Spotkanie autorskie | Johannes Sachslehner „Wiedeń 1683” | 13 września

13 września 2018 r. o godz. 13.30 w Sali Białej pałacu wilanowskiego odbyło się  spotkanie z Johannesem Sachslehnerem, autorem książki „Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy”.

Anna Ziemlewska, Johannes Sachslehner, Kamil Turecki, fot. J. Kruszewska

Dzień po rocznicy wiktorii wiedeńskiej rozmawialiśmy z Johannesem Sachslehnerem o jego książce przybliżającej okoliczności całego roku 1683. Dużą wartością tej pozycji jest skupienie na mikronarracji ze strony austriackiej – mieszkańców Wiednia – oraz przedstawienie wydarzeń przed wielką odsieczą Wiednia i po niej. W spotkaniu wzięli udział Johannes Sachslehner, autor, i Anna Ziemlewska, historyk pracująca w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, rozmowę poprowadził dziennikarz, Kamil Turecki.

Organizatorzy: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Wydawnictwo „Znak”.

Wstęp: wolny – na podstawie wejściówek do odbioru przy wejściu pałacu pół godziny przed spotkaniem.

Podczas spotkania była możliwość zakupu książek wydawanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.


Wydawnictwo o książce:

W styczniu 1683 roku imperium osmańskie rozpoczyna triumfalny pochód w głąb Europy. Wielki wezyr Kara Mustafa prowadzi do walki ze światem chrześcijańskim najpotężniejszą armię, jaką kiedykolwiek wystawiła Wielka Porta. Oczy wszystkich skierowane są na Wiedeń. To tu będą decydować się losy całego kontynentu. Zachodni sojusznicy są skłóceni, a chwila gdy nad jedną z europejskich stolic powiewać będzie sztandar proroka, wydaje się coraz bardziej realna. Dla słabnącego cesarstwa jedyną realną nadzieją staje się polska odsiecz.

Po błyskawicznym marszu, 12 września, król Jan III prowadzący polskie wojska dociera pod miasto, gdzie rozpoczyna się bitwa, która przejdzie do historii…

Po odniesionym triumfie wiele faktów zostało zapomnianych. Nie wspominano o rażących błędach dowódców wojsk, tchórzostwie austriackiej szlachty ani o tych, którzy przyczynili się do zwycięstwa. Johannes Sachslehner opowiada fascynującą historię 365 dni, przedstawia losy najeźdźców i obrońców, przeplatając wielką politykę z życiem codziennym nowożytnej Europy.

Historia wiktorii wiedeńskiej po raz pierwszy zostaje w Polsce przedstawiona przez Austriaka, który oddaje Polakom należne im w tej historii miejsce.

Poznaj losy oblężonego Wiednia dzień po dniu i dowiedz się, dlaczego jedynym ratunkiem dla zagrożonej islamem Europy stała się polska odsiecz.

Polecane