„Darmowy listopad” w Rezydencjach Królewskich

Darmowy listopad 2019

Już po raz ósmy Rezydencje Królewskie: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum oraz Zamek Królewski na Wawelu ogłaszają akcję zainicjowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nrodowego „Darmowy listopad”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Królewski splendor”.

W 2019 r. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do zwiedzania: trasy II w pałacu (cały tydzień oprócz wtorków w godz. 9.00–16.00) i parku (cały tydzień w godz. 9.00–15.00), wystawy czasowej „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy” w Oranżerii (1–25 listopada, w godz. 9.00–15.00). Zarówno gości indywidualnych, jak i grupy zapraszamy do skorzystania ze spacerów edukacyjnych i warsztatów (szczegóły poniżej). Wstęp do Królewskiego Ogrodu Światła w godz. 16.00–21.00 pozostaje płatny. Informacje o bezpłatnym zwiedzaniu pozostałych Rezydencji Królewskich można znaleść bezpośrednio na stronach instytucji.

GOŚCIE INDYWIDUALNI

Pałac

W listopadzie 2019 r. zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego zwiedzenia II trasy w pałacu, gdzie zobaczyć można Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej, nowo otwartą wystawę przed Pokojami Chińskimi z unikatowym stołem nanban, Pokoje Chińskie i Myśliwskie oraz Galerię Magazynową. Uwaga: liczba biletów ograniczona ze względów konserwatorskich. Trasa I w pałacu jest w listopadzie zamknięta (ze względu na prace remontowe i przygotowania do wystawy „Leonardiana w zbiorach polskich”).

Więcej o tej części pałacu

Ogrody i wystawa

Tegoroczna akcja obejmuje  także zwiedzanie pałacowych ogrodów i wystawy czasowej „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy” w Oranżerii, do których bezpłatny wstęp obowiązuje w godz. 9.00–15.00. Wstęp do Królewskiego Ogrodu Światła w godz. 16.00–21.00 pozostaje płatny.

Więcej o wystawie

Bezpłatne spacery po wystawie
 

Spacery edukacyjne i warsztaty

Drobne przyjemności – spacer edukacyjny

W listopadowe ponure dni trzeba szczególnie dbać o siebie i czasem pozwolić sobie na drobne przyjemności. Może to być łyk gorącej czekolady, dobra książka lub przejrzenie pamiątek z wakacji. A co poprawiało humor dawnym właścicielom rezydencji wilanowskiej? W czasie spaceru podpowiemy na przykład, jak przygotować relaksującą kąpiel w stylu Izabeli Lubomirskiej, właścicielki niezwykłego pawilonu kąpielowego w wilanowskim pałacu. Zainspirujemy się też XVIII-wiecznymi portretami, by wykonać selfie, z którego wreszcie będziemy zadowoleni. Musimy jednak uczciwie ostrzec naszych gości – naśladowanie niektórych słabostek właścicieli Wilanowa, jak choćby miłości Augusta Potockiego do pięknych zegarów, może mieć zgubne skutki…
 

Terminy: 9, 10, 11,16, 17, 23, 24, 30 listopada 2019 r., godz. 11.00, 13.00
Miejsce: pałac, II trasa zwiedzania
Dla kogo: młodzież, osoby dorosłe
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona

Co za meble! Historie o niezwykłych meblach pisarskich – cykl warsztatów

Współczesne biurko nie jest tak oryginalne i wielofunkcyjne jak jego dawny odpowiednik: kabinet, sekretera czy sekretarzyk. Meble te służyły nie tylko do pisania, ale i do przechowywania narzędzi pisarskich, dokumentów czy bibelotów. Dekorowały prywatne apartamenty, gdyż nierzadko stanowiły kunsztowne dzieła sztuki o wyrafinowanej konstrukcji. W trakcie warsztatów poznamy nie tylko historię mebli pisarskich na przestrzeni kilkunastu stuleci, ale również zobaczymy najbardziej reprezentatywne przykłady pulpitów, kabinetów, sekretarzyków, sekreter i biurek z kolekcji wilanowskiej. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję ozdobić notatnik wschodnimi pejzażami,  wykonać techniką decoupage dekorację na drewnianym piórniku lub ozdobić podróżnicze pulpity motywami inspirowanymi XIX-wiecznym meblem pisarskim eksponowanym wilanowskim pałacu.

Terminy:  

  • 9 listopada, godz. 10.30–12.30 | Za pulpitem skryby
  • 10 listopada, godz. 10.30–12.30 | Sekretera – co za mebel!
  • 30 listopada, godz. 10.30–12.30 | Opowieści zza biurka

Dla kogo: dzieci od 9 lat + rodzice/opiekunowie
Miejsce: pałac
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona; bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie

Znane i nieznane legendy o królu Janie III

Znane, mało znane i zupełnie nieznane opowieści opowiemy w konwencji storytellingu. Pierwszoplanową rolę odgrywać w nich będzie król Jan III lub oddany mu łyczakowski wesołek i śmiałek. Wysłuchamy zarówno polskich, jak i lwowskich legend. Dowiemy się, jakie skarby król Jan III kazał zakopać pod słynnym dębem Bartkiem. Rozbawią nas przygody niebywałego figlarza i spryciarza w jednej osobie, czyli królewskiego błazna o imieniu Józek. Wspomnimy również historię o szybkonogim rumaku królewskim, zwanym Pałaszem. Wyjaśnimy też pochodzenie powiedzenia „rozebrał się jak do rosołu”. Po wysłuchaniu wszystkich opowieści wykonamy kukiełkę najsłynniejszego lwowskiego batiara, czyli królewskiego wesołka.

Termin: 24 listopada, godz. 16.00–18.00
Dla kogo: dzieci od 7 lat + rodzice/opiekunowie
Miejsce: Oficyna Kuchenna
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona; bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie

GRUPY 

Grupy zachęcamy do skorzystania  z zajęć edukacyjnych, których bogata oferta znajduje się na stronie internetowej muzeum. Zajęcia są bezpłatne dla grup szkolnych z małych miejscowości i wsi, ośrodków socjoterapii, świetlic socjoterapeutycznych oraz domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, grup dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz grup seniorów.


Więcej o programie dla grup

Więcej o spotkaniach dla grup na wystawie

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polecane