(...)

Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III | dzieci 5–7 lat

– warsztaty dla dzieci w wieku 5–7 lat

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz

Kim był czworonożny pupil króla Jana III? Jakie jabłka lubiła królowa? Dlaczego kolekcjonujemy różne przedmioty? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w czasie cyklicznych spotkań w królewskim pałacu i ogrodach. Każde zajęcia to moc ciekawostek, spacer po pięknych wnętrzach lub po malowniczym parku, a także warsztaty plastyczne. Zapraszamy na rodzinne warsztaty na styku kultury i natury.

Do udziału w kolejnej edycji spotkań zapraszamy od początku roku 2018.

Harmonogram warsztatów w roku 2017:

18 lutego 2017 r.: Tajemnice Kunstkamery

Kolekcja muszli, fot. R. Pudło

Zapraszamy na spacer po pałacowych wnętrzach, w czasie którego posłuchamy o naukowych pasjach króla Jana III, zamiłowaniu kolekcjonerskim Stanisława Kostki Potockiego i różnych przyrodniczych osobliwościach, które możemy zobaczyć w pałacu. Uczestnicy dowiedzą się także, jakie przyrodnicze kolekcje mogą sami stworzyć. Spotkanie zakończymy warsztatami, podczas których własnoręcznie będzie można wykonać i ozdobić pudełko osobliwości.

18 marca 2017 r.: C jak cebula, R jak rozłogi, czyli wiosenny, ogrodowy alfabet

Cebula, pędrak, rozłogi, śreżoga – jest tak wiele pięknych słów. Jednych używamy częściej, innych rzadziej. Warto je znać i umieć nazywać fascynujący świat, który nas otacza. W czasie spotkania wspólnie będziemy odkrywać różne tajemnicze, niezwykłe słowa opisujące przyrodę wilanowskich ogrodów. Na koniec wykonamy pracę plastyczną z motywem wybranej litery ozdobionej fantazyjnymi przyrodniczymi ornamentami.

22 kwietnia 2017 r.: Królewski pupil – wydra Robak

Ślady obecności bobrów Fot. Julia Dobrzańska

W czasie spotkania uczestnicy poznają historię oswojonej wydry króla Jana III. Wybierzemy się także na spacer do ogrodów, aby zobaczyć miejsca, gdzie czasami można obserwować ślady obecności tych zwierząt. Opowiemy także, jakie inne zwierzęta można spotkać w królewskim parku i co świadczy o ich obecności. Niektóre z nich z pewnością uda się nam zaobserwować. Pokażemy różnorodne przyrodnicze eksponaty pióra, muszle, ślady żerowania. Na koniec zajęć wspólnie wykonamy książeczki z motywem wydry.

20 maja 2017 r.: Skąd pochodzą kazuary? O egzotycznych roślinach i zwierzęta w królewskich ogrodach

Wilanowskie cytrusy. Fot. Julia Dobrzańska

W dawnych czasach na królewskim dworze spotkać można było różne zwierzęta, w tym także te pochodzące z dalekich stron. Współcześnie w ogrodach wilanowskich również można zobaczyć wiele egzotycznych gatunków. Są to przede wszystkim ozdobne gatunki roślin, w tym piękna kolekcja drzew, ale także egzotyczne zwierzęta, które spontanicznie, różnymi drogami, dostały się do wilanowskich ogrodów. Skąd pochodzą, jak przybyły, jak radzą sobie w nowym środowisku? O tym opowiemy w czasie spaceru po królewskim parku. Na koniec spotkania wspólnie wykonamy pracę plastyczną, dzięki której łatwiej będzie zapamiętać skąd pochodzą kazuary.

17 czerwca 2017 r.: Zagadka królewskiego folwarku

Owca z królewskiego folwarku. Fot. Nela Kokoszka

W południowej części ogrodów wilanowskich, tu gdzie znajduje się obecnie park angielsko-chiński, tętnił niegdyś życiem folwark. Znajdowały się tu różnorodne zabudowania gospodarcze, a także hodowano zwierzęta. Po dziś dzień możemy podziwiać niektóre elementy dawnego folwarku, choć często nie zdajemy sobie sprawy, jaką pierwotnie miały funkcję. W czasie spotkania dowiedziemy się, jakie zwierzęta hodowano na folwarku oraz z czego się składał sam folwark i jak się zmieniał w kolejnych wiekach. Udamy się na wycieczkę by obejrzeć pozostałości dawnych zabudowań gospodarczych, a następnie wspólnie wykonamy pracę plastyczną przedstawiającą jednego z mieszkańców królewskiego folwarku.

