„Od razu zbudowano” | warsztaty architektoniczne | 8–12 lat | 15 czerwca

Zapraszamy na cykl warsztatów architektonicznych, w trakcie których odkryjemy wilanowskiego Ducha Miejsca. Zajęcia będą okazją do poznania historii oraz tajników budowy pałacu króla Jana III, a także warsztatu pracy nadwornego architekta. Zbadamy, z jakich materiałów wzniesiono mury, a które posłużyły do wykonania dekoracji. Będziemy szukać barokowej symetrii, jak również komponować, inspirując się dawnymi wzornikami architektonicznymi.

***

Odbyły się:

24 marca | „Kamień na kamieniu”

Spacerując po dziedzińcu i pałacu, przyjrzymy się uważnie materiałom wykorzystanym do budowy wilanowskiej rezydencji oraz nauczymy się rozróżniać skały, takie jak piaskowiec czy marmur. Dowiemy się, jak szybko zbudowano pałac, a także jaką drogą kamienie z dalekiej Gotlandii trafiły do Wilanowa. Będziemy również konstruować budowle inspirowane architekturą pałacu.

28 kwietnia | „Gdzie jest porządek?”

Czy w architekturze wilanowskiego pałacu są obecne rytm i porządek? Sprawdzimy to, poznając przy okazji sposoby na wprowadzanie rytmu w architekturze. Postaramy się uchwycić rytm pałacu w Wilanowie w obiektywie aparatu oraz stworzyć rytmiczną kompozycję w parku. Prosimy uczestników o zabranie na warsztaty telefonów komórkowych posiadających funkcję aparatu bądź aparatów fotograficznych.

26 maja | „Komponujemy!”

Na przykładzie ogrodów i fasad pałacu opowiemy o barokowej kompozycji przestrzeni, o znaczeniu symetrii w architekturze pałacu i roli osi widokowych, które wiążą ją z krajobrazem pradoliny Wisły. Odnajdziemy w wilanowskiej rezydencji symetrię oraz osie widokowe. W części warsztatowej stworzymy kompozycje, inspirując się wzornikami dawnych architektów.

Miejsce: Pompownia, park.

15 czerwca | „Wyjątkowy Wilanów!”

O charakterze miejsca decyduje jego Duch. Będziemy szukać opiekuńczego Ducha Miejsca (genius loci) w ogrodach, a także obiektach w pałacu oraz parku, decydujących o wyjątkowości dawnej rezydencji króla Jana III. Uczestnicy zajęć samodzielnie stworzą mapy w formie kolaży, przedstawiające opiekuńczego ducha miejsca.

Miejsce: Pompownia, park.

_______________________________________________________________________________

Terminy: 24 marca, 28 kwietnia,  26 maja, 15 czerwca, godz. 14

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–12 lat.

Miejsce spotkania: przy kasie pałacowej.

Wstęp: bilet edukacyjny 10 zł/osoba.


Polecane