Tarcza Sobieskiego

Mądry władca i odważny wojownik – to pierwsze skojarzenia, które nasuwają się, gdy mowa o królu Janie III. Nie wszyscy jednak wiedzą, że był on również wielkim znawcą sztuki i miłośnikiem nauki, które upodobał sobie tak bardzo, że został ich mecenasem.


Po wstąpieniu na tron król otoczył opieką artystów i uczonych, hojnie wspierając ich prace finansowo, a także angażując się w działania związane z propagowaniem kultury i sztuki. Ten rodzaj mecenatu – świadomego, mądrego, zaangażowanego – chcemy kontynuować w projekcie Tarcza Sobieskiego. Jest to prestiżowe i unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie polegające na wspieraniu wydarzeń edukacyjno-kulturalnych oraz działań zapewniających ochronę dziedzictwa narodowego, podejmowanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Tarcza Sobieskiego jest z założenia elitarną grupą, do której zapraszamy jedynie siedem firm chcących zostać mecenasami kultury. Siedmiu mecenasów jak siedem gwiazd tworzących Tarczę Sobieskiego – gwiazdozbiór odkryty i nazwany tak przez Jana Heweliusza, słynnego astronoma, którego badaniom patronował król Jan III.

Mecenasi zaangażowani w projekt będą mieli możliwość objęcia patronatem wybranych dzieł sztuki, na których zakup bądź konserwację przekażą środki. Wspólnie z dyrektorem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie będą mogli również decydować o współtworzeniu kulturalnych przedsięwzięć muzealnych oraz brać udział w organizowanych przez instytucję wydarzeniach. Razem będziemy dbać nie tylko o materialny stan zabytku, ale też o niezwykłe genius loci tego miejsca.


W 2015 roku Mecenasem Tarczy Sobieskiego został Totalizator Sportowy.


Polecane