(...)

„A kto to? A co to?” – moja wyjątkowa kolekcja | warsztaty dla dzieci ze spektrum autyzmu (7–10 lat) | 9 grudnia

Co łączy wszystkie muzea? Znajdują się w nich kolekcje, czyli zbiory przedmiotów wyjątkowych i wartościowych. Zapraszamy na cykl warsztatów dla dzieci ze spektrum autyzmu, podczas których w przystępny i ciekawy sposób poznamy kolekcję wilanowską. Zajęcia będą okazją do spotkania ze sztuką i dawnymi obyczajami oraz do stworzenia swojej kolekcji z pamiątek własnoręcznie wykonanych podczas wizyty w Muzeum Pałacu w Wilanowie.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

3 czerwca | Opowieści z portretów

Czy na portrecie może być więcej niż jedna osoba? Jakie znaczenie ma tło? Czym są atrybuty i symbole? Czy można portretować zwierzęta? Na wszystkie pytania odpowiemy podczas spaceru, gdy będziemy oglądać portrety z wilanowskiej kolekcji. Na koniec sami wykonamy własne portrety!

10 czerwca | Sekretery pełne sekretów

Jakie sekrety kryje mebel zwany sekreterą? Szuflady, szufladki, przegródki, skrytki, a do tego rozkładany blat, na którym można pisać, oraz lustrzane drzwiczki, w których można się przejrzeć! Podczas spotkania przyjrzymy się z bliska trzem sekreterom, a w części warsztatowej popracujemy nad własnym pojemnikiem na skarby.

12 sierpnia | Wycieczka do starożytnej Grecji

Bilet kupiony, więc wyruszamy do starożytnej Grecji! Oprowadzą nas po niej nietypowi przewodnicy: alabastron, amfora, krater i kyliks, czyli… ówczesne naczynia. Dowiemy się, do czego służyły oraz jak trafiły do wilanowskiego muzeum, poznamy również obyczaje mieszkańców starożytnej Grecji. Na koniec każdy uczestnik będzie mógł przedstawić swoją opowieść na ceramicznym naczyniu, które zabierze ze sobą do domu.

26 sierpnia | Zabawki i zabawy na królewskim dworze

W wakacje na pewno nie może zabraknąć czasu na zabawę. Podczas zajęć pokażemy Wam zabawki dzieci królewskich. Wspólnie nauczymy się też kilku dawnych zabaw. A na koniec zrobimy latawce! Dzieci króla Jana III również lubiły się nimi bawić.

9 września | Lustereczko, powiedz przecie…

Zapraszamy Was do pokoju królowej Marysieńki, w którym będziecie mieli okazję zobaczyć niezwykły i bardzo cenny mebel – toaletkę królowej! Opowiemy nie tylko o toaletce, ale też o dawnych zabiegach upiększających. W części warsztatowej spróbujemy swoich sił w ciekawej sztuce zdobniczej zwanej markieterią.

23 września |  Ślimaczy puchar

Zapraszamy na warsztaty łączące kulturę z naturą! Opowiemy o kamieniach szlachetnych, które pięknie ozdabiają pewien puchar z kolekcji wilanowskiej. Ma on kształt ślimaka, dlatego podczas spotkania poruszymy wiele wątków przyrodniczych.  Na koniec z pozornie niepasujących do siebie przedmiotów wykonamy pięknie zdobione puchary, które zabierzemy ze sobą do domu.

14 października | Chińska dama

W wilanowskich wnętrzach widziano chińskie damy! Czy to możliwe? Skąd się tam wzięły? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w czasie zajęć. Poznamy również tajemnicę powstawania drzeworytów. W części warsztatowej poznamy proces robienia odbitek na papierze, począwszy od samodzielnego zrobienia wzoru po wykonanie odbitki.  

21 października | Gdzie skryła się kukułka?  

Wybierzemy się na spacer w poszukiwaniu pałacowych zegarów! Znajdziemy je na ścianach, na kominkach albo na podłodze. Sprawdzimy, czy dawne zegary wciąż poprawnie odmierzają czas i czy grają jeszcze melodie, których słuchał sam król. Wybierzemy się też do wyjątkowego magazynu zbiorów i poszukamy w nim zegarów z kukułką! Na koniec samodzielnie wykonamy piękne zegary, które zabierzemy ze sobą do domu.

