Jesień z makiem, z pasternakiem

Był stałym bywalcem staropolskich uczt. Zapraszano go na przyjęcia królewskie, ale nie gardził też zwykłymi obiadami na wsi. Widywany był często w towarzystwie figi i maku. Ci, którzy się z nim przyjaźnili, cieszyli się dobrą pamięcią i doskonałym samopoczuciem. Poznajcie brata bliźniaka pietruszki i dalekiego kuzyna marchewki. Przed Wami – pasternak!

Pasternak, fot. Maciej Nowicki

W kuchni wilanowskiej staramy się gotować sezonowo, a jesień to czas pasternaku! Niegdyś był on bardzo popularny i królował na staropolskich stołach. Z czasem zdetronizowała go włoszczyzna sprowadzona do Polski przez królową Bonę. Uprzejmy pasternak ustąpił miejsca w kuchni ziemniakom i marchewce. Przez 300 lat żył sobie spokojnie na łąkach, przy drogach i w wybranych ogrodach. Dziś doczekał się ponownego odkrycia i powrotu na polskie stoły.

Właśnie pasternak będzie bohaterem naszych jesiennych warsztatów kulinarnych. Pod okiem profesjonalnego kucharza uczniowie samodzielnie przygotują potrawy z tego warzywa według XVII-wiecznych przepisów. Następnie wspólnie zasiądziemy do stołu i skosztujemy efektów naszej pracy. Zapewniamy, że będziecie zaskoczeni tym, jak ciekawy i smaczny może być zwykły pasternak!

Polecane