Warsztaty przyrodnicze

Guzikozwierzaki (4–9 lat)

– zajęcia plenerowe

Gdzieś, wiadomo nawet dokładnie gdzie, jest park, w którym mieszkają guzikowe zwierzęta. Wśród nich są zarówno guzikolądowce, jak i guzikowodniaki oraz guzikopowietrzniaki. Uczestnicy warsztatów wyruszą na wycieczkę do wilanowskiego parku, w czasie której oko w oko spotkają się z wiewiórką, łabędziem czy motylem. Na koniec młodzi tropiciele będą wykonywać z kolorowych guzików różnych kształtów i wielkości, kleju oraz drucików napotkane w parku zwierzaki.

Spotkanie z wydrą Robakiem (4–9 lat)

– zajęcia plenerowe

Zapraszamy do poznania historii czworonożnego pupila króla Jana III – wydry zwanej Robakiem. Na warsztatach poznamy losy tego sympatycznego zwierzątka, dowiemy się też, czym się żywi, gdzie mieszka i jak je wytropić. Wspólnie wykonamy przedstawienie z udziałem króla, wydry i… kazuara.

Tajemniczy ogród (6–9 lat)

– gra terenowa
– zajęcia plenerowe

Jaką tajemnicę kryje w sobie ogród krajobrazowy? Odkryjemy ją podczas gry terenowej! Wyposażeni w mapy będziemy poszukiwać przyrodniczych ciekawostek ogrodu krajobrazowego, a zebrane informacje pomogą nam dotrzeć do tajemnicy, którą skrywa wilanowski park angielsko-chiński.

Pszczoły z wąsem (8–19 lat)

– zajęcia plenerowe

Kto sprawuje władzę w pszczelim królestwie? Jak wyglądają królewskie rządy pszczół? Czy pszczela królowa nosi koronę? Czy pszczoły mają wąsy? Zajrzymy do pszczelich komnat i przyjrzymy się temu, co jest tam magazynowane. Dowiemy się, czym jest bartnictwo i zgłębimy jego tajniki. A jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, uzbrojeni w odpowiedni sprzęt pszczelarski wybierzemy się do pałacowej pasieki, aby stanąć oko w oko z rojem pszczół!

 

Jak ugryźć ziarno? (7–16 lat)                                                                               

– zajęcia plenerowe

Tysiące lat uprawy zbóż zaowocowały powstaniem wielu odmian i krzyżówek, a ziarno stało się podstawą diety w wielu zakątkach świata. Nic więc dziwnego, że wątki związane z ziarnem, mąką oraz chlebem są silnie zakorzenione w kulturze. Ale czym właściwie jest zboże i dlaczego stało się tak istotne dla człowieka? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, a przy okazji poznamy dawne gatunki uprawne oraz sposoby ich obróbki. Zajrzymy również do spiżarni króla Jana III i dowiemy się, jakie ziarna jadał król. Korzystając ze współczesnych metod, postaramy się, by ziarno odkryło przed nami wszystkie swoje sekrety.

Nie taki korzeń prosty (7–16 lat)                                                                              

– zajęcia plenerowe

Marchewka jest pomarańczowa, słodka i soczysta. Wydawać by się mogło, że to oczywiste, a jednak przekonamy się, że w takiej formie towarzyszy nam ona od zaledwie kilkuset lat. Jeżeli nawet marchewka ma swoje tajemnice, to co odkryjemy, zaglądając do spiżarni króla Jana III? Przyjrzymy się gatunkom zapomnianym, ale też powszechnie znanym. Poznamy dzikie formy, od których nasi przodkowie rozpoczynali prace hodowlane. Zobaczymy, jak łatwo się w korzeniach poplątać i jakie substancje możemy w nich znaleźć.

Polecane