(...)

Wilanowski Klub Przyrodniczy | warsztaty rodzinne | 26 października

Aby zostać badaczem przyrody, nie trzeba jeździć na koniec świata! Zapraszamy na cykl rodzinnych warsztatów przyrodniczych na temat roślin i zwierząt, które można zobaczyć w wilanowskich ogrodach. Wyciągnijmy z szaf kalosze i uzbrojeni w lupy i lornetki odkryjmy wspólnie fascynujący świat flory i fauny! Nauczymy się rozpoznawać różne gatunki roślin i zwierząt, a także poznamy ciekawe zagadnienia związane z ochroną środowiska. Zapraszamy na wyśmienitą zabawę na świeżym powietrzu!

Harmonogram spotkań:

27 kwietnia | O klimacie, pogodzie, wiośnie i innych porach roku

Skąd wiemy, że nastała wiosna? Co zmieniło się w pogodzie, w świecie roślin i zwierząt? Co to jest fenologia? Dlaczego badacze interesują się tym, kiedy przylatują różne gatunki ptaków oraz zakwitają drzewa? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących pytań.

25 maja | Finezja natury, czyli o parkowych i ogrodowych kwiatach

Feeria barw i kształtów – dzikie i ogrodowe kwiaty to prawdziwe dzieła natury. Poszczególne części kwiatów pełnią różne funkcje i wykazują różnorodne przystosowania. Za pomocą lup i binokularów z bliska poznamy fascynujący świat kwiatów.

22 czerwca | Wilanowski mikrokosmos – bezkręgowce parkowych wód

Co żyje na dnie jeziora? Co lata nad jego powierzchnią? Sprawdźmy! Za pomocą siatek, kasarków, kuwet, lup i szalek zagłębimy się w świat niezwykłych stworzeń – mieszkańców dna, toni, podwodnych łąk i nadwodnych szuwarów. 

27 lipca | Wilanowski mikrokosmos – bezkręgowce w ogrodzie

W ogrodzie bezkręgowce spotkać można wszędzie. Niektóre z nich, jak na przykład motyle, dostrzeżemy z łatwością, inne ukrywają się pod liśćmi, na łodygach roślin, w załomach kory. Zapraszamy na spotkanie z sześcio-, ośmio- i wielonożnymi mieszkańcami ogrodów.

24 sierpnia | Patrząc w oczy rusałki – o adaptacjach w świecie zwierząt

Oczy na skrzydłach motyla, ogon wiewiórki, odnóża pszczoły, zygzak na pajęczynie tygrzyka – świat zwierząt pełen jest fascynujących przystosowań. W czasie spotkania będziemy obserwować mieszkańców wilanowskich ogrodów i zastanawiać się, jakie są ich przystosowania do środowiska, w którym żyją, i do zdobywania pożywienia.

21 września | Drzewo – mój dom

Porozmawiajmy o oczywistych i nieoczywistych funkcjach drzew oraz o ich mieszkańcach. Kto mieszka w dziupli? Jakie ptaki wiją gniazda wśród konarów? Kto kryje się wśród załomów kory? W jakich zależnościach funkcjonują drzewa i grzyby? Dla kogo drzewo to dom, a dla kogo stołówka? Za pomocą lup i lornetek dokładnie przyjrzymy się parkowym dębom, lipom, grabom.

26 października | Wiele pytań o… ochronę przyrody

Zanieczyszczenia wody, gleby, powietrza, hałas, miejska wyspa ciepła, zanik jednych gatunków i ekspansja innych – tak wiele zagrożeń środowiskowych obserwować możemy w naszym bezpośrednim otoczeniu. W czasie spotkania zastanowimy się nie tylko nad tym, co zagraża przyrodzie, ale również co każdego dnia możemy zrobić, by chronić środowisko przyrodnicze. Podczas warsztatów wykonamy także kilka prostych eksperymentów, dzięki którym lepiej będziemy mogli zrozumieć procesy zachodzące w środowisku przyrodniczym miasta.

__________________________________________________________________________

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–12 lat.

Terminy: 27 kwietnia, 25 maja, 22 czerwca, 27 lipca, 24 sierpnia, 21 września, 26 października.

Godz.: 11.00–12.30.

Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika spotkania. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online.

Zbiórka: przy budynku kasy muzealnej na przedpolu.

Uwaga: liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji: Biuro Rezerwacji: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16), bilety@muzeum-wilanow.pl.


__________________________________________________________________________

Opieka merytoryczna:

Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 38

__________________________________________________________________________

Patroni medialni:

 

Polecane