(...)

Noc Muzeów | 20 maja

Noc Muzeów w Wilanowie to nie tylko okazja do bezpłatnego zwiedzania pałacu, ale również możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach i pokazach. W tym roku tematem przewodnim będzie życie codzienne w czasach Jana III. Portrety, rzeźby, dzieła sztuki zdobniczej, militaria, przedmioty użytkowe, historyczne gatunki roślin, a nawet rzeka Wisła stanowią dla nas bogate źródło wiedzy o zwyczajach panujących na królewskim dworze w Wilanowie. 

Nawiązując do tegorocznego hasła wydarzenia Muzea i kontrowersje. Wypowiedzieć niewypowiedziane w muzeach będziemy opowiadać o obyczajach w dawnej Rzeczypospolitej i ich wpływie na relacje międzyludzkie wtedy – w XVII i XVIII wieku – i dziś.

PAŁAC

ZWIEDZANIE PAŁACU

godz. 19.00–1.00

Ostatnie wejście o godz. 00.30.

Parter pałacu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

ŻYCIE CODZIENNE NA DWORZE JANA III 

(prezentacje)

godz. 19.00–21.00

Opiekunowie zbiorów, konserwatorzy i opowiadacze wilanowscy przybliżą gościom muzealia związane z obyczajami na wilanowskim dworze. Dzięki srebrom zgromadzonym w szafie w Antykamerze Królowej poznamy historie królewskiej zastawy stołowej, zasady nakrywania do stołu i usługiwania przy nim.

KONCERTY MUZYKI KLAWESYNOWEJ

godz. 19.15, 20.00, 20.50, 21.40, 22.30, 23.20

Sześć 30-minutowych koncertów w wykonaniu klawesynistki Doroty Stawarskiej wprowadzi zwiedzających w świat muzyki z czasów Marii Kazimiery, francuskiego i włoskiego baroku. Z muzyką związany jest jeden z najcenniejszych obiektów kolekcji wilanowskiej, o którym będziemy opowiadać – wieko klawikordu lub wirginału z przedstawieniem koncertujących muz i bogini Minerwy.

Fot. M. Klimowicz

DZIEDZINIEC GŁÓWNY

KIERMASZ KSIĄŻEK

godz. 19.00–24.00

W czasie muzealnego święta zaprezentujemy gościom bogatą ofertę książek wydanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Z pewnością każdy wybierze dla siebie interesującą lekturę, korzystając z atrakcyjnych rabatów.

POKAZ REKONSTRUKCJI KULINARNEJ

godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00

Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. W czasie pokazu pod okiem profesjonalnego kucharza i jego pomocników przygotujemy potrawy według XVII-wiecznych przepisów. Użyjemy starannie dobranych, niekiedy już zapomnianych składników, które dawniej występowały powszechnie w staropolskich daniach. To doskonała okazja do poznania tradycji, obyczajów i nigdzie indziej niespotykanych produktów kulinarnych. Idealnym finałem będzie wspólna degustacja, podczas której uczestnicy pokazu rozsmakują się w kuchni historycznej. Rozbudzimy ciekawość, która może się przerodzić w prawdziwą pasję kulinarną!

Fot. A. Indyk

POJEDYNEK SZLACHECKI

(pokaz fechtunku)

godz. 19.00, 20.30, 22.00

SCENKA MARIONETKOWA: HISTORYA MIŁOŚCI JANA I MARYSIEŃKI
KUCHNIĄ PRZEPLATANA

(przedstawienie)

godz. 19.30–20.30

Spektakl stworzony na podstawie unikatowych listów miłosnych Jana Sobieskiego do Marii Kazimiery. Korespondencja stała się kanwą opowieści o rodzącym się uczuciu pomiędzy Janem – późniejszym królem Rzeczpospolitej – a młodziutką Marią Kazimierą d’Arquien. Spektakl nawiązuje do dawnej tradycji teatru dworskiego. Wyjątkowa formuła teatru w teatrze możliwa jest dzięki zastosowaniu techniki marionetek i scenki marionetkowej, będącej miniaturą pałacu w Wilanowie w czasach Sobieskiego. Jako że barok słynął z wyrafinowanej kuchni, tak i w naszym spektaklu nie mogło zabraknąć odniesień do słynnych przepisów kulinarnych. Wszystko łączy muzyka z epoki, dopełniająca czarowną opowieść o miłości i tęsknocie, o rozstaniach i powrotach, o intrygach, polityce, wyprawach wojennych, które doprowadziły Jana Sobieskiego na tron królewski.

VIVE LA MODE! – CZYLI FRANCUZKI NA POLSKIM TRONIE

(pokaz mody)

godz. 21.00

Pokaz mody inspirowanej strojami z czasów królowej Ludwiki Marii Gonzagi oraz królowej Marysieńki. Suknie barokowe, jak i kostiumy angielskie, które nadadzą widowisku dodatkowego splendoru, zaprojektowały i ręcznie wykonały studentki Wyższej Szkoły Artystycznej. W rolę modelek wcielą się uczestniczki V edycji programu „Debiutantki”, realizowanego w Muzeum Pałacu w Wilanowie od kilku lat. 