22 lipca 2017 r.: Wśród kwiatów i żywopłotów, czyli o ogrodzie króla Jana III

Zapraszamy na spacer po królewskich ogrodach! W czasie wycieczki poznamy bliżej zjawisko symetrii. Dowiemy się, co to znaczy, że wilanowskie ogrody odzwierciedlają pałacowe wnętrza, oraz jakie kwiaty rosną na królewskich rabatach. Poznamy także gatunki krzewów i drzew, które przystrzyżone tworzą żywopłoty i szpalery – ważny element barokowych ogrodów. Na koniec zajęć uczestnicy będą mogli wczuć się w rolę królewskich ogrodników, wykonując własny projekt barokowego ogrodu.

19 sierpnia 2017 r.: O ulubionych jabłkach królowej i innych owocach

Jakie jabłka najbardziej lubiła króla Marysieńka? Co jeszcze uprawiano w królewskich ogrodach? Jakie owoce można zobaczyć obecnie na terenie ogrodów i parków przy pałacu w Wilanowie? Zapraszamy na wyprawę, której owocem będą nie tylko przyrodnicze obserwacje, ale też prace plastyczne przygotowane z wykorzystaniem naturalnych surowców.

Warzywa i owoce uprawiane niegdyś w królewskich ogrodach. Fot. Julia Dobrzańska

23 września 2017 r.: Moda na ogrody

Warsztaty stanowić będą nietypowy pokaz mody – mody ogrodowej. W różnych epokach modne były ogrody w różnych stylach. W czasach króla Jana III dominowała symetria i geometryczne formy, w późniejszym okresie wokół pałacu zakładane były malownicze parki krajobrazowe. Obecnie w przypałacowym parku zobaczyć można przegląd ogrodowych stylów. W czasie wycieczki poznamy ich cechy szczególne, a na koniec każdy będzie mógł zaprojektować własny wymarzony ogród.   

21 października 2017 r.: Pies, niedźwiedź, lew – o czym mówią nam ogrodowe rzeźby?

Najpierw należy je odnaleźć. Potem odgadnąć, co przedstawiają. Czasem jest to bardzo oczywiste, czasem jednak wcale nie takie proste. Następnie dowiemy się, co symbolizują przyrodnicze motywy znajdujące się na ogrodowych rzeźbach. Na koniec spotkania każdy będzie mógł wcielić się w rolę nadwornego rzeźbiarza i z masy solnej przygotować własną rzeźbę.

18 listopada 2017 r.: Przyrodnicze inspiracje w pałacowych wnętrzach

Na obrazach, na naczyniach, na rzeźbach – w tak wielu miejscach w pałacu można zobaczyć motywy przyrodnicze. Kto odnajdzie ślimaka albo małą małpkę? Jakie zwierzęta towarzyszą królewskim dzieciom na rodzinnym portrecie? Jakie kwiaty rozkwitły na suficie w Sypialni Królowej? Zapraszamy na spacer po pałacowych wnętrzach połączony z warsztatami przyrodniczo-plastycznymi, w czasie których każdy będzie mógł wykonać ilustrację z motywem przyrodniczym i ozdobną ramkę.

Mała małpka ukryta w pałacowych wnętrzach. Fot. Agnieszka Indyk

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 5–7 lat.
Gdzie: ogrody, pałac, sala edukacyjna.
Czas trwania: godz. 11–12.30.
Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu jednorazowego biletu edukacyjnego – 10 zł od każdego uczestnika zajęć. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Muzeum zapewnia materiały do pracy, należy jednak pamiętać o ubiorze dostosowanym do pogody. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji: Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Zimowity. Fot. Rafał Pudło

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Szczegółowe informacje:
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 64

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

PATRONAT MEDIALNY

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo   

Polecane