(...)

Młody konserwator zabytków | warsztaty dla dzieci 7–12 lat

Zapraszamy do pałacu wilanowskiego na rodzinne warsztaty o tematyce konserwatorskiej! Podczas zajęć dzieci wcielą się w rolę pomocnika konserwatora i wyruszą do magazynu zbiorów sztuki, aby sprawdzić stan zachowania zabytków. W części warsztatowej poznaną technikę konserwatorską zastosują w praktyce.

Cykl obejmuje osiem spotkań. Każde rozpocznie się w Galerii Magazynowej – nietypowym magazynie zbiorów, otwartym dla zwiedzających. Poznamy nowoczesne zasady konserwacji, czyli opieki nad zabytkami. Dokładnie obejrzymy i zbadamy obiekty, które do tej pory były przechowywane w zamkniętych magazynach. Podczas każdego spotkania przyjrzymy się innej grupie zabytków: malarstwu, pracom na papierze, tkaninom, drewnu, ceramice i zegarom. Zbadamy, co im służy, a czego powinny unikać, aby móc przez kolejne wieki zachwycać oglądających oraz abyście wiedzieli, jak o podobne przedmioty dbać w domu. W części warsztatowej czeka Was praca z poszczególnymi materiałami i możliwość zrobienia z nich pięknych przedmiotów.

Uczestnicy, którzy wezmą udział w co najmniej 6 spotkaniach, na ostatnich zajęciach otrzymają niespodziankę.

_____________________________________________________________________________

Spotkania:

9 września, 10.30­­­–12.30 | W pracowni konserwacji malarstwa

Na jakie zagrożenia narażone są obrazy? Jaki wpływ ma na nie światło? Sprawdzimy, pomierzymy, a także opiszemy wybrany obraz. Następnie każdy uczestnik otrzyma blejtram, ołówek, pędzle i farby i wykona prawdziwie konserwatorskie zadanie – spróbuje odtworzyć kompozycję.

14 października, 11.00–13.00 | Tkaniny

Jak różnorodne są eksponaty z tkanin? W jaki sposób przechowujemy takie obiekty? Jak należy je chronić? Doświadczymy tkanin o różnej mięsistości, splotach i wzorach. Konserwator musi mieć dużo cierpliwości, o czym będziecie mogli się przekonać podczas naprawy pasa kontuszowego.

21 października, 11.00–13.00 | Ceramika

Na początku przeniesiemy się na chwilę do Chin, kolebki ceramiki, następnie zapoznamy się z europejskimi wyrobami ceramicznymi. Po tym spotkaniu nie  będą Wam już obce słowa: majolika, fajans czy kamionka. Następnie w miniwarsztacie ceramicznym samodzielnie wykonacie pewien piękny obiekt.

28 października, 11.00–13.00 | Zegary

Zegary – łączy je rytmiczne tykanie, dzieli – czas powstania, zastosowane mechanizmy, przeznaczenie, wielkość, materiał wykonania. I chociaż  nie mają w sobie elektroniki, precyzją działania mogą zawstydzić niejeden współczesny wyrób. Warto im się przyjrzeć! Zadanie warsztatowe będzie polegało na złożeniu i ozdobieniu pięknego modelu zegara.

4 listopada, 10.30–12.30 | Papier

Wiele zadań przed nami! Poszukamy eksponatów, których podłoże mogło być wykonane z papieru, przeniesiemy się do warsztatu chińskiego i poznamy dawne narzędzia malarskie do papieru oraz różne gatunki papieru, zastanowimy się, na jakie zagrożenia narażone są eksponaty z papieru i jak można im zapobiegać. Na uczestników czeka też wyśmienita zabawa z przygotowywaniem linorytu!

17 listopada, 11.00–13.00 | Szkło

Tym razem wyostrzymy zmysły w poszukiwaniu szklanych obiektów. Czy potłuczoną zabytkową szklankę można jeszcze uratować? Jakie warunki mogą zaszkodzić szklanym przedmiotom? Czy szkło było wykorzystywane tylko do wyrobu szklanych naczyń? Po zbadaniu stanu technicznego wybranego przedmiotu szklanego przeniesiemy się do naszej pracowni, aby artystycznie zmierzyć się ze szklanym materiałem.

24 listopada, 11.00–13.00 | Metale szlachetne – złoto i srebro

Przed nami spotkanie pełne blasku. Czy metale rzeczywiście są niezwykle mocne i odporne na uszkodzenia? Czy można je przechowywać w dowolnych warunkach? Poszukamy przykładów wyrobów i elementów z metali szlachetnych w wilanowskich zbiorach, a na zakończenie zmierzymy się własnoręcznie z tą piękną srebrno-złotą materią.

9 grudnia, 11.00–13.00 | Drewno

Na tym spotkaniu pod lupę weźmiemy drewno – materiał powszechnie stosowany jako element konstrukcyjny czy dekoracyjny. Czy wszystkie kawałki drewna są takie same? Jak przebiega obróbka drewna? Jak należy konserwować drewno? Jak pięknie ozdabiać drewno i drewnem? W części warsztatowej zajmiemy się zdobieniem drewnianych pudełeczek, dla których inspiracją będą piękne szkatułki królowej Marysieńki.

_____________________________________________________________________________ 

MIEJSCE: Galeria Magazynowa, pałac, Galeria Portretu Polskiego XIX w. (część warsztatowa).
Grupa spotyka się w pałacu w poczekalni.

UDZIAŁ: bezpłatny (Kultura Dostępna).

DOSTĘPNOŚĆ: dostępność dla dzieci z niepełnosprawnością wzroku (liczne pomoce dotykowe, narracja opisowa, dostosowane ćwiczenia i część warsztatowa) oraz tłumaczenie na język migowy (prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby).

_____________________________________________________________________________

REZERWACJA: obowiązkowa

  • t: + 48 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9.00–16.00)
  • m: bilety@muzeum-wilanow.pl

_____________________________________________________________________________

Koordynator:
Marta Walewska
tel./SMS: 785 905 735
e-mail: mwalewska@muzeum-wilanow.pl

_____________________________________________________________________________

PATRONAT MEDIALNY:

Dziecko w Warszawie logo

Polecane