Muzyka Dawna w Wilanowie: „La notte sacra a Napoli” | koncert | 15 grudnia

Jesień 2019

Zapraszamy na kolejną edycję koncertów muzyki dawnej w Wilanowie. Melomani będą mieli okazję słuchać muzyki o wyjątkowej wartości artystycznej i w wykonaniu wspaniałych artystów. Program koncertów skupia się na muzyce kompozytorów tworzących w XVII i XVIII w. Celem naszych spotkań jest wspieranie inicjatyw muzycznych w zakresie interpretacji muzyki dawnej. Ponieważ od czasów Jana Sobieskiego muzyka stanowiła istotny element życia pałacu, pragniemy przywracać tę piękną tradycję i ukazywać zabytki muzyczne zgodnie z założeniami epok, w których powstawały, oraz prezentować je na instrumentach historycznych bądź na ich kopiach. Podczas koncertów Sala Biała zamieni się w przestrzeń wypełnioną wyrafinowanymi, finezyjnymi i fascynującymi dźwiękami.

___________________________________________________________________

15 grudnia 2019, godz. 17.00 | „La notte sacra a Napoli

WYKONAWCY: Orkiestra barokowa Cornu Copiae oraz Maria Valentina Chirico – sopran, Michaela Koudelková – flet traverso, flet prosty, Karolina Habało, Enrique Gómez-Cabrero – skrzypce
 

Karolina Habała i Adam Jastrzębski z Orkiestry barokowej

PROGRAMGiovanni Battista Pergolesi, Koncert G-dur na flet traverso, dwoje skrzypiec i b.c., Alessandro Scarlatti, Cantata Pastorale per la Natività, Francesco Mancini, Koncert g-moll na flet prosty, smyczki i b.c., Giacomo Maraucci, Cantata Pastorale

Zespół Cornu Copiae (z łac. Róg Obfitości) wraz z czeską flecistką Michaelą Koudelkovą oraz włoską sopranistką Marią Valentiną Chirico serdecznie zapraszają na niezwykłą muzyczną podróż do barokowego Neapolu. Miasto kojarzące się dzisiaj przede wszystkim z wykopaliskami w Pompejach, ojczyzną prawdziwej pizzy, a także mniej chlubnie – z jedną z najgroźniejszych na świecie mafii i ogromnym problemem z wywozem śmieci, było w tamtej epoce jedną z największych, zaraz obok Londynu i Paryża, europejskich metropolii. Znajdował się tam ważny ośrodek muzyczny, w którym działały jednocześnie aż cztery konserwatoria kształcące muzyków na najwyższym poziomie. Muzyka neapolitańska to niezwykły kunszt artystyczny i kontrapunktyczny, połączony z ogromnym wpływem muzyki tradycyjnej, ludowej, tętniącego życiem miasta.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zespół wykonamy dwie kantaty pastoralne Alessandro Scarlattiego oraz Giacomo Maraucciego, a także dwa koncerty fletowe, z towarzyszeniem smyczków – Koncert g-moll na flet prosty Francesco Manciniego oraz Koncert G-dur na flet traverso Giovanniego Battisty Pergolesiego. Koncert poprowadzi kierownik artystyczny orkiestry barokowej Cornu Copiae – skrzypaczka Karolina Habało, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Konserwatorium Muzycznego w Palermo, od kilku lat intensywnie związana z wykonastwem historycznym w Polsce i we Włoszech.

___________________________________________________________________

KIEDY: 15 grudnia 2019 r.

GDZIE: Sala Biała w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

WSTĘP: bilety w cenie 20 zł normalny, 10 zł ulgowy

Bilety można kupić:

  • w kasie muzuem 
  • przez internet

Polecane