Darmowy Listopad 2018 | Rezydencje Królewskie – źródła niepodległości

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wraz z Muzeum Łazienkami Królewskimi, Zamkiem Królewskim w Warszawie i Zamkiem Królewskim na Wawelu po raz kolejny bierze udział w akcji Darmowy Listopad, zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby zapewnić dostęp do dóbr kultury jak najszerszej publiczności. 

Fot. W. Holnicki

W tym roku nasze muzeum dla gości indywidualnych przygotowało weekend darmowych atrakcji edukacyjnych, który odbył się w dniach 10 i 11 listopada 2018 r. 

Oferowaliśmy również 100 bezpłatnych lekcji muzealnych dla szkół na stulecie niepodległości – informujemy, że pula zajęć została już wyczerpana.

Jednocześnie przypominamy, że w listopadzie wstęp na 1 i 2 trasę zwiedzania w pałacu, wejście do parku oraz do Królewskiego Ogrodu Światła są płatne.

Od 5 do 28 listopada cztery Muzea Rezydencje Królewskie zapraszały do udziału w konkursie fotograficznym #TocowŚrodku na portalach Facebook i Instagram.

W listopadzie, odwiedzając każdą z rezydencji, można było również podstemplować specjalną kartę. W naszym muzeum karty i pieczątka dostępne były w księgarni w przyziemiu pałacu, do którego wstęp jest bezpłatny. Zebranie pieczątek z minimum trzech muzeów upoważnia do odebrania zaproszenia na wyjątkowy pokaz filmu The Square w Teatrze Królewskim w Muzeum Łazienki Królewskie 14 grudnia 2018 r. (Rezerwacje seansu: tel. 22 506 00 28, mail: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl).


Weekend edukacyjny dla gości indywidualnych 10 i 11 listopada

Dziedzictwo odzyskane | spacery po pałacu dla dorosłych

Wiele dzieł sztuki z kolekcji muzeum wilanowskiego zaginęło w trakcie II wojny światowej. Nieliczne udało się odzyskać dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zabiegom dyplomatycznym. Spacer przybliżał historię utraconych i odzyskanych dzieł z kolekcji wilanowskiej oraz kulisy pracy konserwatorów, którzy przywracają blask muzealiom przed ich ponownym udostępnieniem publiczności.

Ku niepodległości | spacery po parku dla dorosłych

W trakcie wycieczki po parku opowiadaliśmy o zmianach, które zaszły w pałacowych ogrodach w czasach, gdy właścicielami Wilanowa była rodzina Potockich. W oparciu o materiały archiwalne przybliżaliśmy wygląd XIX-wiecznych ogrodów Wilanowa. Wspólnie odkrywaliśmy pomniki i pamiątki, które służyły podtrzymywaniu narodowej tożsamości w okresie zaborów.

Bitwa pod Chocimiem | spacery rodzinne (od 12 r.ż.)

Spacer po pałacu śladami historii, która rozegrała się 11 listopada 1673 roku. Poznaliśmy kulisy wiktorii chocimskiej, która utorowała hetmanowi koronnemu Janowi Sobieskiemu drogę do korony Rzeczypospolitej. Przybliżyliśmy głównych bohaterów wydarzenia oraz wspólnie zastanawialiśmy się, jakie znaczenie miało zwycięstwo nad armią turecką pod Chocimiem.

Opowieści zza biurka | warsztaty rodzinne (od 8 r.ż.)

Biurko to stały element wyposażenia niejednego domu. Przy biurku pracujemy, piszemy, czytamy. Aranżujemy je pod kątem własnych potrzeb i upodobań. Nie ma dwóch takich samych biurek. Każde z nich opowiada historię swojego użytkownika, zdradza jego typ osobowości. A jaka jest historia samego mebla? W trakcie warsztatów opowiadaliśmy historię pewnego obiektu, uznanego za dzieło utracone, które po wielu latach poszukiwań powróciło do Polski i jest prezentowane w muzeum, miejscu swojego historycznego pochodzenia. To rokokowe biurko wykonane zostało około roku 1745 w Paryżu przez wybitnego ebenistę Jacquesa Dubois. Mebel zdobią wschodnie pejzaże oraz dekoracyjne ornamenty, które uczestnicy warsztatów próbowali odwzorować na okładce notatnika. Dowiadywaliśmy się też, czy dekoracje te zdradzają cechy minimalisty, perfekcjonisty, czy może bałaganiarza.

