Scriptorium Villa Nova | otwarte warsztaty kaligrafii

Pióra w dłoń! W środy, soboty i niedziele zapraszamy na warsztaty kaligrafii dla małych i dużych!

Scriptorium Villa Nova, fot. M. Klimowicz

Jeśli chcą Państwo zmienić swój charakter pisma na charakter pisma… samego króla Jana III lub stać się skrybą na usługach Jego Królewskiej Mości, to zapraszamy do Scriptorium Villa Nova na warsztaty kaligrafii.

Warsztaty adresowane są do miłośników kaligrafii w każdym wieku, a także osób, które chcą, aby ich pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze. Za wzór stawiamy sobie pismo angielskie, którego wielką zaletą była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania i łatwość odczytywania.

Pismo angielskie w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca, stało się krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III. W piśmie angielskim poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają fantazyjne kształty.

Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się do dziś w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy już swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, który wynosi w przypadku tego kroju pisma 55°, o owalności i ozdobności itd.

Warsztaty mają formułę otwartą (nie obowiązuje rezerwacja), a ich uczestnicy sami decydują o intensywności i rodzaju wykonywanych ćwiczeń, których celem jest doskonalenie umiejętności starannego kreślenia liter o fantazyjnych kształtach.

Warsztaty odbywają się w namiocie historycznym zaaranżowanym na dawne scriptorium.

___________________________________________________________________________

Na kolejną odsłonę spotkań z kaligrafią zapraszamy od wiosny 2019 r.

Koordynatorzy: 
Katarzyna Pietrzak: kpietrzak@muzeum-wilanow.pl 
Janusz Korzeniowski: jkorzeniowski@muzeum-wilanow.pl

___________________________________________________________________________

Program:

Od A do Z, czyli kaligrafia bez tajemnic
Zanim zasiądą Państwo przed pulpitami, udzielimy kilku cennych wskazówek, które z pewnością pomogą Państwu w krótkim czasie stać się mistrzami kaligrafii.Podpowiemy, w jaki sposób należy trzymać obsadkę, pokażemy, jak kreśli się różnej grubości linie, przypomnimy o właściwej pozycji ciała w trakcie pisania.

W Scriptorium Villa Nova 
Co każdy skryba zawsze miał w zasięgu ręki, kiedy zasiadał przed pulpitem? W czasie warsztatów poznają Państwo pilnie strzeżoną przez wiele dziesiątek lat recepturę atramentu, który zwał się niegdyś inkaustem. Dlaczego gęsie pióro zasłużyło na miano najpopularniejszego przyboru do pisania? Dlaczego niektórzy skrybowie podpisywali swoje kałamarze własnym imieniem? Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo w Scriptorium Villa Nova.

Na usługach Jego królewskiej Mości w roli skryby 
Spod pióra sekretarza królewskiego wychodziło wiele ważnych dokumentów. Aby zostać sekretarzem królewskim, należało bardzo dużo ćwiczyć, aby wyrobić sobie rękę w kreśleniu kształtnych liter. A jeśli król Jan III powołałby Państwa na swojego sekretarza? Przed Państwem okres próbny, w czasie którego należy pokazać, że nie mają Państwo sobie równych w piśmie angielskim! Krok po kroku nauczymy Państwa kreślić małe i wielkie litery w stylu pisma angielskiego. 

Scriptorium Villa Nova, fot. K. Pietrzak

Ornamentowy zawrót głowy w pracowni iluminatora 
Wprowadzimy Państwa w świat dawnych ozdobników tekstów. Dowiedzą się Państwo, co to jest bordiura, rubryka, iluminacja, ornament. Podpowiemy Państwu, jak można je wykorzystać w tekście, aby zadziwiał on swoją kunsztownością i artyzmem.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Atrakcje dla dzieci:

Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka 
Czy kaligrafia rzeczywiście oznacza tylko sztukę pięknego pisania? A może jest to również sztuka cierpliwości? O prawdziwości tej tezy dzieci będą mogły się same przekonać, kreśląc małe i duże litery na kartach do ćwiczeń, oczywiście w stylu pisma angielskiego.
Skrzydlate stwory w pałacu w Wilanowie – wystarczy poprawić tuszem zarysy skrzydlatych potworów, pokolorować je, a w mgnieniu oka staną się one jeszcze straszniejsze... 

Skrzydlate stwory w pałacu w Wilanowie
Wystarczy poprawić tuszem zarysy skrzydlatych potworów, pokolorować je, a w mgnieniu oka staną się one jeszcze straszniejsze... 

Wilanów – rezydencja króla zwycięzcy
Przeglądając karty książeczki, dzieci odkryją wiele faktów z życia Jana Sobieskiego. Będą mogły wsłuchać się w opowieści snute przez maszkarona, parę kozłów… Jakie tajemnice skrywają panoplia, festony, fryzy, sztukaterie? Czy sławią naszego króla tylko za zwycięstwo pod Wiedniem 1683 roku? W książeczce dzieci znajdą odwzorowania wielu detali z elewacji letniej rezydencji króla zwycięzcy. Każdy z nich jest potraktowany jako osobne studium przypadku. Jeśli któryś z nich urzeknie ich swoim niepowtarzalnym kształtem albo zainteresuje swoim znaczeniem, będą mogły go obrysować tuszem, pokolorować kredkami, wyciąć, oprawić i powiesić na ścianie w swoim pokoju.

Scriptorium Villa Nova, fot. M. Kawka

Putto – motyw dekoracyjny na usługach króla Jana III
Co nagi chłopiec robi na fasadzie pałacu w Wilanowie? Putto, bo o nim mowa, to element dekoracyjny, który pojawia się wielokrotnie w dekoracji letniej rezydencji króla Jana III. Dzieci dowiedzą się, że putta bywają strażnikami znaków herbowych znamionujących brać szlachecką, czasem zrywają liście wawrzynu, innym razem muszą wdrapywać się na palmę daktylową. Zawsze jednak służą królowi Janowi III, sławiąc jego charakter, pochodzenie czyny.

Kartusze herbowe na elewacji pałacu w Wilanowie
Jakie tajemnice skrywają kartusze herbowe na elewacji pałacu w Wilanowie? Co je łączy? Czy tylko przywołują na myśl znamienite rody, których członkowie przez pewien okres byli w posiadaniu królewskiej rezydencji? Odkryjemy historię ośmiu wizerunków herbowych, które widnieją na elewacji pałacowej.  Kartusze herbowe dzieci będą mogły pokolorować, a kontury poprawić tuszem.

Zielnik kaligraficzny. Róże historyczne 
Wyjaśnimy, co kryje się pod pojęciem „róże historyczne”, zdradzimy, które gatunki pachną najintensywniej. Miłą pamiątką z warsztatów będzie z pewnością wyjątkowa karta zielnikowa z rysunkiem historycznej odmiany róży, którą będzie można pokolorować kredkami akwarelowymi, a jej kontury obrysować tuszem przy użyciu pióra ze stalówką. Nazwę gatunkową róży zaś wykaligrafujemy XVII-wiecznym krojem pisma.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Patronat medialny:

Dziecko w Warszawie logo   

Polecane