Noc Muzeów | 18 maja

Noc Muzeów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2019

fot. Wojciech Holnicki

W tym roku zapraszamy do Apartamentów Królewskich, Gabinetów Starożytności oraz na wystawę czasową poświęconą kapie liturgicznej z Kęt, wykonanej z tkaniny zdobytej przez króla Jana III po bitwie pod Wiedniem. Program obejmuje: zwiedzanie Muzeum, rozmowy z kuratorami, konserwatorami oraz rekonstruktorkami,  inspirujące warsztaty, pokaz mody i wiele innych atrakcji.

Podczas Nocy Muzeów będzie można się dowiedzieć, jak wygląda codzienna troska pracowników o zachowanie tradycji dla przyszłych pokoleń. Opowiedzą oni o opiece nad wilanowskimi zabytkami, a także przybliżą techniki wykorzystywane przez dawnych artystów czy rzemieślników. Na najmłodszych czekają warsztaty, w trakcie których będą mogli wykonać zabawki podobne do tych, jakimi bawiły się królewskie dzieci, oraz posłuchać niesamowitych historii o zwierzętach z królewskiego folwarku. Zachęcamy też do udziału w spacerach przybliżających historię dawnego krajobrazu Wilanowa i kościoła św. Anny.

PROGRAM

PAŁAC

Zwiedzanie pałacu, godz. 19.0024.00, ostatnie wejście o godz. 23.30

  • Apartamenty Królewskie
  • Wystawa czasowa w Wielkiej Sieni
  • Gabinety Starożytności

Parter pałacu (Apartamenty Królewskie oraz Wielka Sień) jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Opowieści o obiektach, prezentacje, godz. 19.0023.30 (dorośli i młodzież)

Kuratorki zbiorów opowiedzą o pamiątkach po słynnych mieszkańcach pałacu, które do dziś możemy oglądać w Muzeum. Będzie można się dowiedzieć, skąd „starożytności” wzięły się w Wilanowie, czy są trwałe i jak wygląda ich konserwacja w Muzeum. Zapraszamy do rozmowy z konserwatorami o tym, jak dbają o cenne zabytkowe meble, aby przyszłe pokolenia mogły podziwiać kunszt dawnych ebenistów, oraz jak przetrwać remont w pałacu.

Od podszewki, pokaz rekonstrukcyjny, godz. 19.0022.00 (dorośli i młodzież) 

Damy w strojach z epoki Jana III zwrócą uwagę na szerokie stosowanie tkanin nie tylko w ubiorze dworskim czy szatach liturgicznych, lecz także wystroju wnętrz. Przybliżą symbolikę kolorów i proces powstawania tkanin. Dostępne na stanowisku próbki materiałów pozwolą odkryć bogactwo ich wzorów oraz faktur.

DZIEDZINIEC 

Kiermasz książek wydanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, godz. 19.0023.30

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą książek wydanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jak co roku, będzie można znaleźć wiele interesujących tytułów w atrakcyjnych cenach.

Belle Epoque i talia osy, pokaz mody, godz. 21.00

Widowisko modowe przygotowane przez twórców i uczestniczki programu „Debiutantki” oraz Wyższą Szkołę Artystyczną w Warszawie przeniesie  widzów do Belle Epoque, w czasy rozkwitu kabaretu, sztuki filmowej i oryginalnego stylu secesji. Debiutantki VII edycji wystąpią w kostiumach zaprojektowanych i uszytych przez najzdolniejsze studentki Wyższej Szkoły Artystycznej, inspirowanych tą niezwykłą epoką. 

Folwark wilanowski, 19.0023.00, warsztaty dla dzieci w wieku 36 lat

Dawno, dawno temu w Wilanowie znajdował się folwark, w którym żyły różne zwierzęta i.  uprawiano ogrody warzywno-owocowe. Najmłodszych uczestników Nocy Muzeów zapraszamy na warsztaty, podczas których dowiedzą się więcej o mieszkańcach królewskiego gospodarstwa oraz roślinach, które z dekoracyjnych grządek trafiały na pałacowe stoły. W czasie spotkania będziemy poznawać kształty, a także kolory warzyw i owoców. Nauczymy się również nazywać potomstwo zwierząt gospodarskich oraz budynki znajdujące się na terenie dawnego folwarku. Na uczestników warsztatów czeka moc ciekawostek, zadań i wspaniała zabawa. Będzie można także wcielić się w postać wybranego mieszkańca wilanowskiego folwarku, samodzielnie wykonując maskę.

Od Jana III do Jana Pawła II, spacer, godz. 19.00 (dorośli) 

Spacer z Muzeum Pałacu Króla Jana III do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, w trakcie którego przybliżymy historię krajobrazu łączącego te dwa miejsca. O godz. 20.30 odbędzie się spacer w przeciwnym kierunku.

NAMIOT SCRIPTORIUM VILLA NOVA (pergola)

W królewskiej pracowni zabawek, godz. 19.0023.00, warsztaty dla dzieci powyżej 6. roku życia

Dzieci uwielbiają się bawić, a zabawki od wieków wpisują się w ich dzieciństwo. Okazuje się, że te sprzed prawie trzystu lat nie różniły się wcale tak bardzo od dzisiejszych. Nie zmieniły się ich formy, a jedynie sposób wykonania i wykorzystywane materiały. Od wieków najmłodsi bawili się lalkami, dosiadali drewnianych koników, wcielając się w role dorosłych i przymierzając do przyszłych obowiązków wobec rodziny i kraju. Do ulubionych dziecięcych zabawek wciąż zaliczają się latawce, wozy drabiniaste, wiatraczki czy drewniane figurki.

Uczestnicy warsztatów będą mogli się przekonać, w jaki sposób tradycyjne drewniane zabawki mogą pobudzić do twórczego działania oraz wspólnej zabawy. Przy użyciu kleju i kolorowego papieru wyczarują konika na biegunach, a także ptaszka na patyku.

VILLA INTRATA

Kulinarna alchemia, warsztaty kulinarne, godz. 19.00 (dorośli, wymagane zapisy)

Kuchnia może być miejscem niezwykłych eksperymentów! Kuchnia wilanowska to również przestrzeń, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością.  Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, podczas których będziemy gotować dania inspirowane przepisami z najstarszych polskich książek kucharskich. Będą kuchenne reakcje chemiczne i eksperymenty z kolorami. Będzie odrobinę iluzji i mnóstwo zabawy. Będzie pysznie!

Rezerwacja od 10 maja.

Biuro Rezerwacji:

t: 22 544 28 50

m: bilety[at]muzeum-wilanow.pl

KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY

Parafianie z pałacu, spacer tematyczny, godz. 19.00 (dorośli)

Zapraszamy na specjalne zwiedzanie kościoła św. Anny, w trakcie którego poznamy powiązania dawnych właścicieli pałacu z wilanowską parafią. Spotykamy się przy punkcie info.

______________________________________________________________________________

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

ul. St. K. Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa

www.wilanow-palac.pl

Wstęp wolny

______________________________________________________________________________

Partnerzy:

   

______________________________________________________________________________

Więcej informacji o Nocy Muzeów w Warszawie na stronie Urzędu Miasta oraz w aplikacji Going:

Aplikacja Going

Polecane