„Scriptorium Villa Nova” nagrodzone WNEK 2016

Z wielką radością informujemy, że program edukacyjny „Scriptorium Villa Nova” otrzymał Warszawską Nagrodę Edukacji Kulturalnej 2016 w kategorii: Instytucje artystyczne i muzea (II miejsce). Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 12 października 2016 r. w nowo otwartym Centrum Kreatywności przy ul. Targowej, z udziałem m.in. Pani Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Katarzyna Pietrzak i Janusz Korzeniowski, współautorzy programu „Scriptorium Villa Nova”, z Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej 2016

Organizatorem konkursu jest Biuro Kultury m.st. Warszawy, które w ten sposób już od 6 lat wyróżnia najlepsze projekty i programy z zakresu edukacji kulturalnej realizowane w stolicy.

Warto podkreślić, że udział w konkursie nie ograniczał się wyłącznie do wypełnienia formularza zgłoszeniowego i czekania na wyniki. Udział w kolejnych etapach był niezwykle wymagający. Liczył się projekt, ale też umiejętność przekonywania do swoich racji, wypowiadania się zwięźle i na temat – interesująco dla słuchaczy oraz w rekordowo krótkim czasie 300 sekund!

Ocena merytoryczna projektów odbywała się w dwóch etapach.

W I etapie spośród 91 projektów zgłoszonych do ośmiu kategorii Kapituła Koordynatorów Dzielnicowych wyłoniła 43 projekty. 

W II etapie wyboru 22 laureatów dokonała 15-osobowa Kapituła Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Ten etap miał charakter przesłuchań, które odbyły się 12 października w Centrum Kultury Wilanów. W trakcie zaledwie 5-minutowego wystąpienia należało zaprezentować swój projekt według ściśle określonego schematu [1. Esencja informacji o projekcie, od czego się zaczęło, 2. Dla kogo (grupa docelowa) i z kim (realizatorzy, partnerzy), 3. Rezultaty projektu, 4. Co było najtrudniejsze, a co sprawiło największą radość, 5. Warto zauważyć ten projekt, bo…] oraz... swoją osobowość.

Program „Scriptorium Villa Nova” to olbrzymie przedsięwzięcie edukacyjne, ale także i organizacyjne. To nie tylko warsztaty kaligrafii realizowane w tygodniu z udziałem grup szkolnych, weekendowe otwarte warsztaty dla gości indywidualnych, rodzinne kursy kaligrafii, okolicznościowe warsztaty tematyczne, spontaniczne akcje typu wspólne przepisywanie tekstu ustawy rządowej w święto Konstytucji 3 Maja, warsztaty wyjazdowe, ale także cała seria unikalnych w skali Polski (!) materiałów edukacyjnych (wzorniki, numerowanki kaligraficzne, teczki z kartami zadań) oraz kilkadziesiąt scenariuszy.

Scriptorium Villa Nova

Dlatego podziękowania i gratulacje należą się wszystkim osobom, które od ponad trzech lat współtworzą program edukacyjny „Scriptorium Villa Nova”: przede wszystkim Katarzynie Pietrzak i Januszowi Korzeniowskiemu – współautorom projektu, oraz współpracownikom: Ewelinie Pabisiak, Ewelinie Jarnutowskiej, Katarzynie Krzywickiej, Katarzynie Wiśniewskiej, Barbarze Galińskiej, Krzysztofowie Gubie, Monice Woźniak.

Polecane