(...)

Przy świątecznym stole | warsztaty kulinarne dla rodzin

W królewskim Wilanowie odbywają się niezwykłe uczty! Podczas rodzinnych warsztatów przygotowują je dzieci i dorośli. Wspólnie nakrywają do stołu i poznają dawne obyczaje związane z ucztowaniem, zespołowo przygotowują staropolskie dania, a na koniec razem biorą udział w królewskiej uczcie!

Na każdym spotkaniu poznamy wybrany element uczty staropolskiej. Następnie, korzystając z przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich, przygotujemy dania i desery, które kilkaset lat temu jadali królowie. Na koniec zasiądziemy do pięknie udekorowanego stołu i poczujemy się jak na prawdziwej uczcie! Poznane wcześniej elementy kultury stołu zastosujemy w praktyce. Warsztaty, którym będzie towarzyszyła muzyka barokowa, odbywają się w eleganckiej przestrzeni Villi Intraty.  

Można wziąć udział w całym cyklu albo w wybranych warsztatach. Każde kolejne spotkanie będzie rozwijało dotychczasowe umiejętności i dostarczało nowej wiedzy.

_________________________________________________________________________

HARMONOGRAM 2019

Luty | Uczta jak teatr

Przekonamy się, że dawne uczty były prawdziwymi spektaklami teatralnymi. Będziemy nie tylko gośćmi, ale też wejdziemy w role oratorów i kredencerzy. Tak jak dawni cukiernicy przygotujemy rzeźby cukrowe do dekoracji stołu, a w części kulinarnej przyrządzimy przepiórki zgodnie z recepturą kuchmistrza Stanisława Czernieckiego. 

Marzec | Jak nakryć do królewskiego stołu?

Poznamy historię sztućców i opowiemy o ich różnych rodzajach. Nauczymy się nakrywać do stołu tak, aby wszystko było na właściwym miejscu. Dowiemy się, czym jadali szlachcice i po co była im łyżka w cholewie buta! Zobaczymy też iście królewskie zastawy – srebrną i porcelanową.  Następnie udamy się do kuchni, gdzie przyrządzimy: comber z miodownikiem, polewkę cebulową i biszkopt czekoladowy. Na koniec zasiądziemy do pięknie nakrytego stołu, aby wspólnie wziąć udział w staropolskiej uczcie! 

Kwiecień | Miejsce przy królewskim stole

Komu podać krzesło, a komu prawą rękę? Kto może zasiąść po prawej stronie króla? Czy stół ma szary koniec i czy w tym miejscu wystarczy jedzenia dla wszystkich? Zapraszamy na warsztaty kulinarne i kultury stołu, podczas których dowiemy się, jak nakryć do królewskiego stołu! W części kulinarnej przygotujemy staropolskie dania – łososia żółto i biankę. 

Czerwiec | Polska gościnność i światowe maniery

Dlaczego dawniej gości witano chlebem i solą? Komu powiemy „witaj”, a komu „dzień dobry”? Czy zmuszanie do jedzenia może być oznaką gościnności? Dlaczego zostawiano kilka wolnych miejsc przy stole? O staropolskiej gościnności i światowych manierach powiemy Wam wszystko!

Wrzesień | Co podać jako czwarte danie?

Dowiemy się, jaki był porządek podawania potraw w XVIII wieku. Poznamy różne sposoby nakrywania do stołu – serwis rosyjski i francuski. Dużo czasu przeznaczymy na czwarte danie, czyli… wety! W części kulinarnej przygotujemy wety zgodnie z wytycznymi zawartymi w najstarszych polskich książkach kucharskich. 

Październik | Jak zostać kuchmistrzem?

Nauczymy się interpretować najstarsze polskie przepisy kulinarne. Dowiemy się, co trzeba było zrobić, żeby zostać kuchmistrzem dawniej i jak zostać kucharzem dziś. Poznamy najlepsze światowe szkoły kulinarne i najsławniejszych kucharzy. Wcielimy się w role kucharzy, pasztetników oraz cukierników i zdobędziemy patent mistrzowski!  

Listopad | Niełatwa rola krajczego

Przypomnimy sobie wszystkie dotychczasowe role przy stole, które pojawiły się na warsztatach od początku cyklu, i poznamy kogoś nowego… Dowiemy się, kim są krajczy, podczaszy i szafarz oraz jakie były ich zadania. Nauczymy się rozpoznawać poszczególne części mięsa i dowiemy się, jak możemy je wykorzystać w kuchni. Gotować będziemy – jak zwykle – sezonowo! 

Grudzień | Przy świątecznym stole

_________________________________________________________________________

I GRUPA | sobota | 14 września, 12 października, 16 listopada, 7 grudnia, godz. 14–16 (grupa zamknięta)

II GRUPA | niedziela | 15 września, 13 października, 24 listopada, 8 grudnia, godz. 12–14 | bilety dostępne dwa tygodnie przed warsztatami

_________________________________________________________________________

ODBIORCY: rodziny z dziećmi w wieku powyżej 7 lat

MIEJSCE: Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23 

BILETY: 50 zł – bilet zwykły, 30 zł – bilet ulgowy

_________________________________________________________________________

KONTAKT
Martyna Przedpolewska
e-mail: mprzedpolewska[at]muzeum-wilanow.pl  
tel.: 785 905 715

_________________________________________________________________________

Patroni medialni:

 

Polecane