(...)

Damy w ogrodach | historia ożywiona | weekendy

Królowa jejmość po ogrodzie chodziła, a król z biblioteki na ogród patrzył, który w rozliczne kwiaty (...) jest bardzo przyozdobiony. Za królową podążał jej fraucymer, by w piękne majowe dni rekreować się na świeżym powietrzu. Przyjdźcie do ogrodów wilanowskich, odszukajcie damy w dawnych strojach i sprawdźcie, czym się zajmowały. Posłuchajcie opowieści o XVII-wiecznej etykiecie, modzie i urodzie, gotowalniach... A następnie sami przebierzcie się w dawny strój i spróbujcie swoich sił w tańcu lub teatrze dworskim.

Fot. Maciek Domański

O czym opowiedzą damy?

Gotowalnia królowej

Jak wyglądało życie dworskie w XVII wieku z kobiecej perspektywy? Czym zajmowały się damy dworu, jak spędzały czas, jak dbały o urodę? Posłuchajcie opowieści przedstawicielek fraucymeru królowej Marysieńki o życiu codziennym w epoce baroku. Spacerując po ogrodach, spotkacie damę w stroju z epoki, która przedstawi i zaprezentuje wyposażenie siedemnastowiecznej gotowalni. Będziecie mogli dotknąć eksponatów, dowiedzieć się do czego służyły i jak działały.

Moda w XVII wieku

Gorsety, pasamony, krynoliny, egrety, zapony i kołpaki… To zaledwie kilka elementów strojów noszonych w XVII wieku. Jak ubierały się damy, a co nosili panowie? Sprawdźcie osobiście, szukając w ogrodach wilanowskich mieszkanki dworu Jana III, która opowie o najmodniejszych trendach epoki baroku. Przebierzcie się za szlachcica lub szlachciankę i poczujcie się po królewsku!

Taniec dawny

„Jak zwykle tańcowali królewicowie ichmoście z damami górnymi” – należało to do ulubionych rozrywek dworu Jana III. „Galardy francuskiej i tych przedniejszych tańców u dworu” uczyli się wszyscy, a jeśli pogoda dopisała, nic nie stało na przeszkodzie, by przenieść się do ogrodu! Przyjdźcie i odszukajcie jedną z dam, jeśli macie ochotę wziąć udział w zabawie i spróbować własnych sił w tańcu dawnym.

Fot. Maciek Domański

Zabawy dworskie

Chcecie dowiedzieć się, jak wyznać uczucia za pomocą wachlarza i sztucznego pieprzyka zwanego muszką? Macie ochotę poznać czary i zaklęcia, dzięki którym można zdobyć miłość lub przepowiedzieć przyszłość? A może weźmiecie udział w grze w piórko albo króla ukłonów? W ogrodach wilanowskich spotkacie jedną z dam, która opowie i zaprezentuje rozrywki dworu Jana III.

Teatr dworski

To właśnie w ogrodzie w Jaworowie w 1675 roku Marysieńka zaaranżowała wystawienie francuskiej tragedii z okazji imienin swego ukochanego męża. Tym razem to ogród wilanowski stanie się sceną barokowego teatru. Teoretycy będą mogli zgłębić wiedzę na temat scenicznych zamiłowań pary królewskiej, a aktorzy przywdziać kostiumy, aby wcielić się w postać króla lub królowej, odgrywając scenkę z ich życia.

_________________________________________________________________________________ 

MIEJSCE: ogrody
TERMIN: 25 i 26 sierpnia, 2 i 9 września, w godz. 12–15.
WSTĘP: w cenie biletu wstępu do parku.

_________________________________________________________________________________

KONTAKT
Magdalena Borowczak
t:+48 22 5442850
m:mborowczak@muzeum-wilanow.pl

Polecane