(...)

Zrób sobie książkę! – warsztaty tworzenia książek dotykowych | 27 października

Zapraszamy do wspólnej zabawy, podczas której wyczarujemy pełne opowieści książki dotykowe, idealnie odpowiadające indywidualnym potrzebom dzieci! Dzięki materiałom o różnorodnych fakturach, kolorach, grubościach i kształtach nadamy naszym książkom ciekawy, niecodzienny wygląd, wciągający dzieci do twórczej zabawy i zachęcający do niezwykłych odkryć.

Warsztatom przyświecają cele edukacyjne, ale też terapeutyczne, włączające i integrujące. Poruszymy dziecięcą kreatywność, uwrażliwimy na dotyk, rozbudzimy sensorycznie, a przede wszystkim zapewnimy doskonałą zabawę!

Naszą książkę utworzy sześć kart – każda z nich to osobna opowieść o życiu na królewskim dworze. Niektóre elementy zostaną przyszyte na stałe, natomiast duża część z nich będzie ruchoma, aby książeczka zachęcała do wykonywania różnorodnych zadań. Potrenujemy też różne umiejętności, np. liczenie, rozróżnianie kształtów figur geometrycznych czy kolorów, poćwiczymy zdolności manualne. Gotowa książka może stanowić znakomity punkt wyjścia do rozmów zarówno o dawnych czasach, jak i współczesnych zwyczajach. 

Materiały do uszycia książki zapewnia muzeum. Niektóre elementy będzie można wykonać samodzielnie, inne, nieco trudniejsze, będą wcześniej przygotowane i będzie można z nich skorzystać – zależnie od potrzeb dziecka, jego zdolności, upodobań i pomysłów.

____________________________________________________________________________

Spotkania:

29 września | Podkręcone wąsy króla i perły królowej

Poznamy gospodarzy pałacu – króla Jana III i jego żonę Marię Kazimierę. W co ubierał się król? Jaką suknię nosiła królowa? Czy lubiła się malować?
Przykładowe elementy stałe: otwierana szafa, otwierana toaletka królowej.
Przykładowe elementy ruchome: strój króla, strój królowej, biżuteria królowej.

13 października | Biblioteka pełna książek

Na tej stronie zajrzymy do królewskiej biblioteki. Czy król lubił czytać książki? Jeśli tak, to jaki temat interesował go najbardziej? A może lubił pisać?
Przykładowe elementy stałe: półka, biurko, krzesło, rama obrazu.
Przykładowe elementy ruchome: książki, elementy obrazu, podłoga.

27 października | Gdy w brzuchu burczy, czyli w królewskiej spiżarni

W królewskiej spiżarni można było znaleźć nie tylko różnorodne mięsiwa, warzywa i smakołyki, ale również bardzo dużo przypraw. Niektóre z nich pojawią się w naszej książce. To będzie niezwykle aromatyczna karta!
Przykładowe elementy stałe: półki i haczyki do wieszania naczyń i pojemników.
Przykładowe elementy ruchome: naczynia, woreczki na przyprawy.

10 listopada | Ucztę czas zacząć!

Uczty i bale stanowiły bardzo ważny element życia towarzyskiego, dlatego też podamy do stołu, aby biesiadnicy nie byli głodni.
Przykładowe elementy stałe: blat stołu, okno, żyrandol.
Przykładowe elementy ruchome: naczynia, kwiaty, obrus, potrawy.

24 listopada | Raz, dwa, trzy, gonisz Ty!

Ciuciubabka, badminton, gra w piłkę czy w kręgle to zabawy, które były znane już w XVII w. W co jeszcze grały dzieci króla Jana III? Jak lubili spędzać czas dorośli w tamtych czasach?
Przykładowe elementy stałe: ścieżka, trawnik.
Przykładowe elementy ruchome: piłka, bule, latawiec.

1 grudnia | Wilanowskie ogrody

To miejsce, w którym można nacieszyć wzrok pięknymi kwiatami, ochłodzić się w cieniu wiekowych drzew, zrelaksować przy szumie strumyka. Kto mieszka w tym miejscu? Jakie rośliny uprawiają wilanowscy ogrodnicy?
Przykładowe elementy stałe: pnie drzew, jezioro, trawa.
Przykładowe elementy ruchome: sylwetki zwierząt, korony kwiatów, słońce.

8 grudnia | Na zakończenie

Na ostatnim spotkaniu zajmiemy się przygotowaniem okładki, dopracowaniem oraz złożeniem całej książki.

____________________________________________________________________________

WSPÓŁPROWADZENIE I KONSULTACJE: Anna Baszniak – tyflopedag, terapeuta integracji sensorycznej, reedukator i nauczyciel wczesnego wspomagania rozwoju.

GODZINA: 12.00–14.30

MIEJSCE: Stary Browar, ul. Stanisława Kostki Potockiego 11 (miejsce nie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową)

KOSZT: 10 zł od osoby, 7,5 zł od osoby z Kartą Dużej Rodziny

DLA KOGO: Warsztaty skierowane są do rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością wzroku, ze spektrum autyzmu, z deficytami sensorycznymi oraz wszystkich, dla których książki drukowane nie są wystarczająco czytelne i zrozumiałe. Książka dotykowa może być pięknym prezentem, dlatego zapraszamy również osoby, które chciałyby wykonać taką pomoc dla konkretnego dziecka. Liczymy na wspólną pracę dzieci wraz z rodzicami i opiekunami.

____________________________________________________________________________

KOORDYNATOR:
Marta Walewska
t: 785 905 735 
m: mwalewska@muzeum-wilanow.pl

Polecane