(...)

Miejsce przy królewskim stole | warsztaty dla rodzin | 14 września

W królewskim Wilanowie odbywają się niezwykłe uczty! Podczas rodzinnych warsztatów przygotowują je dzieci i dorośli. Wspólnie nakrywają do stołu i poznają dawne obyczaje związane z ucztowaniem, zespołowo przygotowują staropolskie dania, a na koniec razem biorą udział w królewskiej uczcie!

Na każdym spotkaniu poznamy wybrany element uczty staropolskiej. Następnie, korzystając z przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich, przygotujemy dania i desery, które kilkaset lat temu jadali królowie. Na koniec zasiądziemy do pięknie udekorowanego stołu i poczujemy się jak na prawdziwej uczcie! Poznane wcześniej elementy kultury stołu zastosujemy w praktyce. Warsztaty, którym będzie towarzyszyła muzyka barokowa, odbywają się w eleganckiej przestrzeni Villi Intraty.  

Można wziąć udział w całym cyklu albo w wybranych warsztatach. Każde kolejne spotkanie będzie rozwijało dotychczasowe umiejętności i dostarczało nowej wiedzy.

_________________________________________________________________________

HARMONOGRAM 2019

16 lutego | Uczta jak teatr

Przekonamy się, że dawne uczty były prawdziwymi spektaklami teatralnymi. Będziemy nie tylko gośćmi, ale też wejdziemy w role oratorów i kredencerzy. Tak jak dawni cukiernicy przygotujemy rzeźby cukrowe do dekoracji stołu, a w części kulinarnej przyrządzimy przepiórki zgodnie z recepturą kuchmistrza Stanisława Czernieckiego. 

23 marca | Jak nakryć do królewskiego stołu?

Poznamy historię sztućców i opowiemy o ich różnych rodzajach. Nauczymy się nakrywać do stołu tak, aby wszystko było na właściwym miejscu. Dowiemy się, czym jadali szlachcice i po co była im łyżka w cholewie buta! Zobaczymy też iście królewskie zastawy – srebrną i porcelanową.  Następnie udamy się do kuchni, gdzie przyrządzimy: comber z miodownikiem, polewkę cebulową i biszkopt czekoladowy. Na koniec zasiądziemy do pięknie nakrytego stołu, aby wspólnie wziąć udział w staropolskiej uczcie! 

6 kwietnia | Miejsce przy królewskim stole

Komu podać krzesło, a komu prawą rękę? Kto może zasiąść po prawej stronie króla? Czy stół ma szary koniec i czy w tym miejscu wystarczy jedzenia dla wszystkich? Zapraszamy na warsztaty kulinarne i kultury stołu, podczas których dowiemy się, jak nakryć do królewskiego stołu! W części kulinarnej przygotujemy staropolskie dania – łososia żółto i biankę. 

8 czerwca | Polska gościnność i światowe maniery

Dlaczego dawniej gości witano chlebem i solą? Komu powiemy „witaj”, a komu „dzień dobry”? Czy zmuszanie do jedzenia może być oznaką gościnności? Dlaczego zostawiano kilka wolnych miejsc przy stole? O staropolskiej gościnności i światowych manierach powiemy Wam wszystko!

14 września | Co podać jako czwarte danie?

12 października | Jak zostać kuchmistrzem?

16 listopada | Niełatwa rola krajczego

7 grudnia | Przy świątecznym stole

_________________________________________________________________________

ODBIORCY: rodziny z dziećmi w wieku powyżej 7 lat, nabór do grupy zakończył się

MIEJSCE: Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23

GODZINA: 14.00–16.00

BILETY: 50 zł – bilet zwykły, 30 zł – bilet ulgowy

_________________________________________________________________________

KONTAKT
Martyna Przedpolewska
e-mail: mprzedpolewska[at]muzeum-wilanow.pl  
tel.: 785 905 715

_________________________________________________________________________

Patroni medialni:

 

Polecane