Lekcje i warsztaty historyczne

Przeczytaj też

Warsztaty historyczne

Bursztynowa korona (4–7 lat)

Opowiemy legendę, według której król Jan III otrzymał niegdyś od gdańskiego artysty Andrzeja Schlütera koronę wykonaną w całości z bursztynu! Poznamy niezwykłe losy samego rzeźbiarza, który dzięki ogromnemu talentowi trafił na dwór Jego Królewskiej Mości, a także dowiemy się, czym właściwie jest bursztyn. W części warsztatowej zainspirowani koroną króla wykonamy ze złotego kartonu własne korony i przyozdobimy je drogocennymi kamieniami.

Królewskie zabawy w królewskich ogrodach pałacu w Wilanowie (4–7 lat)        

– zajęcia plenerowe

Przenieśmy się w świat zabaw z XVII wieku! Poznamy gry, zabawy i rozrywki rówieśników żyjących ponad 300 lat temu – ułożymy puzzle i klocki, zagramy w ślepą babkę, w kości i grę planszową Gąska. Razem będziemy malować, rysować, rozwiązywać rebusy i łamigłówki, poznając w ten sposób rodzinę królewską.

Podróże w karecie Jana III (4–9 lat)

Czym i do jakich zakątków Europy podróżowali król Jan III i królowa Marysieńka? Co to takiego kolasa i kolebka? Jak wyglądały parady królewskie? Czym zajmował się pasamonik? Wspólnie rozwiążemy rebusy i łamigłówki, aby znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z królewskimi podróżami. Następnie pokolorujemy, wytniemy, złożymy i ozdobimy królewskie karety.

Raz, dwa, trzy! W górę patrzysz ty! (6–9 lat)

Sufity – białe, nijakie, wszędzie takie same. Czy zawsze takie były? Proponujemy spojrzeć w górę jeszcze raz, by przekonać się, że mogą one cieszyć oko kolorami w najróżniejszych odcieniach, pobudzać wyobraźnię, intrygować, a na dodatek być bardzo cenne! Podczas zajęć odkryjemy piękno i ulotność czterech pór roku przedstawionych w dziełach zdobiących sufity apartamentów królewskich. Dowiemy się również, że każdy malarz to sprytny szyfrant, czekający, aby ktoś rozszyfrował treść zobrazowaną w jego dziele. W części warsztatowej młodsze dzieci (6–8 lat) stworzą gipsowy magnes ze znakiem zodiaku, starsze (9–12 lat) zmierzą się z niełatwą sztuką kolażu i zaprojektują plafon do Wielkiej Sieni.

Codzienne niecodzienne stroje króla Jana III (6–12 lat)

Przenieśmy się w świat mody z XVII wieku! Dowiemy się, czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę, jakie były modne w czasach Jej i Jego Królewskiej Mości uczesania oraz kto troszczył się o garderobę królewską. Podpowie-my także, jak urządzić swój miniwarsztat krawiecki, nauczymy rozpoznawania różnych rodzajów tkanin po fakturze i splocie nitek. W części warsztatowej dzieci będą miały okazję zaprojek-tować strój damski lub męski: korzystając z różnych tkanin i ozdób, stworzą własne projekty sukien i kontuszy, wyklejając je na specjalnie przygotowanych szablonach.

Zbuduj dwór! (10–12 lat)

Podczas zajęć wytropimy sylwetkę dworu szlacheckiego ukrytą w bryle pałacu w Wilanowie. Poznamy różne rodzaje dworów oraz dowiemy się, co składało się na ich typowe wyposażenie. Przekonamy się, jak wyglądało życie codzienne w gospodarstwie ziemskim oraz jakim czynnościom oddawali się jego mieszkańcy. W drugiej części zajęć pobudzimy wyobraźnię przestrzenną i zapoznamy się z wybranymi zagadnieniami geometrii, takimi jak symetria, skala, plan. Wcielimy się w role architekta i budowniczego, by zaprojektować i wznieść z klocków własny dwór.

Inspirowane naturą – warsztaty rzeźbienia w mydle (10–12 lat)

Przybliżamy niezwykły świat roślin i zwierząt zamieszkujących wnętrza królewskiego pałacu. Przyjrzymy się wnikliwie tym zakamarkom, które są często pomijane przy tradycyjnym zwiedzaniu. Okazuje się bowiem, że to we framugach okien, w ciemnych kątach pokoi i w najwyższych partiach ścian ukryły się najdziwniejsze wytwory królewskich artystów. Zobaczymy, jak dawniej wyobrażano sobie delfiny, a także dowiemy się, jak rzeźbiarze ułatwiali sobie życie. Spróbujemy też odnaleźć w barokowych dekoracjach… ogórek! Spotkamy się z małpą o ludzkiej twarzy, a na koniec sami zmierzymy się z niełatwą sztuką rzeźbienia.  

Ceramiczne piecuchy (10–15 lat)

Wybierzemy się do krainy pięknych przedmiotów, które uwielbiają wygrzewać się w piecach, dlatego nazywamy je ceramicznymi piecuchami! To wyroby z biskwitu, fajansu, kamionki, majoliki i porcelany. Nauczymy się je rozpoznawać, poznamy funkcje, dowiemy się, kiedy i w jakich okolicznościach Europejczycy nauczyli się produkować kamionkę i porcelanę. Sprawdzimy, który z mieszkańców wilanowskiego pałacu był największym miłośnikiem i kolekcjonerem ceramiki. W drugiej części zajęć przeniesiemy się w czasie do dawnych warsztatów tegelbakkerij, aby poznać techniki zdobienia fajansowych płytek. Inspiracją stanie się wilanowski Gabinet Farfurowy. Ozdobimy flizę i zaprojektujemy znak własnej manufaktury. 

Opowiem o królu (13–19 lat)

Ilu ludzi, tyle opowieści o Janie Sobieskim. Poznaj władcę wielowymiarowego, Lwa Lechistanu, i opowiedz nam o nim na swój sposób! Warsztaty będą okazją do stworzenia filmowej relacji z wizyty w pałacu w Wilanowie i wzbogacenia barwnej legendy o królu Janie III o własną opowieść o tym wyjątkowym władcy. Warunkiem aktywnego udziału w zajęciach jest posiadanie przez uczestników własnych smartphonów.

Oferta obowiązuje w roku 2019.

PATRONAT MEDIALNY:

Dziecko w Warszawie logo  

Polecane