Fot. W. Janowska

NAMIOT SCRIPTORIUM VILLA NOVA (pergola)

ZIELNIK KALIGRAFICZNY – RÓŻE HISTORYCZNE 

(warsztaty rodzinne dla dzieci powyżej 7 r.ż.,
dostępne także dla osób z niepełnosprawnością wzroku i intelektualną)

godz. 19.00–23.00

W trakcie warsztatów zaprezentujemy karty zielnikowe z kolekcją róż, które można podziwiać w Ogrodzie Różanym oraz w kilku innych miejscach wilanowskiego parku. Opowiemy o najstarszej odmianie uprawianej w Europie, wyjaśnimy, co kryje się pod pojęciem „róże historyczne”, zdradzimy, które gatunki pachną najintensywniej. Miłą pamiątką z warsztatów będzie z pewnością wyjątkowa karta zielnikowa z rysunkiem historycznej odmiany róży, którą będzie można pokolorować kredkami akwarelowymi, a jej kontury obrysować tuszem przy użyciu pióra ze stalówką. Nazwę gatunkową róży wykaligrafujemy XVII-wiecznym krojem pisma.

Fot. M. Mastykarz

MAŁE KOBIETKI! SZLACHCIC JAM CI JEST!

(warsztaty rodzinne dla dzieci powyżej 6 r.ż.,
dostępne także dla osób z niepełnosprawnością 
wzroku i intelektualną)

godz. 19.00–23.00

Każdy z nas może przeobrazić się w najprawdziwszego szlachcica lub najprawdziwszą szlachciankę. W naszych kufrach znajdziecie kolorowe żupany, pasy kontuszowe i sukienki z gorsetami. W takim stroju rodem z XVII wieku będziecie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. A może zechcecie również zaprojektować suknię balową dla szlachcianki Marianny albo kontusz dla szlachcica Bartłomieja, wykonując gałgankową wyklejankę?

ORANŻERIA

WIEŻA BABEL KONTRA PRZESTRZEŃ

(wystawa doktorantów ASP w Warszawie)

godz. 19.00–23.00

„WIEŻA BABEL kontra PRZESTRZEŃ” – to wystawa doktorantów Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Metaforycznie ujmuje ona różnorodność postaw we współczesnej sztuce, orientujących się wobec dwóch – niekiedy przeciwstawnych, niekiedy uzupełniających się – postaw artystycznych. Z jednej strony, poszukujemy znaczeń, treści społecznych, obserwacji zdarzeń, z drugiej – dążymy do sztuki skupionej na formie, ekspresji wizualnej i wyrażaniu pojęć abstrakcyjnych, często niemożliwych do ujęcia w słowa. Artyści pokazują swoje prace, ale jednocześnie sami nadają wystawie porządek zgodny z ich postawami, eksperymentują z formą ekspozycji, budują obraz-odbicie swego pokolenia.

OFICYNA KUCHENNA

SZLACHETNE ZDROWIE – WARSZTAT Z APTECZKĄ

(warsztaty otwarte,
dostępne także dla osób z niepełnosprawnością wzroku 
i intelektualną)

godz. 19.00–22.00

Bandaż, gaza jałowa, woda utleniona, proszki na ból głowy i pastylki na gardło, krople żołądkowe, syrop na kaszel… – to przeciętny zestaw współczesnej domowej apteczki. A jak wyglądała ona za czasów króla Jana III? Aby poznać osobliwości staropolskiej medycyny, dowiedzieć się, czym różnią się confecta od electuaria, jaki kształt mają trosiczki z lakrycią i jakie właściwości posiadały balsaminki, warto zajrzeć do dawnej apteczki. Wspólnie zgłębimy tajniki sztuki leczenia sprzed kilku wieków, która czasem przypominała bardziej magię niż obecnie znane nam praktyki medyczne.

PSZCZOŁY Z WĄSEM

(warsztaty otwarte,
dostępne także dla osób z niepełnosprawnością wzroku i intelektualną)

godz. 19.00–22.00

Podczas warsztatów zajrzymy do pszczelich komnat i przyjrzymy się temu, co jest tam magazynowane. Dowiemy się, jak swoje rządy sprawuje królowa i czy ma władzę nieograniczoną. Poznamy narzędzia pracy bartnika, który od dawien dawna wykorzystywał pożyteczną pracę pszczół. Na koniec warsztatów każdy uczestnik będzie mógł z drobną pomocą pszczół wykonać pewne pożyteczne narzędzie.

Fot. Pixabay

POMPOWNIA

ŻYCIE NAD WISŁĄ – DAWNIEJ I DZIŚ

(warsztaty otwarte)

godz. 19.00–23.00

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły, z tej okazji zapraszamy na otwarte warsztaty, w czasie których przybliżymy życie nad Wisłą dawniej i dziś. Opowiemy o przyrodzie królowej polskich rzek, o tym, czym jest wezbranie, a czym powódź. Przedstawimy, jak Wisła kształtowała otaczający nas krajobraz, jak korzystamy z jej zasobów obecnie, a jak była ona użytkowana w czasach króla Jana III. Poruszymy także kwestie regulowania rzek i skutków przyrodniczych za tym idących. Czy na pewno jest to jedyne słuszne rozwiązanie? Uczestników warsztatów zaprosimy również do wykonania tematycznych prac plastycznych.

PRZEDPOLE OBOK DOMKU LANCIEGO

ORIENTACJA NA ORIENT

(pokaz dla uczestników od 6 r.ż.), Tabor Królewski

godz. 19.00–23.00

Przedmioty zaprezentowane na dwóch stanowiskach kolekcjonerskich nawiązywać będą do odsieczy wiedeńskiej i militariów orientalnych. Przy pierwszym stanowisku będzie się można zapoznać ze zbiorami turcyków i broni indo-perskiej, przy drugim – z prywatnymi zbiorami kolekcjonerskimi z Dalekiego Wschodu. Stoiska będą obsługiwane przez kolekcjonerów, pasjonatów historii i zbieractwa.

Prezentacja stanowi uzupełnienie nowego pokazu „Geografia dawnej Rzeczypospolitej”.

 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia! 

Zapraszamy!

Pobierz ulotkę PDF z programem i mapką:

Polecane