Nowa ekspozycja przy Gabinetach Chińskich – przywracanie pamięci o kolekcjach S.K. Potockiego i jego potomnych

W 2019 r. w pałacu w Wilanowie została otwarta nowa ekspozycja upamiętniająca kolekcjonerskie pasje Stanisława Kostki Potockiego i jego potomnych.

Stanisław Kostka Potocki, Anton Graff, Karlsbad, 1785; Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Na wystawie zaprezentowano obiekty z wilanowskiej kolekcji dalekowschodniej dotychczas ukryte w magazynach. Zwiedzający mogą zachwycić się wyrobami rzemiosła artystycznego z ceramiki, szkła, a także laki oraz wykonanymi w technikach mieszanych. 17 października 2019 odbyło się otwarcie nowej części ekspozycji prezentującej unikatowy stół w stylu nanban wykonany w XVII w. w japońskich warsztatach, który odzyskał blask dzięki starannej, poprzedzonej badaniami konserwacji przeprowadzonej przez specjalistów w pracowni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Wzbogaceniem wystawy są treści edukacyjne związane z historią oraz konserwacją tego wyjątkowego mebla, prezentowane na nowoczesnym stanowisku multimedialnym. Jednym z ważnych wydarzeń naukowo-edukacyjnych związanych z nową ekspozycją było międzynarodowe seminarium „Nanban. Far East. Close Art”. Przedstawiono na nim wyniki prac badawczych i konserwatorskich przeprowadzonych w ostatnich latach przy bezcennym zabytku oraz jego znaczenie dla wilanowskiej kolekcji.

Kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć

Nowa aranżacja obejmująca przestrzeń przy Pokojach Chińskich scala ekspozycję na piętrze południowego skrzydła pałacu wraz z niedawno udostępnioną publiczności nowoczesną Galerią Magazynową w Markoniówce. Zaktualizowana ekspozycja rozwija i uzupełnia najważniejsze wątki narracyjne w tych pomieszczeniach, dzięki czemu wyraźnie zaakcentowano zainteresowania kolejnych właścicieli Wilanowa i ich fascynację sztuką orientalną.

Projekt aranżacji wnętrza autorstwa dr Barbary Kowalewskiej, przygotowany na podstawie koncepcji Joanny Paprockiej Gajek i Karoliny Alkemade, nawiązuje do wystroju i wyposażenia gabinetów chińskich urządzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego na pierwszym piętrze korpusu głównego pałacu w 1. ćwierci XIX w. Archiwalne fotografie tych pomieszczeń zaprezentujemy w materiale uzupełniającym wystawę.

Realizacja projektu wymaga przeprowadzenia licznych prac konserwatorskich oraz wykonania i zainstalowania nowoczesnego etalażu muzealnego: gablot, witryn i oświetlenia służących bezpiecznej prezentacji cennych zbiorów, a także stanowiska multimedialnego. Realizacja tego etapu nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu możliwy był zakup specjalistycznych gablot ekspozycyjnych, oświetlenia i stanowiska multimedialnego w 2019 r.

Ekspozycja przy Gabinetach Chińskich po zmianie aranżacji i przed nią; kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć

Muzeum kontynuuje zamysł udostępniania publiczności jak największej liczby obiektów. W 2018 r. otwarto dla zwiedzających Galerię Magazynową. Aranżacja nowej wystawy jest kolejnym krokiem na drodze prezentowania historycznych kolekcji w sposób atrakcyjny, a równocześnie spełniający wymogi nowoczesnych założeń konserwacji prewencyjnej, a więc po prostu bezpieczny dla zabytków.

Zadanie „Nowa Ekspozycja przy Gabinetach Chińskich – przywracanie pamięci o kolekcjach St.K. Potockiego i jego potomnych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logo MKiDN

Polecane