(...)

Historia Mniej Znana | 18 czerwca

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych. 

Miłostki Zeusa, Antygabinet Królowej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Antyczne opisy miłości, zapisane w słowach i obrazach historii w Wilanowie, pokazują jak różnorodne i niejednoznaczne jest to pojęcie i jak rozmaite oblicza może miłość przyjmować. W świecie Astei i Celadona, Amora i Psyche oraz Jana i Marysieński poznamy tegoroczną historię mniej znaną. Historię z miłością w tle.

Harmonogram spacerów:

19 lutego: Marysieńka i Jan – miłość pachnąca barokiem

W barokowych komnatach wilanowskiego pałacu, w listach pisanych w czasie wojny i w czasie pokoju król Jan i królowa Marysieńka schowali swoją miłość. Poznaj wraz z nami jej zmysłowe barokowe inspiracje.

19 marca: Miłość staropolska. O dolach i niedolach małżeństw w XVII i XVIII wieku 

Czy miłość w czasach staropolskich istniała? Czy małżeństwo było wyłącznie interesem? Podczas spaceru udamy się w podróż po historii miłości, która nie odnalazła miejsca w kunsztownej poezji barokowej, a zadomowiła się zacisznych pieleszach polskiej szlachty.

23 kwietnia: Pasja kolekcjonowania

Historia muzeum w Wilanowie jest bardzo długa. Stanisław Kostka Potocki pokazał w 1805 roku zebrane eksponaty pierwszym odwiedzającym, a kolejni właściciele powiększali zastaną kolekcję. Zapraszamy na niedzielny spacer po pałacu szlakiem najcenniejszych dzieł wilanowskiej rezydencji.

21 maja: Z miłości do jedzenia – wokół sarmackiego stołu na co dzień i od święta

Co i jak jedzono w czasach króla Jana III? Które pomieszczenia w pałacu w Wilanowie służyły jako sale jadalne? Poznamy przepisy z królewskiej kuchni i zastanowimy się, czy dziś smakowałyby nam sarmackie specjały.

18 czerwca: Umiłowanie zabawy, czyli słowo o rozrywkach dworskich w wieku XVII

Podczas spaceru przeniesiemy się w barwny świat zabaw, gier, uczt i życia towarzyskiego w XVII wieku. Na dworze królewskim Jana Sobieskiego i Marysieńki toczyło się ono bardzo intensywnie, a gościnność była jedną z najwyższych norm obyczajowych. Do tego stopnia, że czasami gości przetrzymywano nawet... siłą. Zapraszamy do wysłuchania zabawnych anegdot, opowieści o rozmaitych dworskich rozrywkach, a także spróbowania własnych sił w jednej z staropolskich zabaw...

***

Godzina: spacery zaczynają się o godz. 13.30.
Rezerwacja: nie obowiązuje, ale grupa może liczyć do 25 osób.
Miejsce zbiórki:
 szatnia w pałacu lub w przypadku spaceru po parku – przy kasie muzeum na przedpolu. 
Bilet: obowiązuje bilet wstępu do pałacu lub do parku. Przed spacerem należy pobrać przypinkę uprawniającą do wzięcia udziału w spacerze (przypinki rozdaje prowadzący spacer).

 ***

Dodatkowych informacji na temat programu udziela:
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

Polecane