Krótka historia notatnika | warsztaty dla dorosłych

Fot. Muzeum Pałacu w Wilanowie

Historia notatnika ma związek z wynalezieniem mebla, które powstało z myślą o osobach piszących listy, kroniki rodzinne, dzienniki z podróży czy pamiętniki. Biurko, bo o nim mowa, powstało z połączenia pulpitu, stołu oraz komody w II połowie XVII wieku we Francji i nazwane zostało „table-bureau”. W Anglii używa się do dzisiaj określenia „writing desk”. Natomiast w dawnej Polsce taki mebel służący do pisania nazywano sekretarzykiem. W trakcie warsztatów opowiadaliśmy historię pewnego obiektu uznanego za dzieło utracone, który po wielu latach poszukiwań powrócił do muzeum. Poznawaliśmy też dawne techniki introligatorskie i wykonywaliśmy oryginalne notatniki.

Czar i wdzięk Niepodległej | wystawa strojów

Wystawa kostiumów inspirowanych modą lat 20. i 30. XX wieku nawiązuje do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Stroje oddają charakter tego czasu, pełnego zaangażowania i wiary lepszą przyszłość Rzeczypospolitej. Wszystkie stroje były prezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. Kreacje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, pod kierunkiem Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i opieką artystyczną Agaty Manowskiej.

W sukniach wystąpiły debiutantki, uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego realizowanego przez Fundację im. Królowej Marii Kazimiery oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Współorganizatorzy: Fundacja im. Marii Kazimiery oraz Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Wystawa realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. 


Listopadowe zajęcia dla grup

Król wojownik | lekcja historyczna (8–12 lat)

Fot. Anna E. Przybysz

Spacerując po królewskich komnatach, zobaczymy dzieła sztuki upamiętniające zwycięstwa króla Jana III. Rozwiązując zagadki, poznamy nazwy miejsc, w których król stoczył zwycięskie bitwy, dowiemy się, jakimi cechami charakteru musi odznaczać się doskonały wódz, co król opisywał w listach wysyłanych podczas wypraw wojennych do królowej Marysieńki, jakiego rodzaju bronią się posługiwał, jaką zbroję nosił i jak nazywał się jego ulubiony rumak. Dowiemy się również, o czym musiał pamiętać artysta, uwieczniając wizerunek zwycięskiego wodza, oraz sami wczujemy się w rolę nadwornego portrecisty, malując portret króla wojownika.

Smaki Warszawy | warsztaty kulinarne (6–19 lat)

Jak „smakowała” Warszawa lat 20. i 30. XX wieku? Chcesz razem z nami udać się w podróż po lokalach Warszawy odradzającej się po odzyskaniu niepodległości  odwiedzić Lijewskiego, Adrię czy Bristol? Kuchnia w Polsce po roku 1918 to bogaty konglomerat różnych tradycji kulinarnych, gustów, możliwości i mód. Opowiemy, jaką transformację przeszła kuchnia w tamtych czasach, oraz zastanowimy się, co zostało w niej z tradycji staropolskiej. Następnie pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz z pomocą edukatorów kulinarnych przygotujemy dania według przepisów z książek kucharskich z początku XX wieku. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

Historia nauczycielką myślenia | warsztaty (13–19 lat)

Wykorzystując dzieła z kolekcji muzealnej, podejmiemy próbę interpretacji tekstów źródłowych. Poznamy teksty antycznych filozofów, polityków oraz teksty nowożytne istotne dla historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wykorzystamy kontekst historyczny, kulturowy i filozoficzny w interpretacji dzieł sztuki. Zajęcia będą okazją do rozwijania kompetencji językowych i retorycznych, wspomogą umiejętność celowego i świadomego posługiwania się językiem polskim.

Zachować pamięć – o rewindykacji dzieł sztuki | lekcja historyczna (14–19 lat)

Zobaczymy dzieła, które zaginęły podczas II wojny światowej, jednak dzięki staraniom państwa polskiego oraz rosnącej świadomości społeczeństwa udało się je odzyskać. Uczniowie poznają znaczenie współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony dziedzictwa europejskiego oraz rewindykacji dzieł sztuki zagrabionych z polskich kolekcji państwowych i prywatnych.

Fot. M. Klimowicz

Partnerzy:

Łazienki logo Zamek Królewski na Wawelu logo Zamek Królewski w Warszawie logo

Polecane