Maria Teresa: Strateg – Matka – Reformatorka | wystawa w Wiedniu

Od 15 marca do 29 listopada w Wiedniu oglądać można jubileuszową wystawę Maria Teresa: Strateg – Matka – Reformatorka. Ekspozycję zorganizowały Schloss Schönbrunn i Kunsthistorisches Museum.

300-lecie urodzin cesarzowej austriackiej stanowi okazję do nowego spojrzenia na tę wyrazistą i kontrowersyjną postać oraz do krytycznej lektury jej legendy. Wystawa zbudowana jest z czterech części prezentowanych w miejscach związanych z Marią Teresą – każda z nich ukazuje inny aspekt jej życia.

Polityczna historia jej panowania jest tematem ekspozycji w dwóch podmiejskich pałacach: Schloss Hof i Schloss Niederweiden. Oba powstały na przełomie XVII i XVIII wieku, a później zostały przebudowane przez Marię Teresę. Część „Sojusze i Konflikty” w pałacyku myśliwskim Schloss Hof dotyczy polityki zagranicznej, natomiast „Modernizacja i Reformy” w Schloss Niederweiden – wewnętrznej.

W samym Wiedniu, w Hofmobiliendepot – Möbel Museum Wien prezentowane jest prywatne oblicze panującej (część „Rodzina i dziedzictwo”). Choć sam budynek muzeum jest współczesny, początki instytucji sięgają założonej przez Marię Teresę w 1747 roku komisji zajmującej się konserwacją i inwentaryzacją mebli pałacowych.

Ostania część wystawy, „Siła kobiet i radość życia”, znajduje się w samym Schönbrunnie, w Kaiserliche Wagenburg Wien. Dotyczy wizerunku publicznego kreowanego przez Marię Teresę oraz fest i uroczystości, w których zwykła brać udział.

Z okazji jubileuszu w Schönbrunnie została również wprowadzona dodatkowa trasa zwiedzania związana z cesarzową. Więcej informacji na stronie: www.mariatheresia2017.at.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od 2006 roku współpracuje z Schloss Schönbrunn w ramach Association des Résidences Royales Européennes (ARRE), organizacji zrzeszającej 24 muzea-rezydencje królewskie, w tym pałace  w Wersalu, Chambord i Compiegne, Madrycie, Mafrze i Sintrze, Kopenhadze, Brukseli, Monako, a także Hampton Court, Kensington Palace i Tower of London, pałac Sanssouci w Poczdamie, Venaria Reale we Włoszech, Het Loo Paleis w Holandii i inne. Więcej informacji o ARRE: www.europeanroyalresidences.eu.

Współpraca w ramach ARRE umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń między pracownikami muzeów rezydencjalnych - specjalistami z różnych krajów, m.in. w obszarze badań naukowych, konserwacji, dokumentacji, programów edukacyjnych, obsługi publiczności, komunikacji społecznej oraz bezpieczeństwa i ochrony zbiorów.

Logo ARRE

Polecane