Wilanowski mikrokosmos | program edukacyjny do wystawy

Na wystawie Wilanowski mikrokosmos prezentowane są dzieła sztuki z wilanowskich zbiorów ceramicznych i archeologicznych, które łączy niezwykły motyw dekoracyjny: owady. Zanurzmy się w świat przenikającej się kultury i natury! W świecie tym drobne, delikatne, wielobarwne motyle, chrząszcze i pasikoniki zdobią równie kruche jak one same wazony, solniczki, półmiski, pucharki… 

Porcelanowa maselniczka z pokrywką, ok. 1750, Niemcy (Miśnia), Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny. Zapraszamy do udziału!

Spacery po wystawie dla dorosłych

Opowiemy o prezentowanych na wystawie obiektach – działach sztuki z wilanowskich zbiorów ceramicznych i archeologicznych, które łączy niecodzienny motyw dekoracyjny: owady. Zapraszamy do uważnego przyjrzenia się przedmiotom o niezwykłym wyglądzie, dowiedzenia się, do czego służyły, skąd pochodzą. Zastanowimy się także nad symboliką owadów.

Kiedy: 28 września, godz. 15.00–16.30.
Dla kogo: osoby dorosłe
Miejsce: pałac
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika spotkania. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: w szatni pałacu

Taboret – uskrzydlony mebel! | warsztaty historyczne

Taboret to mebel, który może poszczycić się szlachetnym rodowodem. Zasiąść na nim mogli tylko nieliczni. W starożytnym Egipcie ten przywilej należał jedynie do faraona. W baroku tego zaszczytu mogły dostąpić w obecności władcy najwyżej urodzone damy dworu francuskiego. Na przestrzeni kolejnych stuleci mebel zyskiwał coraz więcej użytkowników. W XIX wieku niezwykle popularne stały się taborety ogrodowe, które początkowo sprowadzano do Europy z Chin.  W kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie znajduje się aż 21 sztuk takich taboretów. Większość
z nich stanowią wyroby europejskie.  Barwna dekoracja jednego z nich szczególnie zachwyca, o czym będą mogli przekonać się uczestnicy warsztatów. Widok pięknych motyli z pewnością zainspiruje nas do stworzenia z wzorzystych tkanin najpiękniejszych owadów, którymi przyozdobimy miękkie poduchy na nasze domowe taborety. 

Kiedy: 13 października, godz. 13.30–15.00
Dla kogo: rodziny z dziećmi od 8. roku życia
Miejsce: pałac
Wstęp: bilet 10 zł od każdego uczestnika warsztatów. Bilety dostępne są w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.
Zbiórka: w szatni pałacowej

Wilanowskie insektarium | warsztaty plastyczne

Owady stanowią dość nieoczywisty motyw dekoracyjny dzieł sztuki. Niektóre z nich nie są powszechnie lubiane, wzbudzają strach, a nawet odrazę. Inne bywają irytujące i natrętne. Można przypuszczać, że artystów zafascynował świat insektów ze względu na ich różnorodność i niezwykły wygląd. Obserwacje owadów budziły skojarzenia z wolnością, swobodą i lekkością bytu. Skłaniały również do refleksji na temat przemijania i kruchości ludzkiego istnienia. Z czasem owadom zaczęto przypisywać znaczenie symboliczne i magiczne. W czasie warsztatów odkryjemy najbardziej zjawiskowe owady w świecie sztuki, stanowiące motywy dekoracyjne na wyrobach porcelanowych, fajansowych i glinianych z kolekcji wilanowskiej. Pamiątką z warsztatów będzie wykonany przy użyciu kolorowych atramentów i pióra dwuelementowego rysunek z wizerunkiem skrzydlatego okaza.

Dla kogo: dzieci od 9 lat + rodzice/opiekunowie
Kiedy: 6 października, godz. 13.30–15.00
Zbiórka: szatnia pałacowa
Miejsce zbiórki: udział w zajęciach po wykupieniu jednorazowego biletu w cenie 10 zł przez każdego uczestnika (również przez opiekunów). Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.

___________________________________________________________ 

Grupy zorganizowane

Zapraszamy na lekcję przyrodniczą Wilanowski mikrokosmos (9–12 lat) połączoną ze zwiedzaniem wystawy oraz odbywające się w pałacu warsztaty historyczne: Ceramiczne piecuchy (10–15 lat).

___________________________________________________________

Patroni medialni: