Owocowa spiżarnia | warsztaty kulinarne dla dorosłych | 28 października

Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawione są wyraźnymi smakami Wschodu. Dawni kucharze byli artystami dbającymi o koncept, treść i wyrafinowaną formę dzieła. Gdzie w tym wszystkim mieści się przekonanie, że jedzono dużo, tłusto i niezdrowo? Sprawdźcie sami! 


Podczas zajęć poznacie dawne smaki i tradycje, a pod okiem profesjonalnych kucharzy przygotujecie dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw. Zajęcia odbywają się w wilanowskiej kuchni Villa Intrata (ul. Stanisława Kostki Potockiego 23). Prowadzą je Maciej Nowicki i Norbert Sokołowski wraz z pomocnikami.

____________________________________________________________________

Harmonogram spotkań

28 października | Owocowa spiżarnia

Jak smakuje jesień? W Wilanowie ma smak owoców! Zapraszamy na jesienne warsztaty kulinarne, na których przygotujemy potrawy z jabłek, gruszek i śliwek. Wgryziemy się nie tylko w soczyste owoce, ale też w XVII-wieczne przepisy na ich przetworzenie. Przygotujemy staropolskie wety i konfekty, zatem nasza jesień będzie bardzo, bardzo słodka!

Bilety do nabycia od 8 października 

18 listopada | Kuchnia europejskich dworów królewskich

Przenieśmy się na europejskie dwory i zajrzyjmy do królewskich kuchni! Sprawdźmy, co i jak jadali królowie oraz dworzanie w baroku i oświeceniu. Podczas listopadowych warsztatów kulinarnych przygotujemy potrawy na podstawie zachowanych menu z rezydencji francuskich, austriackich i niemieckich. Zapraszamy na międzynarodową ucztę! Warsztaty są podsumowaniem europejskiego projektu kulinarnego „A Place at the Royal Table”.

Bilety do nabycia od 29 października 

2 grudnia | Wigilia u króla Jana III

Zapraszamy na królewską wigilię! Podczas warsztatów przygotujemy potrawy inspirowane tymi, które w czasie świąt pojawiły się w wilanowskiej rezydencji króla Jana III. Na naszym warsztatowym wigilijnym stole zagoszczą łososie, karpie, liny, a także ryż, migdały i ślimaki.

Bilety do nabycia od 12 listopada

____________________________________________________________________

MIEJSCE: Villa Intrata

CZAS TRWANIA: godz. 12–15

KOSZT: 80 zł – bilet zwykły, 50 zł – bilet ulgowy (cena za jedne warsztaty)

BILETY można kupić:

  • stacjonarnie w kasie muzeum
  • przez internet

____________________________________________________________________

KONTAKT:

Paulina Szulist-Płuciniczak
e-mail: pszulist[at]muzeum-wilanow.pl 
tel.: 22 544 27 87

____________________________________________________________________

PATRONAT MEDIALNY

      

____________________________________________________________________

Warsztaty organizowane w ramach projektu „Miejsce przy królewskim stole”.

STAROPOLSKIE INSPIRACJE WIELKANOCNE 

Polecane