(...)

Badacze Przyrody | dzieci 8–12 lat | 30 września

– warsztaty dla dzieci w wieku 8–12 lat

Młodzi badacze przyrody. Fot. Monika Klimowicz

Aby zostać badaczem przyrody, nie trzeba jeździć na koniec świata. W ogrodach wilanowskich można odkrywać bogactwo roślin parkowego runa i zwierząt dna jeziora, posłuchać ptasich śpiewów, sprawdzić, co żyje w ściółce, i przekonać się, czym różnią się dąb szypułkowy i czerwony. Zapraszamy na pełną przygód, wyśmienitą zabawę na świeżym powietrzu. Wyciągnijmy z szaf kalosze i uzbrojeni w lupy, lornetki i siatki na motyle wyruszmy na niezapomnianą przygodę w królewskich ogrodach.

Harmonogram warsztatów:

25 lutego 2017 r.: Tropy i ślady zwierząt

Dowiedzmy się, jakie zwierzęta żyją w wilanowskich ogrodach! Nauczymy się, jak rozpoznawać tropy różnych gatunków, a także na jakie inne ślady ich obecności możemy napotkać podczas spaceru.

25 marca 2017 r.: W poszukiwaniu wiosny

Fiołek. Fot. Julia Dobrzańska

W czasie marcowego spotkania poznamy rośliny, owady, ptaki oraz różnorodne zjawiska przyrodnicze związane z nastaniem wiosny. Uzbrojeni w lupy poszukamy najdrobniejszych mieszkańców królewskich ogrodów. Na koniec spotkania jak dawni przyrodnicy spróbujemy wykonać rysunek jednego z zaobserwowanych w czasie spacerów owadów.

29 kwietnia 2017 r.: Czym są geofity?

W czasie warsztatów nauczymy się rozpoznawać wczesnowiosenne gatunki kwiatów. Poznamy takie rośliny, jak zawilec żółty i gajowy, ziarnopłon, kokorycz, fiołek. Przez lupy dokładnie przyjrzymy się ich kwiatom, porównanym budowę liści i łodyg. Dowiemy się także, jak bada się zbiorowiska roślinne. Na koniec wykonamy rysunek botaniczny wybranego gatunku rośliny.

27 maja 2017 r.: Wiosenny ptaków śpiew

Podczas warsztatów opowiemy o różnych metodach rozpoznawania ptaków. Sprawdzimy, czym różnią się zamieszkujące ogrody wilanowskie ptaki pod względem wyglądu, a także odgłosów. Poznamy kartograficzną metodę inwentaryzacji ptaków, którą posługują się ornitolodzy w celu określenia gatunków ptaków zasiedlających dany obszar. Za pomocą lornetek oraz nasłuchiwania odkryjemy bogactwo awifauny ogrodów wilanowskich. Obserwacje naniesiemy na plan ogrodów.

Bogatka. Fot. Julia Dobrzańska

24 czerwca 2017 r.: Wakacje z ważkami

Nad Jeziorem Wilanowskim i parkowym stawem zaobserwować można wiele gatunków ważek. W czasie czerwcowych warsztatów udamy się nad wodę, by poznać ich życie i przyjrzeć się im z bliska. Będziemy obserwować osobniki dorosłe, ale spróbujemy też zaobserwować ich larwy żyjące na dnie zbiornika i wśród wodnej roślinności. Poznawać będziemy także innych mieszkańców wilanowskich wód. Nad wodę udamy się z siatkami entomologicznymi i czerpakami hydrobiologicznymi. 

Wakacje z ważkami. Fot. Julia Dobrzańska

29 lipca 2017 r.: Tajemnice dna jeziora

Obserwujemy mieszkańców dna jeziora. Fot. Julia Dobrzańska

Kasarek – w encyklopedii PWN przeczytać możemy, iż jest to narzędzie rybackie w kształcie worka, wykonane z tkaniny sieciowej, tiulu lub siatki drucianej, rozpiętych na obręczy z trzonkiem.Każdy, kto przyjdzie na warsztaty, zobaczy kasarek, ale zdecydowanie bardziej fascynujące będzie to, co za pomocą tego kasarka można złowić. Uzbrojeni w kasarki, kuwety, lupy i szalki będziemy odkrywać tajemniczy świat bentosu, czyli organizmów zamieszkujących dno jezioro.

26 sierpnia 2017 r.: Motyle i inne owady zapylające

Kolorowe rusałki, skromne bielinki, modraszki, osadniki, w ogrodach wilanowskich spotkać można wiele gatunków motyli. Kto jeszcze zapyla kwiaty w królewskich ogrodach? Zapraszamy na wyprawę w poszukiwaniu motyli, pszczół i innych zapylaczy.

30 września 2017 r.: Co się kryje w ściółce?

Niektóre mają nóg sześć, inne osiem, a niektóre jeszcze więcej. Inne mają tylko jedną nogę i na dodatek bardzo oślizgłą. Kryją się pod kamieniami, patykami, fragmentami kory, w zbutwiałych liściach. Czasem trudno je znaleźć, czasem jest ich całe mrowie – mieszkańcy ściółki. Poszukajmy ich, obejrzyjmy przez lupy i przekonajmy się, jak różnorodne i bogate może być życie pod naszymi stopami.

Fot. J. Dobrzańska

28 października 2017 r.: Zielnik dendrologiczny

W ogrodach wilanowskich zobaczyć można wiele gatunków drzew. Rosną tu pospolite klony, lipy, dęby, kasztanowce, ale też nie tak często spotykane gatunki jak glediczia i miłorząb. Choć drzewa rozpoznawać można po różnych cechach – korze, pąkach, pokroju, owocach, kwiatach – to po liściach chyba najłatwiej. Aby dobrze zapamiętać ich kształty, warto przygotować specjalistyczny zielnik – zielnik dendrologiczny. Zapraszamy na spacer i warsztaty przyrodniczo-manualne.

25 listopada 2017 r.: Mikroświat porostów

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–12 lat.
Gdzie: ogrody, sala edukacyjna.
Czas trwania: godz. 10–11.30.
Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu jednorazowego biletu edukacyjnego – 10 zł od każdego uczestnika zajęć. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Muzeum zapewnia materiały do pracy, należy jednak pamiętać o ubiorze dostosowanym do pogody. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji: Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Rusałka pawik na kwiatach złoci. Fot. J. Dobrzańska

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Szczegółowe informacje:
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 64

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

PATRONAT MEDIALNY

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo   

Polecane