiębiorca i społecznik.
15.30 Przerwa kawowa
17.00 Spotkanie Wilanowskiego Forum Debaty Obywatelskiej pt. „Krajobraz – tożsamość miejsca”. Wprowadzenie wygłosi Jeremi T. Królikowski, współtwórca Karty Solidarności. Wydarzenie stanowi fragment prac podejmowanych na rzecz programu „Polska-Genius Loci”, który oficjalnie zostanie uruchomiony w czerwcu b.r. z okazji czterdziestej rocznicy „Bierzmowania dziejów Polski” przez papieża Jana Pawła II na krakowskich Błoniach.
19.00 Finisaż wystawy

Polecane