(...)

Co za meble! Historie o niezwykłych meblach pisarskich | cykl warsztatów dla rodzin | 7 kwietnia

Współczesne biurko nie jest tak oryginalne i wielofunkcyjne jak jego dawny odpowiednik w postaci kabinetu, sekretery czy sekretarzyka. Meble te służyły nie tylko do pisania, ale i do przechowywania narzędzi pisarskich, dokumentów czy bibelotów. Pełniły także funkcję podręcznej biblioteczki. Dekorowały prywatne apartamenty, gdyż nierzadko stanowiły kunsztowne dzieła sztuki o wyrafinowanej konstrukcji. Rozbudzały ciekawość i zachęcały do odkrywania zakamuflowanych w nich skrytek. Pod ich urokiem pozostawali nie tylko ich użytkownicy, ale także poeci i pisarze.

W trakcie warsztatów poznamy historię mebli pisarskich na przestrzeni kilkunastu stuleci, zobaczymy również najbardziej reprezentatywne przykłady pulpitów, kabinetów, sekretarzyków, sekreter i biurek z kolekcji wilanowskiej.

10 marca | Za pulpitem skryby

Prawzoru mebla służącego do pisania należy szukać w średniowiecznym skryptorium. To właśnie w skryptoriach powstawały kopie najcenniejszych ksiąg, będących istnymi dziełami sztuki, a za ich powstanie w głównej mierze odpowiadali skrybowie. Swą  żmudną pracę mnisi wykonywali przy pulpitach.

Początkowo pulpit był meblem wolnostojącym, z czasem zaczęły powstawać pulpity przenośne przypominające wielkością i kształtem drewniany prostokątny piórnik. Wszystkie tego typu meble wyróżniały się płaską, lekko pochyłą powierzchnią do pisania. W czasie warsztatów zaprezentujemy bogatą ikonografię średniowieczną prezentującą dawny warsztat pisarski oraz niezwykle intrygujący mebel, zwany karuzelą ksiąg. Pokażemy XIX-wieczne pulpity pisarskie z kolekcji wilanowskiej. Zastanowimy się, które spośród współczesnych mebli mają cechy średniowiecznego pulpitu. Uczestnicy warsztatów otrzymają podróżnicze pulpity pisarskie, które ozdobią motywami dekoracyjnymi skopiowanymi z XIX-wiecznego mebla pisarskiego, eksponowanego w pałacu w Wilanowie. 

17 marca | Kabinet – to nie zamek, to mebel!

Kabinet to jeden z najdroższych i najbardziej dekoracyjnych mebli pisarskich. Był niezwykle popularny w Europie w okresie od XIV do XVII wieku. Służył wprawdzie do pisania, ale częściej wykorzystywano go do innych celów. Pełnił funkcję sekretarzyka, w którym eksponowano bibeloty i inne osobliwości w postaci np. rzadkich okazów przyrody. Sprawdzał się również jako skarbczyk. W tajnych skrytkach i licznych szufladkach chowano cenne wyroby jubilerskie, numizmaty, ważne dokumenty. Do produkcji tego typu mebli używano najszlachetniejszych gatunków drewna, w dekoracji zaś stosowano najefektowniejsze techniki z użyciem kamieni szlachetnych, szylkretu, kości słoniowej, złota i wielobarwnych emalii. Front mebla zdobiły miniaturowe malowidła i mozaiki. W trakcie warsztatów zaprezentujemy kilka wyjątkowych kabinetów z kolekcji wilanowskiej, w tym ten najcenniejszy, należący do króla Jana III. Uczestnicy warsztatów wykonają obrazek na wzór jednej z mozaik zdobiących XVII-wieczny kabinet florencki z pałacu w Wilanowie.

24 marca | Sekretera – co za mebel!

Sekretera to mebel, który czaruje i intryguje. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ciekawość wzbudza każdy jej element, a zwłaszcza liczne przegródki i szufladki. Zaskakująca i przemyślana konstrukcja zdradza funkcje pełnione przez mebel: służył on do pisania, przechowywania cennych dokumentów i kosztownych drobiazgów w zakamuflowanych skrytkach i schowkach. Jakie inne przedmioty można było znaleźć w sekreterze i do czego one służyły? Jakie dodatkowe funkcje spełniał mebel? W trakcie warsztatów zaprezentujemy trzy wyjątkowe sekretery z początku XVIII wieku z kolekcji wilanowskiej. Poznamy także ich nietuzinkową zawartość. Uczestnicy warsztatów wykonają w technice decoupage’u dekorację na drewnianym piórniku.

7 kwietnia | Opowieści zza biurka

Biurko stanowi stały element wyposażenia niejednego domu. W dzisiejszych czasach to właśnie przy nim spędzamy najwięcej czasu. Przy biurku pracujemy, piszemy, czytamy. Aranżujemy je pod kątem własnych potrzeb i upodobań. Nie ma dwóch takich samych biurek. Każde z nich opowiada historię swojego użytkownika, zdradza jego typ osobowości. A jaka jest historia samego mebla? W trakcie warsztatów opowiemy historię rokokowego biurka wykonanego ok. 1745 r. w Paryżu przez wybitnego ebenistę Jacquesa Dubois, uznanego za dzieło utracone, które po wielu latach poszukiwań powróciło do zbiorów muzeum. Mebel zdobią wschodnie pejzaże oraz dekoracyjne ornamenty, które uczestnicy warsztatów spróbują odwzorować na okładce notatnika.

____________________________________________________________________________ 

TERMINY: 10, 17, 24 marca, 7 kwietnia, godz. 13.15–15.15

DLA KOGO: dzieci w wieku powyżej 9 lat + rodzice/opiekunowie

MIEJSCE ZBIÓRKI: szatnia w pałacu

KOSZT: 15 zł (bilet ulgowy) lub 20 zł (bilet normalny), również dla opiekunów.

REZERWACJA: nie obowiązuje. BILETY można kupić: 
   • przez internet
   • stacjonarnie w kasie muzeum

Uwaga: Rekomendujemy udział we wszystkich warsztatach w ramach cyklu, ale można również uczestniczyć tylko w wybranych zajęciach.

____________________________________________________________________________ 

Opieka merytoryczna:
Katarzyna Pietrzak
kpietrzak@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 27 58

Polecane