Teatr Królewski

Dawniej teatr był formą towarzyskiej rozrywki, urządzanej początkowo tylko na dworach królewskich ówczesnej Europy. Na sale teatrów obierano wówczas najokazalsze pomieszczenia monarszych rezydencji. Komnaty reprezentacyjne – najczęściej I piętra.

W II połowie XVII w. za przykładem królów poszła niemal każda licząca się rodzina szlachecka i magnacka, urządzając w swoich posiadłościach choćby nawet prowizoryczną salę teatralną na dziedzińcach, w ogrodach lub w okazałych wnętrzach pałaców. Tak było też w kręgach polskich elit, wśród których teatr zajmował uprzywilejowane miejsce, uświetniając niemal każde ważne wydarzenie rodzinne, towarzyskie lub polityczne. Wyjątkowość wystawianych sztuk zależała nie tylko od inwencji dworskich architektów, którzy projektowali i budowali skomplikowane, bardzo widowiskowe i pełne przepychu scenografie, lecz także na tym, że na scenach obok zawodowych aktorów, muzyków i tancerzy występowali dworzanie – członkowie ówczesnej arystokracji.

Serdecznie zapraszamy do pałacu w Wilanowie, która to wizyta pozwoli doświadczyć prawdziwego dworskiego teatru. To wyjątkowe miejsce z niepowtarzalną atmosferą, która przeniesie Państwo w inny czas i w inne wydarzenia.

Spektakle gramy dla otwartej publiczności zgodnie z repertuarem oraz na specjalne zamówienie grup.

Partnerzy Teatru Królewskiego:

   RMF Classic partnerem Teatru Królewskiego

Polecane