Wystawa strojów | Czar i wdzięk Niepodległej | do 13 grudnia

Wystawa kostiumów inspirowanych modą lat 20. i 30. nawiązuje do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie stroje były prezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. Kreacje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, pod kierunkiem Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i opieką artystyczną Agaty Manowskiej.

W sukniach wystąpiły Debiutantki, uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego realizowanego przez Fundację im. Królowej Marii Kazimiery oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Program nawiązuje do przedwojennych form kształcenia młodych osób. Dziś podczas comiesięcznych pensji studentki z całej Polski zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne w życiu każdej kulturalnej kobiety.  Wykłady dotyczą m.in. historii sztuki i obyczajów, kuchni staropolskiej, savoir-vivre’u, wystąpień publicznych, umiejętności komunikacyjnych oraz etykiety ubioru.

Program Debiutantki rozwija także społeczną wrażliwość młodych kobiet oraz wychowuje w duchu empatii. Uczestniczki programu biorą udział w licznych akcjach charytatywnych na rzecz aktorów seniorów mieszkających w Domu Artysty Weterana w Skolimowie, wychowanków domów dziecka, niepełnosprawnych dzieci z Podlasia, chorych na SM czy porzuconych zwierząt. Corocznym zwieńczeniem programu jest Bal Debiutantek.

_______________________________________________________________________ 

Autorka programu Debiutantki oraz kuratorka wystawy: Agnieszka Michalczyk

Miejsce: gablota przy pałacowej szatni

Czas trwania: 1 czerwca – 13 grudnia 2018 r.

Współorganizatorzy: Fundacja im. Marii Kazimiery oraz Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Logotyp NiepodległaDebiutantki logo   Wyższa Szkoła Artystyczna logo

Polecane