(...)

Historia Mniej Znana | 20 sierpnia

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych. 

Antyczne opisy miłości, zapisane w słowach i obrazach historii w Wilanowie, pokazują jak różnorodne i niejednoznaczne jest to pojęcie i jak rozmaite oblicza może miłość przyjmować. W świecie Astei i Celadona, Amora i Psyche oraz Jana i Marysieński poznamy tegoroczną historię mniej znaną. Historię z miłością w tle.

Harmonogram spacerów:

20 sierpnia: Serca drżenie przykładany usuwa – o leczniczych właściwościach roślin

Fot. J. Dobrzańska

Zajrzymy w pożółkłe karty staropolskich zielników, kryjących nieprzebrane bogactwo wiedzy o dawnym ziołolecznictwie. Dzięki nim można przekonać się, że  nawet najpospolitsza roślina „wielkie i znamienite skutki czyni”. Podążając za zawartą w nich wiedzą, odkryjemy, co się kryje w chwaście i jak dawniej łączono to z gwiazdami. Później będzie już o wiele łatwiej odkryć, gdzie się w ziołach ukryła Wenus, a także co z tym wszystkim wspólnego ma… marcepan.

17 września: Wolni z wolnymi, równi z równymi – sarmatyzmu blaski i cienie

15 października: Z miłości do piękności – o kanonach urody i uwielbieniu dla piękna w XVII wieku 

19 listopada: Za późno na sen – o nocnych zajęciach Sarmatów

10 grudnia: Cicha noc, święta noc… w wilanowskim pałacu

Wśród nocnej ciszy: Czy jest możliwość, aby na chwilę zapomnieć o przedświątecznym zabieganiu, braku wytchnienia i przemęczeniu? Wilanowska kolekcja przychodzi z pomocą. Przedstawienia scen bożonarodzeniowych z minionych wieków mogą być okazją do kontemplacji, zachwytu i odpoczynku. 

***

Godzina: spacery zaczynają się o godz. 13.30.
Rezerwacja: nie obowiązuje, ale grupa może liczyć do 25 osób.
Miejsce zbiórki:
 szatnia w pałacu lub w przypadku spaceru po parku – przy kasie muzeum na przedpolu. 
Bilet: obowiązuje bilet wstępu do pałacu lub do parku. Przed spacerem należy pobrać przypinkę uprawniającą do wzięcia udziału w spacerze (przypinki rozdaje prowadzący spacer).

 ***

Dodatkowych informacji na temat programu udziela:
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

Polecane