Kursy haftu dla dorosłych | haft Mountmellick | 26 maja

Spowolnijmy bieg czasu i zanurzmy się w tradycję

Haft wstążeczkowy, fot. M. Tychmanowicz

W ramach Wilanowskiego Atelier ożywiamy dawną sztukę haftu. Od początku 2011 r. organizowane są warsztaty i spotkania, dzięki którym w pałacu króla Jana III powstaje wyjątkowa w Polsce przestrzeń rozwoju zanikającej sztuki. Chcemy odkryć na nowo urok haftowanych materiałów, a poprzez pracę nad techniką dążymy do kunsztu, jakim szczycili się królewscy hafciarze i hafciarki.

Dlatego też zapraszamy serdecznie wszystkim miłośników dawnych tradycji, bez względu na to, czy mieli Państwo do czynienia kiedykolwiek z tą formą rękodzieła. Z nami postawią Państwo pierwsze kroki, żeby później we własnym tempie poznawać coraz to bardziej wymyślne wzory.  

Kursy to nie wszystko. Jeżeli chcą Państwo zostać z nami dłużej i bardziej zżyć się z haftem, zapraszamy również na comiesięczne spotkania Klubu Haftu. Podczas spotkań klubowych pod opieką specjalisty poznajemy i rozwijamy technikę hafciarską, spędzając czas we wspaniałej atmosferze, wśród osób podzielających wspólną pasję.

________________________________________________________________________________

Haft dla każdego

Kurs przeznaczony jest dla osób, które posiadają podstawową umiejętność wykonywania ściegów hafciarskich. Program skupia się na rozwoju umiejętności i poznawaniu nowych wzorów.

Harmonogram spotkań

Haft wstążeczkowy

31 marca 2019 r. | godz. 10.00–13.30

Zapoznamy się z techniką haftowania wstążeczkami, zastosujemy podstawowe ściegi, dlatego w kursie mogą wziąć udział osoby, które nigdy przedtem nie miały do czynienia z tego typu haftem. Wykorzystamy takie ściegi jak: detached chain, french knot, ribbon stitch, ribbon stitch folded, ribbon stitch looped and side, straight stitch.

Pracować będziemy ze wstążeczkami z naturalnego jedwabiu i wykonamy bukiet tulipanów.

Crewelwork (tradycyjny) część I i II

7 i 14 kwietnia 2019 r. | godz. 10.00–13.30 

Ta technika sięga tradycją kilkuset lat, ale najwiekszą popularność zyskała w XVII-wiecznej Anglii, gdzie wykonywano ją przędzą wełnianą. Z kilkuset ściegów używanych do tej pory w tej technice, na warsztatach wykonamy m.in.: chain, detached chain, fishbone, fly, French knot, trellis, woven and whipped wheel, whipped stem stich and whipped back stitch, coral, heavy chain, seeding, bullion knot. Efektem naszej pracy będzie kwiatowy wzór. Zapraszamy osoby, które miały już do czynienia z haftem, a teraz chcą poznać tę technikę.

Crewelwork (nowoczesny) część I i II

12 i 19 maja 2019 r. | godz. 10.00–13.30

To nowoczesna wersja XVII-wiecznej angielskiej techniki crewelwork. W warsztacie może wziąć udział każdy, kto chciałby nauczyć się tej techniki, aczkolwiek niektóre ściegi są na poziomie średnio zaawansowanym. Wykonamy monogram. Wykorzystamy m.in. ściegi: bullion knot, detahced chain stitch, french knot, whoven wheel, whippped wheel, stem stitch, fischbone i ich liczne wariacje. Zaletą tego warsztatu jest to, iż każdy uczestnik wykona swój niepowtarzalny projekt.

Haft crewelwork tradycyjny, fot. M. Tychmanowicz

Haft Mountmellick

26 maja 2019 r. | godz. 10.00–13.30

Haft biały pochodzący z Mountmellick, wioski irlandzkiej. Wykonywany na grubym białym płótnie, miał charakter użytkowy. Nauczymy się następujących ściegów: mountmellick, cable plait, portugese stem stitch, cable chain stitch, long-armed feather stitch, Coral stitch, French knot, bullion knot, buttenhole. Ściegi są na poziomie zaawansowanym.

Niektóre tematy z uwagi na złożoność zagadnienia zostały podzielone na dwa spotkania: aby dobrze zapoznać się z techniką, zalecamy udział w obu.

________________________________________________________________________________

Haft dla początkujących – już wkrótce!  

Kurs przeznaczony dla osób, które zaczynają swoją przygodę z haftem. Na zajęciach skupiamy się na hafcie płaskim. Zaczynamy od nauki ściegiem za igłą. Odpowiednio do postępów wprowadzamy kolejne ściegi, w tym np.: przed igłą, sznureczkowy, łańcuszkowy, supełkowy. Jedne zajęcia poświęcamy haftowi krzyżykowemu. Jeżeli grupa sprawnie opanowuje wymienione techniki, wprowadzamy do techniki  haftu kładzionego. Na ostatnich zajęciach kończymy prace przy wykorzystaniu poznanych technik oraz wykonujemy pracę z wykorzystaniem wzorów historycznego haftu wilanowskiego.

________________________________________________________________________________

Miejsce: Stary Browar – Wilanowskie Atelier

Koszt: 50 zł za spotkanie (w przypadku spotkań dwuczęściowych obowiązuje jeden bilet w wysokości 100 zł na oba spotkania)

Płatność: bilety można kupić bezpośrednio w kasie lub poprzez moduł rezerwacji i sprzedaży biletów online: 

________________________________________________________________________________

Klub haftu

Uczestnicy warsztatów mogą również uczęszczać na comiesięczne spotkania Klubu Haftu
Wszystkich zainteresowanych, miłośników i fascynatów zapraszamy do lektury materiałów poświęconych haftowi, jego historii i zabytkom z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Zapraszamy na wystawę haftu i koronki prezentującą prace powstałe powstał w ramach Klubu Haftu i Klubu Koronki Klockowej.

________________________________________________________________________________

Poczytaj o hafcie

Wszystkich zainteresowanych, miłośników i fascynatów zapraszamy do lektury materiałów poświęconych haftowi, jego historii i zabytkom z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie.

________________________________________________________________________________

Informacje:
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka[at]muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38

Polecane