Najczęściej zadawane pytania

Niejednokrotnie spotykamy się z pytaniami związanymi z wilanowską rezydencją, słyszymy je na dziedzińcu, czytamy w mejlach czy na profilu muzeum na Facebooku. Postanowiliśmy je zebrać i odpowiedzieć na nie właśnie tutaj. Podzieliliśmy je na merytoryczne i organizacyjne. Zachęcamy do zadawania kolejnych pytań – na wszystkie nieobraźliwe chętnie odpowiemy.

Pytania merytoryczne:

1. Co oznacza napis nad bramą do ogrodu? „Ducite Sollicitae Quam Iucunda Oblivia Vitae”?

 Można tę inskrypcję przetłumaczyć tak: Mówcie, jak miłe zapomnienie o kłopotach życia, lub Rozważcie miłe zapomnienie o życiu pełnym trosk.
Fragment jest zaczerpnięty z wiersza Horacego, odnosi się do tego, jak słodko i przyjemnie można wypocząć w ogrodzie. Kamienna pergola, na któej znajduje się inskrypcja została dobudowana do szczytu północnego skrzydła pałacu ok. 1852 r. Wykonano ją według projektu architekta Franciszka Marii Lanciego. Zastąpiła wówczas znajdujące się tam spichrze i stajnię. Powszechnie pergola traktowana jest jako typowy element starożytnych ogrodów rzymskich. Pokryta pnącą winoroślą kojarzy się z rzymskimi winnicami.

2. Co to za grobowiec na przedpolu?

Mauzoleum Stanisława Kostki Potockiego i jego żony Aleksandry wzniesiono na zlecenie ich syna Aleksandra w 1836 r. Kamienny neogotycki grobowiec wykonano na podobieństwo nagrobka króla Kazimierza Wielkiego z katedry wawelskiej. Kilka lat później w narożach podstawy pomnika ustawiono figury czterech lwów. Są one wsparte na tarczach herbowych Potockich i Lubomirskich (Aleksandra była córką Izabeli Lubomirskiej, wcześniejszej właścicielki pałacu w Wilanowie). Skrzynię sarkofagu ozdobiono 16 ostro zakończonymi arkadami. Przedstawiono na nich wyobrażenia m.in. personifikacji cnót, zainteresowań i działań Stanisława Kostki Potockiego. Na cokole umieszczono tablice inskrypcyjne poświęcone obojgu małżonkom – od strony zachodniej (frontowej) Stanisławowi Kostce, od wschodniej zaś – Aleksandrze. Znajdziemy tam też przedstawienia ich herbów rodowych oraz odznaczeń nadanych Potockiemu, tj. orderów Orła Białego, Świętego Stanisława i Legii Honorowej.

3. Jaką powierzchnię ma park?

45 hektarów.

4. Czy w czasach króla Jana III Sobieskiego był tu w pobliżu kościół? Gdzie król się modlił?

Tak, kościół pierwotnie znajdował się w przestrzeni, w której teraz jest ogród z fontanną sąsiadujący z Oranżerią. Jeszcze na jednym z obrazów Canaletta przedstawiających pałac w Wilanowie widoczny jest fragment elewacji. Czas zmiany jego lokalizacji wiąże się z fundacją Augustowej Potockiej, czyli 2. połową XIX w.

Pytania organizacyjne:

1. Gdzie są toalety? Czy są toalety dla niepełnosprawnych?

Toalety są w parku, zaraz za Oranżerią trzeba skręcić w lewo, są po lewej stronie. Toalety dla niepełnosprawnych są w parku przy ogrodzie różanym i po drugiej stronie ulicy Stanisława Kostki Potockiego, na placu manewrowym muzeum.

2. Czy jeśli nie mam kupionego biletu do parku, muszę wracać do kasy?

Nie, bilet do parku można kupić w automacie przy wejściu do parku.

3. Czy są karnety na wejścia do ogrodów?

Tak, karnet kwartalny: normalny kosztuje 60 zł; ulgowy 35 zł.

4. Gdzie można przypiąć rower?

Przy kasie na przedpolu jest stojak.

5. Czy prace w ogrodach już się skończyły?

Rzeczywiście w ostatnich kilku latach prowadzono w ogrodach intensywne prace, odnawiając je i rewitalizując. Prace jednak już się skończyły, należy więc spodziewać się jedynie prac sezonowych (pielenie, grabienie liści itd.).

6. Gdzie na terenie muzeum można legalnie palić?

Muzeum to miejsce publiczne (nie tylko pałac, ale również park i teren przedpola), a w miejscach publicznych obowiązuje zakaz palenia. Dotyczy to również Cukierni Królewskiej.

7. Czy muzeum myśli o otwarciu do zwiedzania szklarni i/lub sprzedaży roślin wyhodowanych na terenie wilanowskich ogrodów?

W tej chwili nie ma takiego projektu.

8. Czy jest możliwe stworzenie przechowalni dla psów? Chociaż tych małych?

Niestety muzeum nie ma możliwości zapewnienia odpowiednich warunków dla zwierząt – nie jest to jednak nasz podstawowy profil działalności.

9. Czy jest newsletter dotyczący wydarzeń kulturalnych?

Nie ma takiego w druku, ale można otrzymywać co tydzień newsletter mejlem, trzeba tylko się do niego zapisać, można oczywiście to zrobić przez naszą stronę internetową – w stopce.

 

 

Zobacz też 10 zielonych zasad – krótki poradnik dla rodziców odwiedzających ogrody wilanowskie, który pomoże odpowiedzieć na pytania nurtujące najmłodszych gości królewskich ogrodów.

Polecane