O kaligrafii

Dlaczego warto pięknie pisać? Pewien XVII-wieczny intelektualista orzekł, iż „rzecz młodzi barzo potrzebna”. Czy tylko młodym? Czy w dzisiejszych czasach taka umiejętność jak ręczne pisanie jeszcze się przydaje? Aby się przekonać, zapraszamy na przygodę z kaligrafią!

Chętnych do doskonalenia własnego charakteru pisma zapraszamy na warsztaty kaligraficzne! Wspólnie zadbamy, aby pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze. Za wzór stawiamy sobie pismo angielskie, którego wielką zaletą była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania i łatwość odczytywania.

Pismo angielskie w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca, stało się krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III. W piśmie angielskim poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają fantazyjne kształty.

Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się do dziś w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy już swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, który wynosi w przypadku tego kroju pisma 55°, o owalności i ozdobności itd.

Warto przywrócić te umiejętności! Zasiądźmy razem przy pulpitach, weźmy w dłonie pióra, zanurzmy je w atramencie i ćwiczmy, ćwiczmy! Prawdziwy królewski skryba wprowadzi nas w tajniki kaligrafii i będzie czuwał nad rozwojem naszych umiejętności.

Polecane