(...)

Nadworni Przyrodnicy Króla Jana III | dzieci 5–7 lat | 20 maja

– warsztaty dla dzieci w wieku 5–7 lat

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz

Kim był czworonożny pupil króla Jana III? Jakie jabłka lubiła królowa? Dlaczego kolekcjonujemy różne przedmioty? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w czasie cyklicznych spotkań w królewskim pałacu i ogrodach. Każde zajęcia to moc ciekawostek, spacer po pięknych wnętrzach lub po malowniczym parku, a także warsztaty plastyczne. Zapraszamy na rodzinne warsztaty na styku kultury i natury.

 

Harmonogram warsztatów:

18 lutego 2017 r.: Tajemnice Kunstkamery

Kolekcja muszli, fot. R. Pudło

Zapraszamy na spacer po pałacowych wnętrzach, w czasie którego posłuchamy o naukowych pasjach króla Jana III, zamiłowaniu kolekcjonerskim Stanisława Kostki Potockiego i różnych przyrodniczych osobliwościach, które możemy zobaczyć w pałacu. Uczestnicy dowiedzą się także, jakie przyrodnicze kolekcje mogą sami stworzyć. Spotkanie zakończymy warsztatami, podczas których własnoręcznie będzie można wykonać i ozdobić pudełko osobliwości.

18 marca 2017 r.: C jak cebula, R jak rozłogi, czyli wiosenny, ogrodowy alfabet

Cebula, pędrak, rozłogi, śreżoga – jest tak wiele pięknych słów. Jednych używamy częściej, innych rzadziej. Warto je znać i umieć nazywać fascynujący świat, który nas otacza. W czasie spotkania wspólnie będziemy odkrywać różne tajemnicze, niezwykłe słowa opisujące przyrodę wilanowskich ogrodów. Na koniec wykonamy pracę plastyczną z motywem wybranej litery ozdobionej fantazyjnymi przyrodniczymi ornamentami.

22 kwietnia 2017 r.: Królewski pupil – wydra Robak

Ślady obecności bobrów Fot. Julia Dobrzańska

W czasie spotkania uczestnicy poznają historię oswojonej wydry króla Jana III. Wybierzemy się także na spacer do ogrodów, aby zobaczyć miejsca, gdzie czasami można obserwować ślady obecności tych zwierząt. Opowiemy także, jakie inne zwierzęta można spotkać w królewskim parku i co świadczy o ich obecności. Niektóre z nich z pewnością uda się nam zaobserwować. Pokażemy różnorodne przyrodnicze eksponaty pióra, muszle, ślady żerowania. Na koniec zajęć wspólnie wykonamy książeczki z motywem wydry.

20 maja 2017 r.: Skąd pochodzą kazuary? O egzotycznych roślinach i zwierzęta w królewskich ogrodach

Wilanowskie cytrusy. Fot. Julia Dobrzańska

W dawnych czasach na królewskim dworze spotkać można było różne zwierzęta, w tym także te pochodzące z dalekich stron. Współcześnie w ogrodach wilanowskich również można zobaczyć wiele egzotycznych gatunków. Są to przede wszystkim ozdobne gatunki roślin, w tym piękna kolekcja drzew, ale także egzotyczne zwierzęta, które spontanicznie, różnymi drogami, dostały się do wilanowskich ogrodów. Skąd pochodzą, jak przybyły, jak radzą sobie w nowym środowisku? O tym opowiemy w czasie spaceru po królewskim parku. Na koniec spotkania wspólnie wykonamy pracę plastyczną, dzięki której łatwiej będzie zapamiętać skąd pochodzą kazuary.

17 czerwca 2017 r.: Zagadka królewskiego folwarku

22 lipca 2017 r.: Wśród kwiatów i żywopłotów, czyli o ogrodzie króla Jana III

19 sierpnia 2017 r.: O ulubionych jabłkach królowej i innych owocach

23 września 2017 r.: Moda na ogrody

21 października 2017 r.: Pies, niedźwiedź, lew – o czym mówią nam ogrodowe rzeźby?

18 listopada 2017 r.: Przyrodnicze inspiracje w pałacowych wnętrzach

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 5–7 lat.
Gdzie: ogrody, pałac, sala edukacyjna.
Czas trwania: godz. 11–12.30.
Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu jednorazowego biletu edukacyjnego – 10 zł od każdego uczestnika zajęć. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Muzeum zapewnia materiały do pracy, należy jednak pamiętać o ubiorze dostosowanym do pogody. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji: Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Zimowity. Fot. Rafał Pudło

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Szczegółowe informacje:
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 64

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Patronat medialny:

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo

Polecane