(...)

Spacery o zmierzchu | 29 września

W wiosenne i letnie piątkowe wieczory zapraszamy na spacery po królewskich ogrodach. Nim zajdzie słońce, może uda się zobaczyć odpoczywającego w dziupli puszczyka albo latające w poszukiwaniu pożywienia nietoperze. Wieczór to czas, gdy pieśń słowika brzmi najpiękniej, równie melodyjnie wtóruje mu kos. Na korze drzew i w różnych zakamarkach można wypatrzyć puchate ćmy, a nad taflą jeziora tajemnicze jętki i chruściki.

Fot. Julia Dobrzańska

Harmonogram spacerów:

● 26 maja 2017 r., godz. 18.30–20: Wieczorna wyprawa w poszukiwaniu ptaków 

Zapraszamy do wspólnego obserwowania ptaków w królewskich ogrodach. Wiele gatunków swoją aktywność zwiększa właśnie wieczorową porą. W czasie wycieczki dowiemy się, gdzie najchętniej przebywa wilanowski puszczyk i co świadczy o jego obecności. Będziemy także intensywnie wsłuchiwać się w ptasie pieśni. Może uda usłyszeć się melancholijny, fletowy głos kosa, a może gdzieś pośród nawodnych zadrzewień odezwie się słowik?

● 23 czerwca 2017 r., godz. 18.30–20: Wieczorna wyprawa w poszukiwaniu bobrów, kun i nietoperzy

Niektórych mieszkańców królewskich ogrodów trudno jest zaobserwować. W ciągu dnia rzadko wyglądają ze swoich schronień. Inaczej jest o zmierzchu. Wieczór to czas, gdy na żer udają się nietoperze. Poukrywane w ciągu dnia w dziuplach, na strychach, w piwnicach, wylatują, by poszukiwać owadów, w tym np. komarów – nietoperze to bardzo pożyteczne zwierzęta. Aby poznać tajemnice ich życia, zapraszamy na wieczorny spacer po ogrodach. Może uda się któregoś z nich dostrzec. Może wypatrzymy innego przedstawiciela ssaków zamieszkujących park w Wilanowie. Będziemy także poszukiwać śladów bytowania, które świadczą o ich obecności na terenie ogrodów.

● 28 lipca 2017 r., godz. 19–20.30: Wieczorna wyprawa w poszukiwaniu owadów, pajęczaków i skorupiaków

Nocny motyl. Fot. Julia Dobrzańska

Sześć, osiem, bardzo wiele... odnóży. Do tego pancerzyki, skrzydełka, czułki. Owady, pajęczaki, skorupiaki. Ukryte pod załomkiem kory, pod kamieniem, na murze, w trawie, w szuwarze, ślizgające się po powierzchni wody, latające, grzebiące, biegające – fascynujący jest świat bezkręgowców. Zapraszamy na wyprawę w poszukiwaniu małych, mniejszych i tych zupełnie niewielkich mieszkańców królewskich ogrodów. Wspólnie odkryjmy fascynujący świat po drugiej stronie lupy.

 ● 25 sierpnia 2017 r., godz. 19–20.30: Wieczorna wyprawa w poszukiwaniu ziół

Królewskie ogrody Wilanowa wyglądały niegdyś zupełnie inaczej niż dziś. Na południe i na północ od pałacu znajdowały się ogrody fruktowe, a w nich różnorodne zioła. Podobno sam król Jan III interesował się nimi i przechadzając się z aptekarzem, dopytywał, jakie mają one znaczenie. A jakie mają zastosowanie rośliny, które obecnie można zobaczyć w przypałacowym parku? Wielu ciekawostek będzie można dowiedzieć się w czasie wieczornej wyprawy w poszukiwaniu ziół.

● 29 września 2017 r., godz. 17–18.30: Wieczorna wyprawa w poszukiwaniu porostów, mchów i paproci

Fot. Rafał Pudło

Fantazyjne kształty i kolory, życie pełne tajemnic i wyjątkowych zdolności. Jak niezwykły jest świat porostów, mchów i paproci, gdzie ich szukać, jaką rolę pełnią w środowisku? Zapraszamy na wyprawę do mikroświata roślin i sprzymierzonych z nimi grzybów, który odkrywać będziemy za pomocą lup i binokularów.

___________________________________________________________________________ 

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 5–12 lat.

Gdzie: ogrody.

Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu biletu wstępu do parku. Bilety dostępne w kasie muzeum, w biletomatach lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Liczba miejsc ograniczona.

Uwaga: w dniu wydarzenia kasa muzeum jest czynna do godz. 16.00. Po tej godzinie prosimy o zakup biletów w biletomatach lub online.

Więcej informacji: Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

___________________________________________________________________________ 

Szczegółowe informacje:
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 38

PATRONAT MEDIALNY

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo   

Polecane