(...)

Święta Bożego Narodzenia tuż-tuż… | warsztaty i spacer | 15–16 grudnia

Wkrótce najpiękniejsze święta w roku – Święta Bożego Narodzenia! To już najwyższy czas, by pomyśleć o ozdobach choinkowych i kartach świątecznych.

Serdecznie zapraszamy na tematyczne warsztaty i spacery, które co nieco skrócą czas oczekiwania na świąteczne dni i pozwolą się do nich iście po królewsku przygotować!

Królewska pracownia bombek

warsztaty malarskie

Bez choinki trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie. Tradycyjnie ubieramy ją tuż przed Wigilią. Na gałązkach drzewka zawieszamy szklane bombki, drewniane zabawki, cukierki i kolorowe łańcuchy.
Może w tym roku warto spróbować przystroić choinkę we własnoręcznie wykonane ozdoby? Zapraszamy do wilanowskiej pracowni bombek, gdzie będziemy tworzyć unikatowe ozdoby choinkowe z motywami dekoracyjnymi z wnętrz królewskiej rezydencji. Zainspirujemy się również oryginalnymi zdobieniami przedmiotów codziennego użytku z kolekcji wilanowskiej.

***

Dla kogo: dzieci (powyżej 7 lat) i dorośli
Termin: 9 i 16 grudnia, godz. 12–15
Miejsce realizacji: pałac, Sypialnia Pani
Udział: obowiązuje bilet wstępu do pałacu na trasę nr 1
Uwaga: warsztaty w formule otwartej; można dołączyć w dowolnym momencie trwania zajęć (pod warunkiem, że są wolne miejsca siedzące)

Czy król Jan III wysyłał kartki świąteczne?

warsztaty drukarskie

Co by było, gdyby zwyczaj wysyłania kart świątecznych do bliskich i znajomych przyjął się w Polsce nie pod koniec XIX wieku, ale dwa stulecia wcześniej?! Wyobraźmy sobie, jak wyglądałaby wówczas kartka świąteczna. Jaką i do kogo pocztówkę mógłby wysłać król Jan III? Sprawdzimy, czy dzisiejszy papier nadawałby się na królewską pocztówkę. Dowiemy się, czy król mógł spisać życzenia długopisem. Poznamy charakter pisma Jego Królewskiej Mości. Odpowiemy sobie na pytanie, w jaki sposób król mógł rozesłać karty świąteczne i czy 300 lat temu w ogóle można było wydrukować pocztówkę.

Wszyscy uczestnicy warsztatów będą mogli wydrukować na prasie wyjątkową kartę świąteczną
z wizerunkiem pałacu Wilanowie, a potem ją pokolorować i wysłać z ręcznie wykaligrafowanymi piórem gęsim życzeniami! 

***

Dla kogo: dzieci (powyżej 6 lat) i dorośli
Termin: 15 grudnia, godz. 10.30–12
Miejsce realizacji: pałac, Drukarnia Królewska
Udział: po wykupieniu biletu edukacyjnego w cenie 10 zł przez każdego uczestnika zajęć. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.

Boże Narodzenie w wilanowskim pałacu

spacer

Tajemnica Bożego Narodzenia od zawsze była inspiracją dla artystów. Cud boskich narodzin i radość macierzyństwa została uwieczniona i zaprezentowana w rozproszonym świetle wypełniającym królewskie komnaty. Zapraszamy na spacer, który pozwoli zrozumieć czasami bardzo rozbudowaną symbolikę ukrytą w obrazach oraz poczuć świąteczną atmosferę oczekiwania.

***

Dla kogo: dorośli
Termin: 15, 16 grudnia, godz. 13.30–15
Miejsce: pałac, zbiórka w szatni pałacowej
Udział: bilet do pałacu

Polecane