18 listopada | Smakowite obrazy

Czym są martwe natury? Jak były komponowane? Czy namalowane przedmioty coś symbolizują? Gdy znajdziemy odpowiedzi na te pytania, spróbujemy namalować własny obraz w stylu martwej natury! Wprawdzie wykorzystamy podobne elementy, jednak nasz obraz będzie wykonany całkowicie inną techniką – zrobimy go głównie z filcu i dodatkowych elementów, np. ziół, suszonych owoców i kwiatów. Stworzymy martwą naturę trójwymiarową i bardzo zmysłową.

9 grudnia | Szlakiem herbaty

Skąd do Polski trafiła herbata? Czy wraz z nią przywędrowały do nas herbaciane naczynia? Podczas spotkania przyjrzymy się kilku naczyniom ceramicznym, które znajdują się w wilanowskiej kolekcji i są związane z ceremonią picia herbaty. A jeśli ktoś woli czekoladę niż herbatę, w wilanowskim pałacu znajdzie ślady również tego wyjątkowego smakołyku. Na koniec wykonamy nie tylko swoje naczynie ceramiczne, ale również stworzymy własną kompozycję herbacianą!

PRZEBIEG KAŻDEGO SPOTKANIA

• Przywitanie (5 min.)
Zbiórka w pałacu przy szatni, wspólne przywitanie, zapoznanie uczestników z tematem i przebiegiem spotkania.

• Wizyta w pałacu  (ok. 15–30 min.)
Temat przewodni każdego spotkania będzie inspirowany innym obiektem/obiektami z kolekcji wilanowskiej. W tej części będziemy oglądać wybrany obiekt/obiekty w przestrzeni pałacu. W uporządkowaniu podstawowych informacji z tej części spotkania pomogą odpowiednio przygotowane karty pracy. Celem tej części spotkania będzie zdobycie informacji o najważniejszych przedmiotach z kolekcji wilanowskiej oraz o dawnych zwyczajach i obyczajach.

• Warsztaty (ok. 1 godz.)
Warsztatom będą towarzyszyły zagadki, wspólne ćwiczenia oraz przede wszystkim prace manualne z wykorzystaniem różnych materiałów i technik plastycznych. Celem będzie samodzielne przygotowanie obiektu do własnej kolekcji. Z założenia będzie to część twórcza, jednak dostosowana do potrzeb i możliwości uczestników (trudniejsze zadania, np. wymagające jak największej wyobraźni, będą miały odpowiednio zróżnicowany stopień trudności).

DOSTOSOWANIE

Podczas warsztatów będą wykorzystywane liczne pomoce wzmacniające przekaz, w tym pomoce wizualne (np. zdjęcia, rysunki), zapachowe, dźwiękowe oraz odpowiednio przygotowane karty pracy.

Drodzy Rodzice, będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, propozycje i pomysły, dzięki którym praca i dalsze warsztaty będą mogły być coraz lepsze i ciekawsze dla dzieci ze spektrum autyzmu.

DYPLOM KOLEKCJONERA

Uczestnicy, którzy wezmą udział w co najmniej 6 spotkaniach, na grudniowym spotkaniu otrzymają dyplom kolekcjonera oraz drobny upominek.

______________________________________________________________________________

DLA KOGO: rodziny z dziećmi ze spektrum autyzmu w wieku 7–10 lat
MIEJSCE:
parter pałacu, Galeria Magazynowa (wstęp), Sypialnia Pani (część warsztatowa)
GODZINA:
9.30–11.00
ZBIÓRKA:
w pałacu przy szatni
KOSZT: udział bezpłatny (Kultura Dostępna)

REZERWACJA: obowiązkowa

  • t: + 48 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9.00–16.00)
  • m: bilety@muzeum-wilanow.pl

Uwaga! Rodziny zainteresowane udziałem w warsztatach uprzejmie prosimy
o informację o liczbie uczestniczących dzieci oraz ich potrzebach (np. komunikacja niewerbalna). Dzięki tym informacjom będziemy mogli lepiej przygotować się do zajęć.

INFORMACJE

Marta Walewska
e-mail: mwalewska@muzeum-wilanow.pl
tel./SMS: 785 905 735

______________________________________________________________________________

PATRONAT MEDIALNY:

Dziecko w Warszawie logo    

______________________________________________________________________________

Warsztaty organizowane w ramach programu Kultura Dostępna 
finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  

Polecane