Dzień Wolnej Sztuki 2015 – relacja

Wolontariusze – Bliżej sztuki, bliżej siebie 

W sobotę 18 kwietnia 2015 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie miał miejsce Dzień Wolnej Sztuki. To ogólnopolska akcja zachęcająca publiczność do wypróbowywania nowej formuły zwiedzania. Animatorami i zarazem współgospodarzami akcji byli wilanowscy opowiadacze. To oni z powodzeniem wprowadzili w czyn ideę wolnego – a więc niespiesznego oraz stawiającego na swobodę interpretacyjną – zwiedzania. Wilanowscy opowiadacze oczekiwali na gości przy sześciu obiektach, starannie wybranych na okoliczność akcji. Przy poszczególnych dziełach w atmosferze swobodnej wymiany myśli rodziły się pomysły interpretacyjne, skojarzenia i pytania. Spojrzenia i głosy zdradzały rosnące emocje: ciekawość, zadziwienie, twórcze pobudzenie. 

Pomnażanie znaczeń

Wspólnie zastanawialiśmy się m.in., w jakim charakterze na portrecie marszałkowej Izabeli Lubomirskiej pędzla Bacciarellego występuje przesympatyczny charcik. Podziwiając porcelanową figurę Augusta III, szukaliśmy dla niej malarskiego pierwowzoru. Mówiliśmy też o tym, którzy z właścicieli Wilanowa zdradzali szczególną słabość do porcelany. Analizując kompozycję Portretu króla Jana III w otoczeniu rodziny oraz pozy portretowanych, rekwizyty itp., próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jaka była hierarchia w królewskiej rodzinie, jakie role do wypełnienia przypisane były jej członkom. Plafon Lato w Sypialni Króla potraktowaliśmy jako królewską wizję dostatku i obfitości. Mówiliśmy o przeznaczeniu i wystroju Wielkiej Sieni w czasach zwycięzcy spod Wiednia. Wreszcie spytaliśmy, co łączy toaletkę królowej Marysieńki z toaletą bogini Wenus.

Dzień Wolnej Sztuki 2015: Podziwiamy toaletkę

Interaktywnie, czyli... między ludźmi

Przy filiżance kawy w pięknym Salonie marszałkowej Izabeli Lubomirskiej uczestnicy akcji już po jej zakończeniu dzielili się z nami swoimi wrażeniami i refleksjami. Nasi goście bezbłędnie odczytali nasze intencje. Zwrócili uwagę, że wyłowiliśmy z morza eksponatów zdobiących królewską rezydencję dzieła niezwykle ciekawe, które jednak przy zwykłym zwiedzaniu łatwo byłoby przeoczyć i pominąć. Docenili wysiłek opowiadaczy – to, że stworzyli oni bezpieczną przestrzeń do wyrażania osobistych opinii, oraz to, że potrafili, mówiąc o obiektach, przywołać szerszy, bogatszy kontekst opowieści. Niektórzy z gości deklarowali wręcz, że sami pragną zostać opowiadaczami! Uczestnicy akcji zauważali, że głębszym i bliższym spotkaniom ze sztuką sprzyja nie tylko kontemplacyjna samotność, lecz także dialog z drugim człowiekiem, zwłaszcza gdy występuje on nie tyle w roli eksperta, co animatora dyskusji. Pojawiły się głosy, że żaden audioguide nie zastąpi żywej osoby i tego, co może się zrodzić w żywej z nią relacji. Nasi goście zażyczyli sobie, żeby przy następnej wizycie w pałacu znów spotkać wilanowskich opowiadaczy.

Dzień Wolnej Sztuki 2015: Oglądamy porcelanową figurę Augusta II

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy zechcieli włączyć się w akcję Dnia Wolnej Sztuki w Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie. Dziękujemy wilanowskim opowiadaczom, którzy z taką pasją dzielili się z innymi swoją wiedzą: Karinie Poręckiej, Ewie Włoczewskiej, Jolancie Matłaszek, Ewelinie Pogorzelskiej, Joannie Holicy i Sebastianowi Boberowi.

Wilanowscy opowiadacze

Serdecznie gratulujemy wystąpienia zwłaszcza tym z opowiadaczy, dla których Dzień Wolnej Sztuki był dniem debiutu przed publicznością!  

Polecane