(...)

Wilanowskie widokówki | 2 grudnia

Widokówki, kartki i listy w czasach mejli i esemesów odchodzą w zapomnienie. A może warto wrócić do dobrego zwyczaju i piękną widokówkę, pamiątkę z wycieczki do królewskich ogrodów, wysłać swoim bliskim? Zapraszamy na rodzinne spacery przyrodnicze połączone ze wspólnym pisaniem kartek. Każdy uczestnik spotkania otrzyma tematyczną widokówkę autorstwa Grety Samuel, której piękne ilustracje zdobią rodzinny przewodnik „Ogrody wilanowskie – 12 pełnych przygód spacerów”.

Ilustracja: Greta Samuel

Harmonogram warsztatów:

1 lipca 2017 r.: Malownicze lilie wodne

W czasie lipcowego spotkania udamy się nad wodę. Tak jak dawni malarze podziwiać będziemy urok wodnych lilii. Dowiemy się, jak brzmią ich naukowe nazwy, a także jakie inne rośliny zobaczyć można w wodach Jeziora Wilanowskiego, parkowego stawu oraz w ich bezpośredniej bliskości. W trakcie spaceru poznamy rośliny pływające, zanurzone, a także te tworzące szuwar. Posłuchamy także, co brzmi w trzcinie w Wilanowie.

5 sierpnia 2017 r.: Piękno użytkowe, czyli dawne zabudowania gospodarcze

W czasie sierpniowego spotkania udamy się na teren dawnego folwarku. Dowiemy się, gdzie znajdowały się niegdyś różnorodne zabudowania gospodarcze, jakie hodowano w nich zwierzęta, co w nich przechowywano. Uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z dawnymi planami wilanowskiej rezydencji i spróbować odszukać w przestrzeni to, co już nie istnieje. Obejrzymy także zachowane po dziś dzień zabytkowe obiekty architektoniczne. Przekonamy się, że obora także może być piękna.

2 września 2017 r.: Popatrzmy w niebo

Białe obłoki, błękitne niebo, ciemne, groźne chmury burzowe, klucze gęsi, długoskrzydłe łabędzie – tak wiele można zobaczyć, spoglądając w górę. Podczas wycieczki uważniej przyjrzymy się temu, co dzieje się nad naszymi głowami. Spotkanie zakończymy wspólnym pisaniem kartek – spróbujmy przelać na papier to, co ulotne.

14 października 2017 r.: Festiwal barw

Jesienny, kolorowy zawrót głowy. W ogrodach wilanowskich rośnie bardzo dużo drzew w bardzo wielu gatunkach. Są to drzewa krajowe i egzotyczne. Wiosną podziwiamy ich kwiaty, latem owoce, a jesienią kolorowe liście. Czerwone, żółte, brązowe – tak powiedzieć jest najprościej, ale kolorów w świecie przyrody zobaczyć można znacznie więcej. Jaki odcień ma siena palona, czym różnią się ugier jasny i ugier złoty, jakie barwy zobaczyć można na parkowych drzewach? Zapraszamy na wyprawę do świata kolorów.

4 listopada 2017 r.: Tajemnice pałacowej elewacji

Pałacowa elewacja pełna jest opowieści. Zdobiące ją rzeźby i malowidła mają swoje ukryte znaczenie i fascynującą symbolikę. Gdzie na pałacowych fasadach zobaczyć można zaszyfrowane dni tygodnia? Jakie zwierzęta i rośliny zdobią pałacowe mury? Jak odczytać godzinę na słonecznym zegarze? Dowiedzmy się, wspólnie spacerując wokół wilanowskiego pałacu.

2 grudnia 2017 r.: Karmnikowi goście

Jakie ptaki przylatują do wilanowskich karmników? Chodźmy się przekonać! Uczestnicy wycieczki nie tylko dowiedzą się, jak rozpoznawać różne gatunki ptaków, ale poznają też ciekawe historie dotyczące ich życia i zachowań.

_______________________________________________________________________ 

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 7–10 lat.
Kiedy: od lipca do grudnia, raz w miesiącu.
Gdzie: ogrody, sala edukacyjna.
Czas trwania: 11–12.30
Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu jednorazowego biletu edukacyjnego – 10 zł od każdego uczestnika zajęć. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Muzeum zapewnia materiały do pracy, należy jednak pamiętać o ubiorze dostosowanym do pogody. Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji: Biuro Rezerwacji

  • t: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16) 
  • m: bilety@muzeum-wilanow.pl

_______________________________________________________________________ 

Szczegółowe informacje:
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 64

PATRONAT MEDIALNY

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo