(...)

Młody konserwator zabytków | warsztaty dla dzieci 7-12 lat

Czyli jak dbać o zabytki, żeby można je było długo podziwiać

Jak wyglądałby pałac w Wilanowie, gdyby zaprezentować w nim wszystkie zgromadzone w magazynach muzealnych skarby? Czy wszystkie przedmioty znajdujące się w muzeum możemy nazwać dziełami sztuki? W jakich warunkach zabytki czują się najlepiej? 

Konserwacja stołu nanban, fot. Z. Reszka

Cykl czterech spotkań warsztatowych rozpocznie się w Galerii Magazynowej – nowej przestrzeni przy pałacu w Wilanowie. Wspólnie poznamy nowoczesne zasady konserwacji, czyli opieki nad zabytkami. Dowiemy się, na czym polega konserwacja prewencyjna. Prewencja to zapobieganie, czyli takie działania, które nie pozwolą zabytkowi się uszkodzić. Ważne jest też zapewnienie jak najlepszych warunków przechowywania, które spowalniają naturalne procesy starzenia się zabytków.

Podczas zajęć dokładnie poznamy obiekty, które do tej pory przechowywane były w magazynach. Dlaczego nie pokazywano ich w salach wystawowych? Wszystkie z pewnością by się tam nie zmieściły. Niektóre pochodzą też z innych czasów lub miejsc niż główna opowieść rozgrywająca się w pałacu. Ale wiele z nich jest także zbyt delikatnych – wymagają specjalnych warunków przechowywania, oświetlenia oraz odpowiedniej temperatury i wilgotności, aby trwać w dobrym stanie. Dlatego bywają prezentowane tylko przez krótki czas. 

Podczas każdego z czterech spotkań przyjrzymy się innej grupie zabytków: malarstwu, tkaninom, pracom na papierze oraz drewnu. Zbadamy, jakich warunków wymagają każde z nich, aby powstrzymać proces niszczenia. Przekonamy się, co im służy, a czego powinny unikać, aby móc przez kolejne wieki zachwycać oglądających.

Terminy spotkań:

29 października 2017 – Malarstwo
12 listopada 2017 – Tkaniny
26 listopada 2017 – Papier
10 grudnia 2017 – Drewno

Godzina: 10–12.
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 7–12 lat (na zajęciach korzystamy z różnych narzędzi, młodsze dzieci mogą sobie nie poradzić).
Miejsce:
Galeria Magazynowa (rozpoczęcie zajęć) i Sypialnia Pani (część warsztatowa).
Koszt: udział bezpłatny w ramach Kultury Dostępnej.
Dostępność: Warsztaty dostępne dla dzieci z lekką niepełnosprawnością intelektualną.
Zapisy: obowiązkowe. Liczba miejsc ograniczona.

Rezerwacja:


  
        

Polecane