Gotuj z Tessą Capponi-Borawską! | wykład i warsztaty 15 stycznia

Zapraszamy do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na wykład kulinarny Tessy Capponi-Borawskiej połączony z warsztatami kulinarnymi z historycznej kuchni włoskiej!

Zaczniemy od wykładu poświęconego „Apicio Moderno”. Ten 6-tomowy traktat gastronomiczny autorstwa Francesco Leonardi był jednym z ważniejszych elementów włoskiej literatury kulinarnej. W kontekście dzieła Leonardiego przywołamy też wprowadzony sto lat później program zjednoczenia kuchni włoskiej – słynnego gastronoma Pellegrino Artusiego.

Po wykładzie zaprosimy Was do kuchni, gdzie pod okiem Tessy Capponi-Borawskiej i wilanowskiego kuchmistrza przygotujemy dania włoskie według przepisów pochodzących z „La Scienza in cucina e l’Arte di mangiar bene” – XIX-wiecznej książki kucharskiej Pellegrina Artusiego. Interpretacji historycznych przepisów dokona wilanowski mistrz kuchni Maciej Nowicki.

Po części warsztatowej zasiądziemy do stołu, aby delektując się wyśmienitymi potrawami, kontynuować dyskusję o tym, czym tak naprawdę jest kuchnia włoska.

______________________________________________________________________________

ODBIORCY: osoby dorosłe
MIEJSCE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23
TERMIN: 15 stycznia, godz. 18.00

BILETY: wyprzedane!

______________________________________________________________________________

KONTAKT
Adrian Ordakowski
t: 531 058 880
m: aordakowski@muzeum-wilanow.pl

Polecane