„Pierwsza gwiazdka” na Gwiazdkę!

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na bezpłatne lekcje muzealne dotyczące obyczajów i ikonografii Bożego Narodzenia realizowane w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Pierwsza gwiazdka” to zajęcia o tradycjach bożonarodzeniowych, związanych z dekorowaniem domu, potrawami wigilijnymi, muzyką świąteczną. Pokażemy, że postać Świętego Mikołaja powszechnie przedstawianego dziś jako gruby krasnal w czerwonym palcie ma niewiele wspólnego z pierwowzorem – biskupem w ornacie i mitrze. Zastanowimy się też, jak dawniej ubierano choinkę i skąd wziął się ten zwyczaj, dlaczego Święty Mikołaj przynosi prezenty oraz jak w przeszłości celebrowano Gwiazdkę. Podczas lekcji odniesiemy się także do opowieści związanej z narodzinami Jezusa, którą można prześledzić na wilanowskich obrazach. Zapraszamy do podróży po obyczajach i historii Bożego Narodzenia!

Ważne informacje:

W oczekiwaniu na święta, fot. Olga Borowska
  • Lekcja przeznaczona dla dzieci w wieku 6–12 lat, zajęcia realizowane do 16 grudnia 2016 r. włącznie. Zajęcia trwają nie więcej niż 75 minut.
  • Wymagana wcześniejsza rezerwacja. Bezpłatne wejściówki należy odebrać w kasie muzeum. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Jedna grupa nie powinna liczyć więcej niż 25 osób (ze względu na ich bezpieczeństwo i w trosce o zabytki w małych pomieszczeniach historycznych oraz wąskich i stromych przejściach).
  • Dowiedz się, jak zaplanować wizytę w muzeum.

Rezerwacja lekcji:
– telefonicznie: (+48) 22 5442 850 (od poniedziałku do piątku w godz. 9–16),
– mejlowo: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Zajęcia „Pierwsza Gwiazdka” stanowią część programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o programie TUTAJ.

W temacie świąt Bożego Narodzenia polecamy również:

dla grup zorganizowanych:

• Czy król Jan III wysyłał kartki świąteczne? – sezonowe warsztaty historyczne  dla dzieci w wieku 6–9 lat

Kartki świąteczne, fot. Michał Kawka

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja oraz opłata za zajęcia edukacyjne: 10 zł/bilet edukacyjny od osoby + 100zł/bilet tematyczny od grupy (zajęcia w języku polskim). Ceny biletów i godziny otwarcia muzeum.

>>WIĘCEJ

• W staropolskiej kuchni  – warsztaty kulinarne dla dzieci w wieku od 6 lat. Świąteczne przygotowania czas zacząć! Zazwyczaj to rodzice przygotowują święta, a dzieci czekają na pierwszą gwiazdkę i Świętego Mikołaja. My proponujemy inny scenariusz – zapraszamy dzieci na warsztaty kulinarne, podczas których poczują smak i magię świąt, a także nauczą się przygotowywać świąteczne dania!

>>WIĘCEJ

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja oraz opłata za zajęcia edukacyjne: 10 zł/bilet edukacyjny od osoby + 300zł/bilet tematyczny od grupy (zajęcia w języku polskim). Ceny biletów i godziny otwarcia muzeum.

dla gości indywidualnych i rodzin z dziećmi:

• W oczekiwaniu…  – florystyczna wystawa adwentowo-bożonarodzeniowa w dniach 25–27 listopada, której towarzyszy kiermasz dekoracji świątecznych.

>>WIĘCEJ

Nie obowiązuje rezerwacja, na wystawę i wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp wolny. Wystawa odbędzie się w budynku Villi Intraty.

• Boże Narodzenie na wilanowskich obrazach – spacer tematyczny dla dorosłych w ramach programu Historia Mniej Znana, 11 grudnia, godz. 13–14.30

>>WIĘCEJ

Nie obowiązuje rezerwacja. Udział po wykupieniu biletu wstępu do pałacu. Zbiórka przy szatni pałacowej, liczba miejsc ograniczona.

• Czy król Jan III wysyłał kartki świąteczne?  – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 6 lat, 10 grudnia (sobota), godz. 11–13 (I grupa) oraz godz. 14–16 (II grupa)

>>WIĘCEJ

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja oraz opłata za zajęcia edukacyjne: 10 zł/bilet edukacyjny od osoby.

• Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż…  – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 6 lat, poświęcone historii i symbolice podłaźniczki, 17 grudnia, godz. 10–13 (I grupa) oraz godz. 15–18 (II grupa)

>>WIĘCEJ

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja oraz opłata za zajęcia edukacyjne: 10 zł/bilet edukacyjny od osoby.

• Patyk – przyrodniczo-świąteczne otwarte warsztaty kreatywne w ramach programu „Cztery pory roku w ogrodach wilanowskich”. Spotkanie 11 grudnia w godz. 11–15 będzie także okazją do samodzielnego wykonania świątecznych ozdób choinkowych, oczywiście z wykorzystaniem patyków!

>>WIĘCEJ

Nie obowiązuje rezerwacja, można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania. Udział po wykupieniu biletu wstępu do parku. Zajęcia realizowane w budynku Pompowni.

Polecane